Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Adobe Stock
Newsy

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.

Szykują się ciekawe zmiany. W niedalekiej przyszłości już nie tylko butelki po piwie wymienicie w sklepach na pieniądze.

Walka z ilością produkowanych odpadów trwa. Wszystko to oczywiście w imię dobrostanu naszej planety i szeroko pojętej ekologii.

Z tego oto właśnie względu jedna sieć, czyli Carrefour zapowiedział już, że niedługo wprowadzi możliwość zwrotu butelek szklanych bez konieczności okazywania paragonu.

W tym momencie trwają właśnie testy takiego rozwiązania w jednym z warszawskich sklepów tej francuskiej sieci.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Na czym będzie polegała tzw. ustawa ROP?

Przełom w sprawie butelek szklanych to jedno. Rząd szykuje projekt ustawy idącej jeszcze dalej w sprawie zwrotu butelek w sklepach.

Chodzi oczywiście o próbę ograniczenia wykorzystywania przez Polaków plastikowych butelek i poprawę systemu ich sortowania i recyklingu.

Szczegóły tego kroku mają znaleźć się w tzw. ustawie o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).

Projekt tego aktu prawnego przewiduje przerzucenie na sklepy odpowiedzialności za zbiórkę i zagospodarowanie butelek plastikowych i szklanych.

W tym celu na butelki obu rodzajów nałożona zostać ma kaucja w wysokości ok. kilkudziesięciu groszy, którą klienci będą mogli odebrać po zwrocie pustych butelek w sklepach.

W jaki sposób będzie wyglądał zwrot butelek plastikowych w sklepach?

Cała operacja zwrotu miałaby odbywać się oczywiście nie przy kasie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku butelek po piwach, ale za to w tzw. butelkomatach.

Klienci sami przeprowadzaliby proces odbioru kaucji w specjalnym automacie. Jak ta procedura będzie wyglądała dokładnie, na razie nie wiadomo.

Ministerstwo Środowiska zaprzeczyło jednak informacjom, jakoby sklepy miały być zmuszone do nabycia drogich butelkomatów.

Być może takim obowiązkiem zostałyby obłożone tylko i wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe i hipermarkety.

Jak więc przeprowadzić całą operację? Na razie pozostaje to tylko w sferze domysłów. Pewne jest w tym momencie co innego. A mianowicie litraż butelek przeznaczonych do objęcia kaucją.

Będą to szklane butelki do pojemności 1,5 l, a także plastikowe butelki do pojemności 3 litrów. W projekcie ustawy nie ma mowy za to o opakowaniach aluminiowych (np. puszki).

Zobacz także
W sklepach zabraknie kawy? Niecodzienna sytuacja na Kanale Sueskim spowoduje braki w zaopatrzeniu

W sklepach zabraknie kawy? Niecodzienna sytuacja na Kanale Sueskim spowoduje braki w zaopatrzeniu

Co za paskudztwo... Ta kobieta już nigdy więcej nie zje pakowanej sałaty

Co za paskudztwo... Ta kobieta już nigdy więcej nie zje pakowanej sałaty

O ile podrożeją słodkie napoje ze względu na kaucje?

Polscy ustawodawcy być może kierują się wzorcem, jaki płynie do Polski zza zachodniej granicy. W sąsiednich Niemczech system kaucyjny na butelki już obowiązuje.

Wysokie ceny słodkich napojów w Polsce po wprowadzeniu podatku cukrowego wykluczają jednak tak wysokie kaucje na butelki jak w Niemczech.

Nad Renem i Łabą wynoszą one od 25 do 30 eurocentów. Przy dzisiejszym kursie złotówki to w przeliczeniu ok. 1,14-1,37 zł. Dla polskiego klienta zdecydowanie za dużo.

Jak widać, na razie projekt ustawy zamiast rozwiązywać problemy z plastikiem i szkłem, piętrzy niezliczoną ilość dodatkowych komplikacji.

Niezależnie od tego wszystkiego, jego wprowadzenie jest podobno już nieodwołalne. To kwestia niedalekiej przyszłości.

Pierwotną datą wprowadzenia nowej ustawy w życie był 1 stycznia 2022. Eksperci uważają, że ustawodawcy mogą nawet przyspieszyć wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy
Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie. Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki. Kaucja za plastikowe butelki Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach: Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić. Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy...

Plastikowe butelki będą w Polsce zwrotne. Wiemy ile wyniesie kaucja i gdzie przyjmą zwroty
Adobe Stock
Newsy
Plastikowe butelki będą podlegały zwrotowi. Wiemy, ile wyniesie kaucja i jak je zwrócimy
W Polsce wzorem innych krajów intensywnie myśli się nad wprowadzeniem centralnego systemu zwrotu butelek PET. Kaucję odzyskamy w automatach.

Co minutę na świecie sprzedaje się milion plastikowych butelek, a w tej samej minucie do mórz i oceanów trafia ilość, która zmieściłaby się w dużej ciężarówce. Jak obliczono, od czasów wynalezienia plastiku wyprodukowano już 480 miliardów butelek PET. Najwyższy czas podjąć zdecydowane działania w zakresie zarządzania odpadami z plastiku. Inaczej po prostu w nim utoniemy. Oto co robi Ministerstwo Klimatu w tej sprawie. Kiedy ruszy centralny system kaucyjny i jak będzie działał? Już od dłuższego czasu trwają pracę nad systemem kaucyjnym, obejmującym zwrot plastikowych butelek. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z producentami i organizacjami społecznymi pracuje nad szczegółami projektu. Tak dla Onetu na temat centralnego systemu kaucyjnego mówi Filip Piotrowski, ze stowarzyszenia „Zero Waste", który uczestniczy w pracach z ministerstwem: - Zakładamy, że w Polsce ustawa zostanie uchwalona do połowy przyszłego roku. Start w 2024. Przepisy będą wymagały dwuletniego vacatio legis, bo to skomplikowany system, który wymaga przygotowań i kalibracji. Konsumenci potrzebują także czasu, żeby się przyzwyczaić. Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenie „Zero Waste", które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej, dotyczącej odpadów oraz bezodpadowej konsumpcji, zdradził też, ile może wynosić kaucja: - Zakładamy, że wysokość kaucji za jedną butelkę najpewniej będzie wynosić 50 gr. Wprowadzony system ma być możliwie zautomatyzowany. W sklepach staną automaty, które będą przyjmowały zwracane butelki i wydawały vouchery z kwotą do zrealizowania w sklepach spożywczych. Co ważne, zarówno do zwrotu nie będzie potrzebny paragon potwierdzający zakup napoju w butelce  w danym sklepie, jak i vouchery nie będą miały żadnej...

Syn Anny Przybylskiej poszedł do komunii. Na stole nie zabrakło przysmaków. Zobaczcie jego tort!
Flickr
Newsy
Niezwykła akcja w Carrefourze! Zwrócicie butelki bez paragonu i jeszcze… dostaniecie za to prezent!
W sklepach Carrefour oddacie wszystkie butelki zwrotne bez paragonu. Sieć sklepów chce w ten sposób promować ekologiczne rozwiązania. Przy okazji zyskają kieszenie klientów.

Nareszcie! W końcu będzie można oddać szklane butelki po piwach z kaucją bez paragonu. Teoretycznie zwrot butelek nie jest niczym nowym – zwykle jednak kłopot sprawiało zwłaszcza wylegitymowanie się dowodem zakupu napojów z opróżnionego szkła. W jakich sklepach można zwrócić butelki z kaucją bez paragonu? Carrefour ogłosił swoją nową akcję w Dzień Ziemi. Francuska sieć sklepów spożywczych od pewnego już czasu stara się podążać zgodnie z duchem czasu i wspierać wszelkiego rodzaju akcje ekologiczne. Tym razem Carrefour zrobił krok w kierunku właściwej segregacji szkła i zużytych butelek. Akcja umożliwienia zwrotu butelek szklanych z kaucją bez paragonu została uruchomiona w ponad 250 sklepach francuskiej sieci w całej Polsce. Chodzi tutaj o supermarkety i hipermarkety tej francuskiej marki. W późniejszym czasie Carrefour planuje rozszerzenie akcji na mniejsze sklepy osiedlowe. Jak zwraca się butelki bez paragonu w Carrefourze? Butelki będzie można oddać w sklepach tej sieci pod warunkiem, ze napój kupiony w takiej właśnie butelce znajduje się w ofercie sklepu Carrefour będzie przyjmował tylko nieuszkodzone i niezanieczyszczone butelki szklane, które posiadają etykietę od producenta W przypadku nieposiadania paragonu, klient za zwrócone butelki dostanie e-bon będący odpowiednikiem tradycyjnie zwracanej kaucji. E-bon będzie można wykorzystać do częściowej lub całkowitej zapłaty za zakupy w sklepach sieci Carrefour w ciągu 30 dni od daty otrzymania bonu W związku z narastającymi nastrojami proekologicznymi, polscy prawodawcy zastanawiają się nad szybkim wdrożeniem ustaw nakazujących obłożenie kaucjami nie tylko wszystkich butelek szklanych, ale i plastikowych. Tego typu przedsięwzięcie mogłoby znacznie ułatwić recykling butelek obydwu rodzajów, a...

Będzie droższa woda i napoje. Rząd szykuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego
AdobeStock
Newsy
Będzie droższa woda i napoje? Rząd szykuje się do wprowadzenia systemu kaucji za puszki i butelki
Już nie tylko szklane, ale także plastikowe butelki zostaną objęte kaucją? Zapowiedź projektu budzi trochę wątpliwości.

Jedni czekali na ten dzień, inni obawiali się go od momentu, gdy tylko pojawiły się plotki na ten temat. System kaucyjny ma niedługo obowiązywać nie tylko na butelki szklane, ale także i na plastikowe i puszki. To proekologiczne rozwiązanie ma nas zmotywować do niewyrzucania plastikowych butelek i opakowań gdzie popadnie. Jednak niektórzy mają wątpliwości co do tej decyzji i wcale nie są nią zachwyceni.  System kaucyjny już od 2025 roku? To już pewnie - od stycznia 2025 roku w Polsce ma obowiązywać kaucja na plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Założenia tego projektu zostały przestawione w czerwcu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a w październiku gotowy projekt ma trafić do Sejmu. Do wszystkich napojów sprzedawanych w butelkach wykonanych z plastiku oraz puszkach aluminiowych zostanie doliczona kaucja. Będzie można ją odzyskać oddając puste opakowania do dowolnego sklepu. To warte zapamiętania - nie trzeba będzie odnosić butelek do sklepu, w którym się je kupiło. Takie rozwiązanie budzi jednak sporo wątpliwości i rodzi obawy wśród sklepikarzy. Sklepy boją się, że zasypią je góry śmieci Najbardziej zaniepokojeni są właściciele małych sklepików. Obawiają się, że gdy system kaucyjny zacznie obowiązywać, zostaną oni zasypani tonami plastikowych śmieci, których nie będą mieli gdzie trzymać. Nie chodzi tylko o miejsce, ale także o czas. Osoba obsługująca sklep będzie miała obowiązek przyjąć puste butelki, zwrócić kaucję, a następnie odłożyć butelki w odpowiednie miejsce w sklepie, gdzie będą one czekały na odbiór. Wszystkie te czynności zabierają cenny czas, który pracownicy woleliby poświęcić klientom.  Wciąż wiele niewiadomych w systemie kaucji za butelki plastikowe Uspokajamy - wiadomo już, że sklepy o powierzchni do 100 mkw. nie będą musiały odbierać butelek objętych kaucją. Ale cała...