Dla określenia wartości zdrowotnych kawy nie jest istotne czy pijecie ją na gorąco, czy na zimno. Ważniejsze jest to, w jaki sposób została zaparzona. Czy w tradycyjny sposób, na gorąco, przy użyciu kawiarki, ekspresu, ale z użyciem gorącej wody, czy też na zimno?

Kawa parzona na zimno jest nowością za rynku i bardzo szybko zyskuje zwolenników. Naukowcy sprawdzili, czy ten sposób parzenia jest lepszy od klasycznego.

Która kawa jest zdrowsza, ta parzona na gorąco czy na zimno?

Od kilku lat coraz bardziej popularne stają się metody parzenia kawy na zimno. Na czym polegają? Ten sposób nazywa się „cold brew" i jest to nic innego jak uzyskanie ekstraktu kawy poprzez parzenie w niskiej temperaturze. Technika polega na zalaniu zwykłych, zmielonych ziaren kawy wodą o temperaturze od 80 do 97 stopni. Znawcy tej metody twierdzą, że tak zaparzona kawa jest jeszcze bardziej orzeźwiająca i pobudzająca od tej parzonej na gorąco. Zmienia się także smak kawy zaparzonej na zimno. Napar jest pozbawiony goryczki, a sama kawa, co prawda może być lekko kwaskowa, ale ma wyjątkowy smak z wyczuwalnymi wszystkimi nutami smakowymi i aromatami.

Aby porównać kawę parzona na zimno i tę tradycyjnie przyrządzaną, poprzez zalanie wrzątkiem, amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania. W ich wyniku stwierdzono, że obie kawy miały podobną kwasowość, jednak kawa parzona na gorąco miała większą aktywność przeciwutleniającą i antyoksydacyjną i przez to została uznana za zdrowszą.

Zobacz także:

Jaką kawę lepiej pić, gorącą czy mrożoną?

Skoro już wiadomo, że kawa parzona na gorąco jest zdrowsza od tej parzonej na zimno, warto też zastanowić się jak najlepiej ją pić: czy w formie gorącego napoju, którym rozgrzewacie ręce i parzycie usta czy też w postaci kawy mrożonej, która świetnie schładza organizm i orzeźwia w upalne dni.

Zasadniczej różnicy pomiędzy tymi dwoma rodzajami kawami nie ma. Ważne jest, aby oba zostały zaparzone na gorąco i ta pierwsza w takiej postaci może być wypita, rozgrzewając w chłodne pory roku, a ta druga po zaparzeniu – schłodzona.

Aby oba rodzaje kawy parzonej na gorąco nadal zachowywały wysokie wartości zdrowotne warto pamiętać, że nie należy jej wzbogacać takimi dodatkami jak cukier, mleko czy śmietanka.

Źródło: nature.com, wprost.pl, tommycafe.pl