Kiedy dodać koncentrat do zupy pomidorowej? Większość Polaków popełnia błąd
Flickr
Newsy

Kiedy dodać koncentrat do zupy pomidorowej? Większość Polaków popełnia błąd

Zupę pomidorową znają chyba wszyscy, ale czy na pewno wszyscy poprawnie ją przyrządzają?

Na miłość Polaków do pomidorowej z pewnością wpływa ogrom czynników. Przede wszystkim można ją przyrządzić na wiele sposobów np. z dodatkiem makreli. Niektórzy wolą gdy jest pikantna, inni kochają jej słodycz, wielu uwielbia jej łagodny kremowy smak. Bez względu na to, którą wersję preferujecie, zupa pomidorowa zawsze smakuje tak samo wybornie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kiedy dodać koncentrat do pomidorówki?

Mimo że pomidorówka często gości na waszych stołach, prawdopodobnie popełniacie jeden podstawowy błąd podczas jej przyrządzania – dodajecie koncentrat w nieodpowiednim momencie. 

Najznamienitsi szefowie kuchni zalecają bowiem, by robić to dopiero na samym końcu gotowania, kiedy wszystkie inne składniki, oprócz śmietany, są już w wywarze. Dzięki temu zupa stanie się o wiele bardziej esencjonalna. Sami się przekonajcie.

Przepis na przepyszną zupę pomidorową 

Proponujemy niezawodny przepis na klasyczną zupę pomidorową, która zawsze wyjdzie pyszna.

Składniki:

  • 2 litry domowego bulionu
  • 3 średnie marchewki z rosołu
  • 4 dojrzałe pomidory
  • 300 ml koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżeczka dobrego masła
  • 2 łyżeczki białego cukru
  • Kwaśna śmietana 18 proc.
  • Pieprz, sól i bazylia
Zobacz także
Pomidorowa wyszła mdła? Popełniacie podstawowy błąd

Pomidorowa wyszła mdła? Popełniacie podstawowy błąd

Warzywa w zupie pomidorowej lub ogórkowej długo się gotują? To przez ten błąd

Warzywa w zupie pomidorowej lub ogórkowej długo się gotują? To przez ten błąd

Przygotowanie:

  1. W średniej wielkości garnku zagotujcie bulion. 
  2. Pomidory natnijcie od dołu, umieśćcie w dużej, odpornej na wysoką temperaturę misce, a następnie zalejcie wrzątkiem. Po ok. 4 minutach obierzcie je ze skórki, pokrójcie na ćwiartki i podsmażcie na maśle. Tak przygotowane umieśćcie w gotującym się bulionie.
  3. Po kilku kolejnych minutach do bulionu dodajcie również pokrojone w kosteczkę marchewki z rosołu. Całość doprawcie solą, pieprzem, bazylią (najlepiej świeżą) oraz cukrem i zamieszajcie.
  4. Do zupy dodajcie koncentrat pomidorowy, zamieszajcie i ponownie doprowadźcie ją do wrzenia, a następnie zdejmijcie garnek z ognia.
  5. Do pojemnika odlejcie dwie chochelki zupy i zmieszajcie ją ze śmietaną. Tak przygotowaną miksturę połączcie z resztą pomidorówki.
  6. Na koniec dodajcie posiekaną natkę pietruszki. Serwujcie z makaronem lub ryżem.

Smacznego!

Źródło: gotujmy.pl

tajemniczy składnik zupy pomidorowej
Gotujmy.pl/jagoda59
Newsy
1 prosty trik, który odmieni pomidorówkę. Dodajcie nietypowy składnik, a będzie smaczna jak nigdy dotąd
Choć przyrządzenie zupy pomidorowej nie należy do skomplikowanych, wiele osób wciąż pomija jeden bardzo ważny składnik. Mowa tu oczywiście o… cukrze, bez którego jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie wyobrażał sobie tej potrawy. Pora wrócić do tych kulinarnych korzeni.

Większość osób doprawia ją tylko solą i pieprzem. To błąd. Bowiem zupa pomidorowa z dodatkiem cukru staje się o wiele bardziej kremowa, aksamitna i wyrazista. Ten składnik przede wszystkim doskonale przełamuje naturalną kwaskowość dania, ale również wydobywa z potrawy wszystko, co najlepsze.  Zawodowi kucharze dobrze wiedzą, że cukier i pomidory to duet idealny. Wy też nie bójcie się tego połączenia i przygotujcie pomidorówkę, która z powodzeniem mogłaby zostać podana w jednej z najlepszych restauracji na świecie. Przepis na zupę pomidorową z cukrem Składniki na zupę pomidorową 2 litrów bulionu 3 marchewek z rosołu 4 dojrzałych pomidorów 300 ml koncentratu pomidorowego 1 łyżeczka masła 2 łyżeczek cukru Śmietany 18 proc. Pieprzu i soli Przygotowanie zupy pomidorowej W średniej wielkości garnku zagotujcie bulion.  Pomidory sparzcie, pokrójcie na ćwiartki i podsmażcie na maśle. Tak przygotowane umieśćcie w gotującym się bulionie. Do zupy dodajcie koncentrat pomidorowy i ponownie doprowadźcie ją do wrzenia. Po kilku minutach dodajcie również pokrojone w kosteczkę marchewki z rosołu. Całość doprawcie solą, pieprzem i cukrem, zamieszajcie, a następnie zdejmijcie garnek z ognia. Do pojemnika odlejcie jedną chochlę zupy i zmieszajcie ją ze śmietaną. Tak przygotowaną miksturę połączcie z resztą pomidorówki. Na koniec dodajcie posiekaną natkę pietruszki. Serwujcie z makaronem. Smacznego! Źródło: gotujmy.pl

Przepis na zupę pomidorową bez koncentratu
Adobe Stock
Newsy
Najlepszy przepis na zupę pomidorową bez koncentratu. Jej przygotowanie zajmuje tyle samo czasu, ale jest o wiele lepsza
Większość Polaków nie wyobraża sobie zupy pomidorowej bez dodatku koncentratu. Ten niestety nie grzeszy dobrym składem. Lepiej przestańcie z niego korzystać. Nasz przepis wam w tym pomoże.

Niektórzy przygotowują ją na bazie przecieru, inni korzystają z pomocy koncentratu, pozostali dopuszczają tylko i wyłącznie użycie świeżych pomidorów - mowa tu oczywiście o tradycyjnej zupie pomidorowej, która w każdym domu smakuje nieco inaczej. Choć przecier i koncentrat nie są najgorszymi produktami na świecie, ich etykiety pozostawiają wiele do życzenia. Tak naprawdę jedynym składnikiem, którego w dzisiejszych czasach możecie być w 100 proc. pewni są świeże pomidory. Zaufajcie nam, do przyrządzenia przepysznej zupy nic więcej nie jest wam potrzebne. Przepis na zupę pomidorową bez koncentratu Będziecie potrzebować 2 litrów bulionu 2 marchewek z rosołu 600 gramów świeżych pomidorów 2 łyżek gęstej śmietany 18 proc. 1 łyżki masła Przypraw: pieprzu, soli, papryki, bazylii, oregano Przygotowanie: Pomidory opłuczcie pod bieżącą wodą, natnijcie u dołu, umieśćcie w dużej misce, zalejcie wrzątkiem i odstawcie do sparzenia na ok. 5 minut. Po upływie tego czasu przepłuczcie je lodowatą wodą, a następnie obierzcie ze skórki. Tak przygotowane pomidory umieśćcie w średniej wielkości garnku, a następnie dodajcie do nich łyżkę masła. Całość podgrzewajcie tak długo, aż z pomidorów odparuje większość wody. Nie zapomnijcie oczywiście o tym, by co jakiś czas je przemieszać, inaczej się przypalą. Pomidorową miksturę przetrzyjcie przez sitko (jeśli chcecie, by zupa była rzadsza) lub zblendujcie przy pomocy blendera na gładko (jeśli chcecie, by zupa była nieco gęstsza). W średniej wielkości garnku zagotujcie rosół. Do wywaru dodajcie ugotowane wcześniej marchewki oraz pomidory. Całość podgrzewajcie jeszcze przez ok. 5 minut. Po upływie tego czasu zdejmijcie zupę z ognia, a następnie doprawcie solą, pieprzem, papryką, bazylią oraz oregano....

Przepis na zupę pomidorową według Jacka Kuronia
Adobe Stock
Newsy
Jak zrobić pomidorową na wczorajszym rosole? Oto sprawdzony sposób Jacka Kuronia na pyszną zupę
Jakub Kuroń zdradził przepis na idealnie kremową, delikatną i zdrową pomidorówkę. Koniecznie sprawdźcie, w czym tkwi jej sekret.

Syn słynnego kucharza, Jakub Kuroń, to prawdziwy wirtuoz, od którego można się nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Miłość do gotowania co prawda odziedziczył po ojcu, jednak przepis na pomidorową zaczerpnął od mamy. To ona zdradziła mu kilka sekretów dotyczących przyrządzania tej tradycyjnej, polskiej zupy.  Jak zrobić kremową zupę pomidorową na rosole? Znany kucharz postanowił zdradzić swoim czytelnikom rodzinny przepis na zupę pomidorową na rosole. Jej sekret tkwi między innymi w zblendowanej na gładko marchewce (bądź wszystkich warzywach pozostałych z rosołu), która czyni wywar gęstszym, słodszym i przede wszystkim zdrowszym. Na tym jednak nie koniec. Jakub Kuroń sugeruje również, by do zaprawienia zupy śmietaną użyć żółtka. Dzięki niemu zupa staje się bardziej delikatna oraz niesamowicie kremowa.  Koniecznie przetestujcie ten przepis. Jego odwzorowanie nie zajmie wam więcej niż 20 minut. Przepis na zupę pomidorową według Jakuba Kuronia Będziecie potrzebować: 2 litrów bulionu drobiowego 700 gramów przecieru pomidorowego 1 marchewki z rosołu 70 ml śmietany 18 proc. 1 żółtka Przypraw: soli, pieprzu Przygotowanie: W średniej wielkości garnku umieśćcie przecedzony wcześniej bulion i podgrzejcie (nie powinien zacząć się gotować). Po kilkunastu minutach do bulionu dodajcie przecier pomidorowy (najlepszy będzie domowy, ale jeśli takiego nie macie, sięgnijcie po sklepowe propozycje), całość wymieszajcie i zagotujcie. Marchewkę z rosołu zblendujcie na gładko przy pomocy blendera, dodajcie do zupy i podgotujcie jeszcze przez chwilę. W niewielkiej, czystej miseczce umieśćcie śmietanę oraz żółtko. Oba składniki dokładnie wymieszajcie, a następnie dodajcie do nich 2 chochelki gorącej zupy. Tak przygotowaną miksturę...

Zupa ze śmietaną
Gotujmy.pl/ania321
Newsy
Śmietana w zupie zawsze się wam warzy? Wystarczy zrobić 2 rzeczy i już nigdy nie będzie
Jeśli z dodanej do zupy śmietany za każdym razem powstają grudki, a całość się warzy prawdopodobnie niewłaściwie zabielacie wywar. Sprawdźcie, jak robią to doświadczeni szefowie kuchni.

Pomidorowa , ogórkowa , jarzynowa czy pieczarkowa – te zupy nie mogłyby istnieć bez dodatku śmietany. Niestety zdarza się, że umieszczona w wywarze niemal natychmiast się warzy. Jeśli zmagacie się z podobnym problemem to znak, że nieprawidłowo zabielacie zupę. Sprawdźcie, jak robią to doświadczeni szefowie kuchni. Jak prawidłowo zabielić zupę? Wystarczy, że odlejecie do dowolnego naczynia dwie chochelki gorącego wywaru, a następnie połączycie je z waszą śmietaną. Dopiero tak przygotowaną mieszankę wlejcie do reszty zupy i zamieszajcie. Pamiętajcie jednak, by zabielonej zupy już nie gotować na dużym gazie, tylko pozwolić jej delikatnie zawrzeć.  Oprócz tego koniecznie pamiętajcie, że nie każdy rodzaj śmietany nadaje się do użycia w zupie. Najlepsze będą te gęstsze, 18-procentowe. Unikajcie za tych chudszych, ale również tych, które zawierają w swoim składzie skrobię - co prawda nie warzą się one specjalnie często, ale są też sztucznym dodatkiem do potrawy, którego lepiej unikać. Te wskazówki powinny sprawić, że śmietana już nigdy nie zwarzy wam się w wywarze. Toteż nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać się za przygotowanie przepysznej pomidorówki. Przepis na zupę pomidorową Składniki: 2 litrów bulionu 2 marchewek z rosołu 600 gramów świeżych pomidorów 2 łyżek gęstej śmietany 18 proc. 1 łyżki masła Przypraw: pieprzu, soli, papryki, bazylii, oregano Przygotowanie: Pomidory opłuczcie pod bieżącą wodą, natnijcie u dołu, umieśćcie w dużej misce, zalejcie wrzątkiem i odstawcie do sparzenia na ok. 5 minut. Po upływie tego czasu przepłuczcie je lodowatą wodą, a następnie obierzcie ze skórki. Tak przygotowane pomidory umieśćcie w średniej wielkości garnku, a następnie dodajcie do nich łyżkę masła....