Obecnie bez bigosu nie wyobrażamy sobie świąt, ale danie to można jeść również bez okazji. W okresie jesienno-zimowym, gdy za oknem jest ciemno i zimno, nie ma nic lepszego niż talerz parującego, rozgrzewającego bigosu z pajdą chleba. Ta potrawa swój aromat zawdzięcza oczywiście kapuście kiszonej, grzybom, a także bogactwu przypraw. W końcu w tradycyjnej, polskiej kuchni nie szczędzi się przypraw - tak też jest w przypadku bigosu. Jednak nie można wrzucić od razu wszystkiego do garnka. Zobaczcie, jak doprawiać bigos z głową. 

W jakiej kolejności dodawać przyprawy do bigosu?

Bigos zdecydowanie nie należy do tych dań, które wystarczy doprawić solą i pieprzem, by dobrze smakowały. Muszą się znaleźć w nim takie przyprawy, jak:

  • liście laurowe

  • ziele angielskie

  • ziarna jałowca

  • tymianek

  • majeranek

  • kminek

  • pieprz

Niezwykle ważna jest także kolejność dodawania powyższych składników. Liście laurowe, ziele angielskie i kminek należy dodać do garnka już na samym początku gotowania, by bigos mógł przejść zapachem i smakiem tych przypraw. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku majeranku oraz tymianku. Są to w końcu zioła, a te zawsze dodaje się do potraw pod koniec gotowania. Dlaczego? Jeżeli będziecie gotować bigos z tymi ziołami zbyt długo, cały smak z nich „wyparuje”, a do tego mogą sprawić, że potrawa stanie się gorzka

Zobacz także:

Również sól należy wsypać do bigosu na końcu. Kapusta kiszona, kiełbasa i inne wędliny, jakie dodajemy do tego dania, same w sobie są już dość słone. Z tego powodu, bigosu należy spróbować pod koniec gotowania i dopiero wtedy, w razie potrzeby, dosolić. 

Jak gotować bigos?

Smaczny bigos, podobnie jak rosół, wymaga cierpliwości. Robiony na szybko nie smakuje tak, jak ten gotowany na wolnym ogniu przez kilka godzin. Do tego, przez zbyt dużą moc palnika i pośpiech, nietrudno o przypalenie bigosu - a wcale nie jest łatwo usunąć smak i zapach spalenizny z potrawy.  Dobrze też jest gotować bigos w dużym garnku z grubym dnem, co pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo przypalenia.