Kazano wam kiedyś płacić za zakupy kartą? Prezydent Duda chce możliwości płatności gotówką
ONS.pl/Adobe Stock
Newsy

Kazano wam kiedyś płacić za zakupy kartą? Prezydent Duda chce możliwości płatności gotówką

„Płatność tylko kartą”. Jeśli zdarzyło się wam usłyszeć lub przeczytać taki komunikat w sklepie, a nie mieliście przy sobie tego środka płatniczego, mamy dla was dobrą wiadomość. Andrzej Duda chce zapewnić konsumentom możliwość wyboru między kartą, a gotówką.
Hubert Rój
maj 22, 2021

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy nakazujący sprzedawcom umożliwienie płatności gotówką. Co to oznacza?

Wszystko zaczęło się od kampanii na rzecz płatności gotówkowej autorstwa prezesa Narodowego Banku Polski. Adam Glapiński stojący na czele NBP przekonywał opinię publiczną o konieczności utrzymania płatności gotówkowych.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Skąd biorą się głosy o potrzebie likwidacji gotówki?

Taka kwestia mogła w ogóle stać się ogólnopolskim zagadnieniem w obliczu coraz bardziej powszechnego używania przez mieszkańców naszego kraju kart płatniczych.  Pojawiały się nawet głosy o potrzebie likwidacji w przyszłości płatności gotówkowych w ogóle.

Według zwolenników takiego rozwiązania, likwidacja papierowego pieniądza pozwoliłaby urzędnikom państwowym na większa kontrolę nad ściągalnością podatków, a także uniemożliwiłaby nielegalny obrót pieniędzmi w tak zwanej szarej strefie.

Ponadto płatność kartą mocno zyskała na popularności w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Zachęty do wybierania płatności bezdotykowych i zbliżeniowych motywowano oczywiście strachem przed zakażeniem Sars-Cov-19.

Prezes NBP za utrzymaniem gotówki

Tych opinii nie podzielał Adam Glapiński. Prezes NBP zaczął od przekonywania opinii publicznej. Mówił o konieczności ochrony płatności gotówkowych jako elementu suwerenności państwa i obywateli.

Później Glapiński znalazł sojusznika w osobie prezydenta RP. Andrzej Duda stanął po stronie prezesa NBP i z jego rekomendacji przystąpił do prac nad projektem ustawy nakazującym sklepom akceptację płatności gotówkowej w każdych warunkach.

Zobacz także

Czy od możliwości wyboru między gotówką a kartą będą wyjątki?

Oprócz argumentów o suwerenności, projektodawcy zaznaczyli także, że zagwarantowanie akceptacji gotówki to także krok przeciwko wykluczeniu obywateli nieposiadających kart płatniczych i rachunków bankowych.

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o usługach płatniczych, który w piątek 21 maja trafił do Sejmu, zakłada, że sprzedawcy nie będą mogli w jakikolwiek sposób zmuszać klientów do wyboru płatności kartą.

Za jedyne wyjątki przyjęto płatności internetowe, płatności bez kontaktu ze sprzedawcami (automaty, biletomaty, parkometry itp.), a także płatności w czasie trwania imprez masowych, o ile informacja o braku możliwości płatności gotówką znajdzie się w regulaminie imprezy.

Czytaj także:

Komentarze