Kawa pachnie spalinami, a jedzenie padliną. To pocovidowe powikłanie może mieć w Polsce nawet 1 mln osób
Adobe Stock
Newsy

Kawa pachnie spalinami, a jedzenie padliną. To pocovidowe powikłanie może mieć w Polsce 1 mln osób

Kawa o zapachu spalin i żywność, która pachnie jak padlina to zmora, od której nie ma ucieczki. Według szacunków Gazety Wyborczej obecnie na tego typu powikłania może się uskarżać nieco ponad milion osób w naszym kraju.

W Polsce na Covid-19 zachorowało już ponad 5 mln osób. Ponad 100 tys. zmarło z powodu tej choroby. W trakcie choroby, szczególnie w poprzednich odmianach wirusa, jednym z charakterystycznych objawów choroby była utrata węchu i smaku. Osoby, u których pojawiły się powikłania pocovidowe wolałyby z pewnością nadal nie czuć zapachów. To łatwiejsze do zniesienia niż to, co niektórzy przezywają teraz.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Coraz więcej ozdrowieńców z „długim ogonem covid”

Przebycie choroby może na długo skomplikować życie. Coraz więcej osób podejmuje rehabilitację pocovidową, a lekarze coraz częściej mówią o „długim ogonie covid”. To długotrwałe skutki przebycia choroby, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Jedna z pacjentek, pani Kasia z Poznania, czytelniczka Gazety Wyborczej opowiedziała dziennikowi o swoich utrzymujących się dolegliwościach. Samą chorobę przeszła lekko, natomiast powikłana z wiązane z węchem pojawiły się u niej rok po wyzdrowieniu: 

- Zapachy były zmienione, ale ich natężenie dało się wytrzymać – opowiadała gazecie o pierwszych, zaobserwowanych objawach.

– W restauracji zamawiałam wodę bez cytryny i mięty, najlepiej butelkowaną, bo szklanki śmierdziały mi detergentem. Przestałam pić wino i soki, w kawiarni nie zamawiałam szarlotki. Kosmetyki śmierdziały, ale nie czułam ich na sobie zbyt długo, więc nadal używałam. Nie było to fajne, ale dało się żyć.

Z czasem natężenie nieprzyjemnych symptomów nasiliło się. Dziś poznanianka niemal nie wychodzi po zakupy, nosi ze sobą zatyczkę do nosa, a zapach, który czuje w wielu miejscach, to zapach padliny.

Zobacz także
Schudła 40 kg w obawie przed koronawirusem. Zaczęła od wyrzucenia z jadłospisu tej 1 rzeczy

Schudła 40 kg w obawie przed koronawirusem. Zaczęła od wyrzucenia z jadłospisu tej 1 rzeczy

Olimpiada w czasach koronawirusa. "Jedzenie podają nam ludzie w skafandrach"

Olimpiada w czasach koronawirusa. „Jedzenie podają nam ludzie w skafandrach” - mówią sportowcy

Z kolei angielska pacjentka, opowiedziała o swoim koszmarze redakcji BBC:

- Gdy gotuję dla swojej rodziny, zapach wywołują  zawroty głowy. Zgnilizna wypełnia dom, gdy tylko włączę piekarnik. To nie do zniesienia.

- Nie mogę już nawet całować swojego partnera - dodała

Czym jest anosmia, parosmia i fantosmia?

Utrata węchu, pojawiająca się podczas choroby, ma swoją medyczną nazwę — anosmia. Jednostka chorobowa nie pojawiła się w związku z koronawirusem. Już wcześniej chorując np. na grupę czy zwykłe przeziębienie, uskarżaliśmy się na brak poczucia smaku. Jednak podczas przeziębień towarzyszyła ona zwykle zatkanemu nosowi i katarowi. Podczas koronawirusa nos może być czysty, a chory nie czuje zapachów czy nie potrafi odróżnić smaku słonego od słodkiego.

Parosmia to z kolei powikłanie, dokładnie takie jak u pani Kasi z Poznania. Przedmioty, które mają przyjemny zapach jak owoce, kawa, mydło, zaczyna pachnieć odrażająco. Zdarza się też, że jest odwrotnie – zapachy nieprzyjemne, np. zapach z toalety, pachnie wg chorego przyjemnie.

Zaburzenia odczuwania zapachów mogą przybrać jeszcze jedną formę. To fantosmia, czyli omamy węchowe. Chory czuje zapachy przedmiotów, których nie ma w pobliżu. Jakie zapachy czują chorzy z parosmią?

Tak opisują zapachy, które czują dookoła. Najczęściej są to:

  • Zgniłe mięso
  • Odchody
  • Ścieki owocowe
  • Gorące, rozmokłe śmieci

Lekarze zaczynają badać przyczyny tych problemów. Na obecnym etapie uważają, że powodem zaburzeń jest uszkodzenie komórek nerwowych. Niektórzy uważają, że parsomia jest momentem gdy komórki nerwowe po przebytej chorobie i nieodczuwaniu zapachów w ogóle, zaczynają się regenerować i działać. Jeszcze niewłaściwie, ale są zapowiedzią powrotu do normalnego odczuwania zapachów.

Źródło: se.pl, medonet.pl, mp.pl

Macie koronawirusa i straciliście smak i węch? Włączcie do diety 1 produkt. Polecają go lekarze
Adobe Stock
Newsy
Macie koronawirusa i straciliście smak i węch? Włączcie do diety 1 produkt. Polecają go lekarze
Dopadła was strata węchu i smaku? Możecie sobie pomóc jedząc te produkty!

Już prawie 2 300 000 osób w Polsce przeszło infekcję koronawirusem. Obecnie chorych jest prawie 400 tysięcy osób. Jednym z symptomów tej najpopularniejszej dziś choroby, jest utrata smaku i węchu. Sprawdźcie, jak możecie pomóc sobie lub bliskim, jeśli wasz też dotkną te symptomy. Utrata węchu i smaku przy koronawirusie Jednym z wyraźnych objawów infekcji koronawirusem jest utrata smaku i węchu. Chorzy skarżą się na to, że nie czują absolutnie żadnych zapachów, a jedzenie nie ma dla nich smaku. To bardzo specyficzny objaw. Utrata węchu i smaku przy infekcji koronawirusem jest związana ze zmianami w obrębie nerwów, które są odpowiedzialne za te zmysły.  Niektórzy ozdrowieńcy potwierdzają, że wciąż odczuwają skutki infekcji, nawet kilka miesięcy po jej zakończeniu. Skarżą się na osłabiony smak i węch, a nieliczni odczuwają dziwne zapachy tam, gdzie nie powinni. Czy wiedzieliście, że jedząc pewne produkty, można jednak symulować smak i węch? Poleca się włączenie do diety jednego z tych produktów.  Co jeść przy utracie smaku i węchu? Nawet jeśli straciliście w wyniku infekcji węch i smak, powinniście odżywiać się normalnie. Podczas infekcji musicie wzmacniać organizm, wasza dieta powinna być więc odżywcza. Jedzcie dużo warzyw i owoców. Uwzględnijcie w jadłospisie źródła białka, węglowodanów i zdrowe tłuszcze. Wspomożecie w ten sposób organizm w walce z infekcją. Produkty pomocne przy utracie smaku i węchu Niektórzy eksperci wyraźnie wypowiadają się na temat tego, co może pomóc w odzyskiwaniu smaku i węchu przy infekcji koronawirusem. Poleca się stosowanie mocno aromatycznych przypraw , które mogą symulować smak i węch. Włączcie do diety: Goździki Cynamon Kardamon Papryczkę chili Inne...

Straciliście węch z powodu Covid-19? Rozpocznijcie trening, potrzebne będą: pomarańcza, róża, goździk i eukaliptus
Adobe Stock
Newsy
Z powodu COVID-19 utraciliście węch? Odzyskacie go poprzez trening. Potrzebne będą 4 produkty
Laryngolog radzi jak ćwiczyć węch: „Trzeba to robić regularnie i nie zniechęcać się, bo na efekt można czekać tygodniami”

Czy obecny wariant koronawirusa nadal powoduje powikłania w postaci utraty węchu i smaku? Zdania specjalistów są podzielone. Będzie to można stwierdzić dopiero po upływie dłuższego czasu. Jednak jeszcze dziś czas lekarze mają pacjentów, którzy nie odzyskali węchu po przechorowaniu poprzednich wariantów. Wg. szwedzkich naukowców nawet połowa pacjentów cierpiących uprzednio na chorobę wywołaną COVID-19 skarży się na zaburzone odczuwanie zapachów, a 4% na całkowitą utratę tego zmysłu. Czy są sposobu na jego przywrócenie? Jak działa węch i dlaczego przechorowanie COVID-19  upośledza go? Jedną z najczęstszych przyczyn anosmii, czyli utraty węchu są infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. O utracie węchu dużo się mówi od czasu pandemii COVID-19, jednak przypomnijcie sobie czy wcześniejsze infekcje, jakie przechodziliście, np. zwykła grupa, nie wywoływały utraty węchu i smaku?  Wiele osób twierdzi, że doświadczyło już tego w przeszłości. Po ustaniu objawów chorobowych, w przypadku zwykłych przeziębień, poczucie węchu z reguły wraca do normy. Gdy mówimy o utracie węchu z powodu koronawirusa, okazuje się, że ta anomalia pozostaje na dłużej. Laryngolog z uniwersytetu w Londynie Simon Gane i profesor chemii smaków Jane Parker zbadali, na czym polega różnica w utracie węchu przy przeziębieniu i przy koronawirusie. Najczęściej problemy z powonieniem są wynikiem zatkanego nosa, co uniemożliwia cząsteczkom aromatów dotarcie do receptorów węchowych. Mechanizm związany z koronawirusem jest inny: stwierdzono, że wirus uszkadza komórki, co powoduje obrzęk i upośledzenie funkcjonowania neuronów węchowych. Właśnie to, a nie po prostu zatkany nos powoduje utratę węchu. Po ustąpieniu choroby komórki...

Pokazał, jak wygląda utrata smaku i węchu przy koronawirusie. Ten filmik was zszokuje
TikTok/@rustardlikemustard
Newsy
Pokazał, jak wygląda utrata smaku i węchu przy koronawirusie. Ten filmik was zszokuje
Zastanawiacie się, jak dokładnie odczuwa się utratę węchu i smaku przy koronawirusie? Pokazał to ten mężczyzna…

Już ponad rok trwa pandemia koronawirusa. COVID-19 rozprzestrzenił się szybko na całym świecie. Już ponad 140 milionów ludzi zapadło na tę chorobę. Jednym z bardziej powszechnych i charakterystycznych objawów koronawirusa jest utrata węchu i smaku, która towarzyszy wielu chorym. To bardzo uciążliwy symptom choroby. Jeśli doświadczyliście utraty węchu i smaku przy COVID-19 wiecie, że wszystkie potrawy absolutnie tracą swój smak. Niektóre osoby nie czują absolutnie nic. Mężczyzna, który dobitnie pokazał utratę węchu i smaku Pewien 30-latek z USA o imieniu Russel, zachorował na koronawirusa i doświadczył charakterystycznych objawów. Gdy stracił smak i węch, był zszokowany. Nigdy wcześniej nie miał takiego odczucia. Utrata węchu i smaku to jedyne objawy, jakie towarzyszyły mu podczas infekcji. Poza tym, nie czuł się źle. Brak smaku i węchu, był jednak dla niego niezwykle dziwny. 30-latek postanowił podzielić się ze swoimi odbiorcami bardzo obrazowym eksperymentem. Pokazał dobitnie, co oznacza utrata węchu i smaku przy koronawirusie. Opublikował na swoim TikToku wideo, na którym zjada surową cebulę - dosłownie jak jabłko. Mężczyzna pokazał film, na którym obiera czerwoną cebulę i wbija w nią zęby. Odgryza kawałek i żuje, po czym połyka ją bez żadnego problemu. Pozostaje przy tym absolutnie niewzruszony. Mężczyźnie nie łzawią oczy, nie krzywi się, tylko spokojnie wszystko zjada. Russel opublikował na swoim kanale na TikToku cykl filmów, w których dzieli się odczuciami podczas przechodzenia infekcji wirusem. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak jego film obrazujący utratę węchu i smaku. Russel zjada na nim kolejno: czerwoną cebulę, po czym wypija kieliszek soku z cytryny, a następnie zjada łyżeczkę pasty czosnkowej. Jeśli nie wierzyliście w...

Nastolatka dowiedziała się o tym, że ma COVID-19 na oczach milionów osób. Robiła testy smaku kawy
TikTok/@mcfluflu
Newsy
Nastolatka dowiedziała się o tym, że ma COVID-19 na oczach milionów osób. Robiła testy smaku kawy
Jak to możliwe? Nie zorientowała się wcześniej?

Wszyscy na pewno wiecie o tym, że utrata smaku i węchu to jedne z podstawowych objawów infekcji koronawirusem. Niektórzy nie mają nawet zupełnie innych objawów poza tym, że zupełnie tracą węch i smak. Ten bardzo charakterystyczny objaw stał się tematem wielu postów w mediach społecznościowych. Wiele z nich zdobyło ogromną popularność. Popularny objaw COVID-19 w Social Mediach Mężczyzna, który pokazał jak wygląda u niego utrata smaku i węchu przy COVID-19 jedząc surową cebulę i popijając ją sokiem z cytryny zyskał miliony wyświetleń swojego filmu. Ponad 25 milionów osób zobaczyło recepturę na utratę węchu i smaku pochodzącą z Jamajki, a jeszcze więcej osób usłyszało o sposobie na przywrócenie węchu i smaku polegającym na wypiciu soku z imbiru . Ten ciekawy objaw jest na tyle charakterystyczny, że ciężko pomylić go z inną chorobą. Co szczególnie interesujące, utrata smaku i węchu może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po przejściu choroby. To przez mikrouszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za przewodzenie impulsów nerwowych z nosa do mózgu. Dziewczyna dowiedziała się o chorobie na oczach milionów widzów Maryn Short dowiedziała się niedawno, że choruje na COVID-19. Wpadła na to przy okazji produkcji filmu na TikToka, popularne wśród młodzieży medium społecznościowe. Nastolatka zamówiła kawę w popularnej kawiarni sieciowej Starbucks. Chciała nagrać próbę smaku tego nowego napoju, żeby podzielić się wrażeniami ze swoimi odbiorcami. 19-latka zamówiła nowość w menu. Waniliowe latte z dużą ilością bitej śmietany i cukrowego syropu. Maryn włączyła nagrywanie w telefonie żeby pokazać swoją pierwszą reakcję na smak napoju. Okazuje się, że nie poczuła zupełnie nic. Wzięła pokaźny łyk słodkiego napoju po...