Restauracja
Pixabay/Peter H
Newsy

Kiedy gastronomia, hotelarstwo, handel zostaną odmrożone? Po 17 stycznia czekają nas jeszcze większe obostrzenia?

Teoretycznie zarządzony lockdown trwa do 17 stycznia. Wiele jednak wskazuje na to, że posiedzimy w domach dłużej.
Katarzyna Wyborska
styczeń 08, 2021

Od kilku dni zima wyraźnie daje o sobie znać! W wielu miejscach w Polsce chwycił mróz, a stoki pokryły się śniegiem, z czego bardzo cieszą się dzieci – w końcu od czterech dni trwają ferie zimowe! Co prawda działalność wyciągów narciarskich jest teraz zakazana, ale nikt nie zabronił jeszcze jazdy na sankach, więc w tym roku na stokach zamiast narciarzy można zobaczyć dzieci i dorosłych zjeżdżających na sankach oraz policjantów, którzy wypisują mandaty za taką zabawę. Choć kalendarzowa zima potrwa do marca, to wszyscy liczą na odmrażanie w połowie stycznia – oczywiście w kontekście obowiązujących od końcówki grudnia obostrzeń.

 

Wiele niestety wskazuje na to, że rządzący zamiast znieść obostrzenia zamierzają jeszcze bardziej przykręcić śrubę. Według relacji mediów, minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w poniedziałek 4 stycznia oświadczył, że koniec lockdownu wcale nie oznacza zniesienia obostrzeń. Wytłumaczył, że wszystko zależy od tego czy przybędzie zachorowań i zgonów po świętach Bożego Narodzenia i po Sylwestrze – to właśnie wtedy ludzie się gromadzili i mogli się zarazić koronawirusem. Dlatego rząd planuje różne warianty, zależnie od rozwoju sytuacji. Możliwe, że po 17 stycznia lockdown będzie trwał nadal, a może nawet wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia. To byłaby tragedia dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza branży fitness, hoteli i restauracji. Wściekli są teraz zwłaszcza górale, którzy w okresie zimowym zarabiają najwięcej. W tym roku nie dość, że dzieci z całej Polski mają ferie zimowe w jednym terminie, to jeszcze zakazano działalności hotelom oraz wyciągom narciarskim.

 

Minister zdrowia podkreślił, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji oraz samodyscypliny Polaków. Zalecił, aby wszyscy do 17 stycznia żyli tak, jakby byli objęci kwarantanną. A to oznacza ograniczenie wychodzenia z domu i niespotykanie się z innymi ludźmi. Do tej pory od początku pandemii koronawirusa zdiagnozowano u 1,3 mln Polaków.

Komentarze
Newsy W te dni kupicie jedzenie - znamy daty niedziel handlowych w 2021. Będziecie bardzo rozczarowani
Niedziele handlowe to niekończąca się dyskusja. Handel niedzielę podzielił nas na dwa przeciwstawne obozy. Żaden nie będzie zadowolony z tego, co rząd przygotował nam na 2021 rok.
Hubert Rój
styczeń 08, 2021

Majstrowanie przy handlu w niedzielę podzieliło Polaków. Jedni od początku byli zdania, że pracownicy sklepów zasługują na odpoczynek z rodziną raz na tydzień. Inni psioczyli, że odbiera im się prawo o decydowaniu o tym, kiedy chcą iść na zakupy. Przedsiębiorcy zarzucali idei tak zwanych niedziel handlowych, że spowoduje ona wielkie straty w handlu. Jaki jest efekt zmian, które rządzący zaordynowali nam jeszcze w 2018 roku, wszyscy widzimy na własne oczy. Z jednej strony zatłoczone sklepy w soboty. Z drugiej spokój w niedzielę i czynne małe sklepy, które wypełniają potrzeby chętnych. W które niedziele sklepy będą otwarte? Dyskusja o niedzielach handlowych wcale się nie kończy. Wręcz przeciwnie. Pod koniec zeszłego roku ze względu na apele przedsiębiorców pokrzywdzonych przez pandemiczne obostrzenia, sklepy otwarto w 1 dodatkową niedzielę. W 2021 roku będzie jeszcze mniej niedziel handlowych niż do tej pory. Być może to jeszcze bardziej rozjątrzyło tych, którzy chcieliby przywrócenia handlu przez cały tydzień. Co człowiek, to opinia. Nigdy nie uda się wyklarować jednego zdania zdecydowanej większości społeczeństwa w tym temacie. W każdym razie rozczarowane mogą czuć się obie strony sporu. Z jednej spory ci, którzy chcieliby wykluczyć handel w niedzielę całkowicie. Niedziele handlowe 2021 Dla nich kością niezgody będą przecież wciąż sklepy, które są czynne w niedziele wyjątkowo. A więc te, które oferują usługi pocztowe, a także te, w których na kasie stoją właściciele. Z drugiej strony, na pewno niezadowoleni będą zwolennicy niedziel handlowych. Takich terminów będzie w tym roku w kalendarzu tyle, co kot napłakał. Zobaczcie, jak prezentuje się lista niedziel handlowych w 2021 r. To tylko 7 dni w roku! Niedziela 30 stycznia...

Przeczytaj