Wiele osób nie wyobraża sobie niektórego jedzenia bez keczupu. Ba, nawet życia! To najpopularniejszy sos, który ludzie dodają praktycznie do wszystkiego. Jest wręcz "must have" produktem w każdej lodówce. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jego charakterystyczny kolor, może świadczyć o dodaniu pewnego składnika, który niekoniecznie dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Produkcja keczupu

Lista składników tworzących dany sos, powinna być jak najkrótsza. Im jest dłuższa, tym większa pewność, że w swoim składzie zawiera zbędne dodatki. Klasyczny keczup powinien być wyprodukowany przede wszystkim z pomidorów, a nie passaty czy koncentratu pomidorowego. Wszelkie zamienniki warzywa, są jedynie marną podróbką produktu i nie mają nic wspólnego z prawdziwym keczupem. W jego skład powinny wchodzić takie składniki jak:

  • pomidory,
  • ocet,
  • sól kuchenna,
  • cebula,
  • goździki,
  • przyprawy, 
  • niewielki dodatek cukru, 
  • ziele angielskie, 
  • a także substancje, które przedłużą przydatność tego produktu. 

Wszystkie składniki powinny być naturalne, bez dodatków chemicznych i konserwujących. Im większa ilość pomidorów w składzie, tym lepszy jakościowo będzie keczup. Jeśli jednak zamiast pomidorów w składzie ma koncentrat, to lepiej omijajcie tego typu towary. Wśród dostępnych w sprzedaży można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje produktu pod względem smaku, a mianowicie: łagodny oraz pikantny.

Historia keczupu

Jako pierwsi ten produkt stworzyli Chińczycy. Pierwotnym zadaniem keczupu było doprawianie potraw rybnych. W Europie pojawił się dopiero w XVII wieku, a dwieście lat później dopiero w Stanach Zjednoczonych. Wówczas jego przepis został tak zmodyfikowany, by smakowo pasował do wielu dań jako dodatek.

Zobacz także:

Pierwszą firmą, która zajęła się produkcją tego towaru na skalę światową, była fabryka Henry’ego Johna Heinza. To dziś jedna z najpopularniejszych marek tego rodzaju produktu. Są wręcz pionierem w swojej kategorii, a ich keczupy można kupić na całym świecie. Z czasem coraz więcej firm zaczęło produkować ten składnik, który jest obecnie jednym z najbardziej ulubionych sosów ludzi na kuli ziemskiej.

Ten kolor keczupu nie symbolizuje nic dobrego

Jak większość producentów żywności, tak jak i keczupu, manewrują jego składem, wyglądem, smakiem czy kolorem. Ma na to wpływ dodatek różnych substancji, których zadaniem jest podkręcenie smaku bądź poprawienie konsystencji. Jednak nie wszystkie te zabiegi są w konsekwencji dobre dla zdrowia.

Wybierając keczup, warto zwrócić uwagę nie tylko na dobry skład, ale i także kolor danego sosu. Powinien mieć on naturalną barwę. Im jest bardziej jaskrawy tym większa pewność, że w swoim składzie ma wiele sztucznych substancji. Spożywanie takich dodatków w nadmiarze, może doprowadzić do negatywnych oddziaływań na organizm.