Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Adobe Stock
Newsy

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.

Szykują się ciekawe zmiany. W niedalekiej przyszłości już nie tylko butelki po piwie wymienicie w sklepach na pieniądze.
Hubert Rój
marzec 28, 2021

Walka z ilością produkowanych odpadów trwa. Wszystko to oczywiście w imię dobrostanu naszej planety i szeroko pojętej ekologii.

Z tego oto właśnie względu jedna sieć, czyli Carrefour zapowiedział już, że niedługo wprowadzi możliwość zwrotu butelek szklanych bez konieczności okazywania paragonu.

W tym momencie trwają właśnie testy takiego rozwiązania w jednym z warszawskich sklepów tej francuskiej sieci.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Na czym będzie polegała tzw. ustawa ROP?

Przełom w sprawie butelek szklanych to jedno. Rząd szykuje projekt ustawy idącej jeszcze dalej w sprawie zwrotu butelek w sklepach.

Chodzi oczywiście o próbę ograniczenia wykorzystywania przez Polaków plastikowych butelek i poprawę systemu ich sortowania i recyklingu.

Szczegóły tego kroku mają znaleźć się w tzw. ustawie o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).

Projekt tego aktu prawnego przewiduje przerzucenie na sklepy odpowiedzialności za zbiórkę i zagospodarowanie butelek plastikowych i szklanych.

W tym celu na butelki obu rodzajów nałożona zostać ma kaucja w wysokości ok. kilkudziesięciu groszy, którą klienci będą mogli odebrać po zwrocie pustych butelek w sklepach.

W jaki sposób będzie wyglądał zwrot butelek plastikowych w sklepach?

Cała operacja zwrotu miałaby odbywać się oczywiście nie przy kasie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku butelek po piwach, ale za to w tzw. butelkomatach.

Klienci sami przeprowadzaliby proces odbioru kaucji w specjalnym automacie. Jak ta procedura będzie wyglądała dokładnie, na razie nie wiadomo.

Ministerstwo Środowiska zaprzeczyło jednak informacjom, jakoby sklepy miały być zmuszone do nabycia drogich butelkomatów.

Być może takim obowiązkiem zostałyby obłożone tylko i wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe i hipermarkety.

Jak więc przeprowadzić całą operację? Na razie pozostaje to tylko w sferze domysłów. Pewne jest w tym momencie co innego. A mianowicie litraż butelek przeznaczonych do objęcia kaucją.

Będą to szklane butelki do pojemności 1,5 l, a także plastikowe butelki do pojemności 3 litrów. W projekcie ustawy nie ma mowy za to o opakowaniach aluminiowych (np. puszki).

Zobacz także

O ile podrożeją słodkie napoje ze względu na kaucje?

Polscy ustawodawcy być może kierują się wzorcem, jaki płynie do Polski zza zachodniej granicy. W sąsiednich Niemczech system kaucyjny na butelki już obowiązuje.

Wysokie ceny słodkich napojów w Polsce po wprowadzeniu podatku cukrowego wykluczają jednak tak wysokie kaucje na butelki jak w Niemczech.

Nad Renem i Łabą wynoszą one od 25 do 30 eurocentów. Przy dzisiejszym kursie złotówki to w przeliczeniu ok. 1,14-1,37 zł. Dla polskiego klienta zdecydowanie za dużo.

Jak widać, na razie projekt ustawy zamiast rozwiązywać problemy z plastikiem i szkłem, piętrzy niezliczoną ilość dodatkowych komplikacji.

Niezależnie od tego wszystkiego, jego wprowadzenie jest podobno już nieodwołalne. To kwestia niedalekiej przyszłości.

Pierwotną datą wprowadzenia nowej ustawy w życie był 1 stycznia 2022. Eksperci uważają, że ustawodawcy mogą nawet przyspieszyć wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Komentarze