Katarzyna Bosacka sprawdza skład popularnych lodów. „Czasy lodów za 30 groszy minęły"
ONS.pl, AdobeStock
Newsy

Katarzyna Bosacka sprawdza skład popularnych lodów. „Czasy lodów za 30 groszy minęły"

Czy wiecie, co jecie? Katarzyna Bosacka po raz kolejny bierze pod lupę popularne produkty - tym razem lody waniliowe.

Orędowniczka zdrowego żywienia Katarzyna Bosacka regularnie publikuje na swoim Instagramie edukacyjne wpisy dotyczące odżywiania. Często bierze pod lupę znane smakołyki, jak na przykład lody Ekipy, i uważnie analizuje ich skład.

Bywa, że werdykt mrozi krew w żyłach. W związku z rosnącymi temperaturami i apetytem na lody, Bosacka znów postanowiła poddać je analizie. Tym razem sprawdziła nie lody Ekipy, lecz zwykłe lody waniliowe - i to aż od 6 producentów! Zobaczcie, co o nich sądzi. 

Katarzyna Bosacka sprawdza skład lodów waniliowych

Jak pisze Katarzyna Bosacka w wpisie na Instagramie, czasy tanich lodów „minęły bezpowrotnie”, dlatego trzeba „cieszyć się tym, co mamy”. Najwyraźniej takie przemyślenia zainspirowały ją do wzięcia pod lupę składników lodów, które można kupić w supermarketach.

Analizie poddane zostały lody o smaku waniliowym od sześciu producentów: Zielona Budka, Grycan, Bracia Koral, Carte D’or, Magnum i Haagen-Dazs. 

Okazało się, że większość z nich zawiera tani zamiennik śmietanki:

- W większości przypadków na pierwszym miejscu w składzie jest „odtworzone odtłuszczone mleko”. Co to takiego? To niesłodzone, zagęszczone mleko do którego dodaje się odpowiednią ilość wody. W dwóch przypadkach na pierwszym miejscu w składzie była śmietanka - pisze Katarzyna Bosacka na Instagramie. 

Zobacz także
Macie cukrzycę, a jecie wafle ryżowe i jogurty? Sprawdźcie, jak to się może skończyć

Macie cukrzycę, a jecie wafle ryżowe i jogurty? Sprawdźcie, jak to się może skończyć

Katarzyna Bosacka zbiera paragony grozy. 51 zł za 2 gofry, 212 zł za 2 obiady

Katarzyna Bosacka zbiera pierwsze paragony grozy. Nawet 212 zł za obiad dla 3 osób nad morzem

Tanie i niezdrowe składniki lodów

W lodach znalazł się też inny, tani zamiennik cukru - syrop glukozowo-fruktozowy oraz sztuczne aromaty. Bosacka skrytykowała zwłaszcza stabilizatory:

- Na czerwono zaznaczyłam też stabilizatory, zazwyczaj jest to mączka chleba świętojańskiego i guma guar. Nie są substancje szkodliwe, ale wcale nie są obowiązkową pozycją w składzie. Ich zadaniem jest nadanie lodom kremowej konsystencji. Da się znaleźć w sklepie lody waniliowe bez tych składników, chociaż nie ma ich dużo - przyznała Bosacka.

Alergia na stabilizatory zawarte w lodach nie jest wcale rzadkością. Jedna z obserwatorek profilu Katarzyny Bosackiej podziękowała za zwrócenie na to uwagi:

- Mnie szkodzą te nieszkodliwe stabilizatory, dlatego nie spożywam tych lodów. Dobrze, że Pani o tym wspomina.

Najlepiej w zestawieniu wypadły lody Haagen-Dazs, które są przy okazji najdroższe ze wszystkich sześciu  wybranych i analizowanych produktów. Znajduje się w nich śmietanka, mleko zagęszczone odtłuszczone, żółtka jaj, cukier i naturalny ekstrakt waniliowy. Cóż, wychodzi na to, że znów cena idzie w parze z jakością. 

Źródło: katarzynabosacka/Instagram 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Katarzyna Bosacka: ,,Napoje ekipy to sama chemia". A litr kosztuje aż 20zł!
ONS.pl / Instagram
Newsy
Katarzyna Bosacka: „Napoje ekipy to sama chemia". 20 łyżeczek cukru w litrze 
Kto w Polsce kontroluje żywność trafiającą do sklepów? Jedno jest pewne: ta kontrola jest niewystarczająca.

Napoje Ekipy to następca lodów Ekipy , które zdobyły serca dzieciaków kilka miesięcy temu. Producenci chcą, żeby oranżady osiągnęły podobny sukces jak lody. Czy zasługują na taką popularność? Zimny przysmak, który latem tego roku pojawił się w sklepach, to efekt współpracy wytwórcy lodów Koral i grupy youtuberów Ekipa. Lody Ekipy odniosły spektakularny sukces, o jakim marzy każdy producent słodyczy. Lody natychmiast znikały ze sklepów, a popyt na modną markę był tak duży, że w sieci zaczęły być sprzedawane nawet papierki po lodach.  Napoje Ekipy to sam cukier Katarzyna Bosacka, autorka popularnego programu ,,Wiem co jem i wiem co kupuję”, jak zwykle uważnie przeczytała etykietę produktu. Dziennikarka skrytykowała jego skład wskazując, że oranżada truskawkowa nie zawiera truskawek, a w cytrynowej nie ma śladu cytryn. Zwyczajem, który znamy z programu telewizyjnego obnażającego prawdziwe wartości żywności, przeliczyła zawartość cukru na łyżeczki i ogłosiła, że w litrze oranżady znajduje się ich aż 20. 20 łyżeczek cukru w litrze? Napój truskawkowy bez truskawek? No i co z tego, że dzieci w Polsce są coraz grubsze, gdy dla Ekipy Friza liczy się tylko kasa? Nowe napoje o smaku truskawkowym i cytrynowym mają podobnie kiepski skład, co lody Ekipy. Autorka programów dla konsumentów policzyła też, że skoro jedna mała puszka wody z cukrem kosztuje 4,40 zł, to litr tego napoju sprzedawany jest aż za 20 zł.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka...

Bosacka o lodach Ekipy: "są po prostu kiepskie". Warto je kupować?
ONS.pl, lodykoral/Instagram
Newsy
Bosacka o lodach Ekipy: "są po prostu kiepskie". Warto je kupować?
Dziennikarka Katarzyna Bosacka przyjrzała się lodom Ekipy by sprawdzić, czy są dobre dla waszego zdrowia. Zobaczcie, co napisała.

Polskę ogarnął szał na lody Ekipy. Do tego stopnia, że w jednym ze sklepów Lidl już o 6 rano rozpoczął się szturm na lodówki z lodami , które niektórzy wynosili całymi kartonami ze sklepu. Dlaczego te lody są tak popularne i czy warto w ogóle je kupować? Dziennikarka Katarzyna Bosacka, która od wielu lat uświadamia Polaków w kwestii zdrowego żywienia, postanowiła sprawdzić lody Ekipy pod względem ich składu i wpływu na zdrowie. Sprawdźcie! Lody Ekipy – o co tu chodzi? Kto z was ma dzieci, ten na pewno już słyszał o lodach Ekipy. Ten smakołyk jest szalenie popularny wśród najmłodszych, co budzi ogromne zdziwienie wśród rodziców. O co tutaj dokładnie chodzi? „Ekipa” to grupa bardzo popularnych wśród dzieci i młodzieży youtuberów. Regularnie udostępniają nagrywane przez siebie filmiki w serwisie YouTube, a także są obecni w innych serwisach społecznościowych, takich jak Instagram czy TikTok, gdzie obserwują ich miliony użytkowników. Niedawno Ekipa nawiązała współpracę z firmą Koral, która rozpoczęła produkcję lodów z logo Ekipy. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę – młodzi fani Ekipy zrobią wszystko, żeby zdobyć te lody. Po co? Niektórzy przyznają, że „dla fejmu”, o czym informują zdumieni rodzice : Powiedziała mi, że to jest jej marzenie, żeby zrobić sobie zdjęcie na Instagram z tym lodem w kolorowym papierku z logiem Ekipy albo nagrać filmik na TikToka z recenzją smaku. Potem oznaczy influencerów i będzie czekać, czy udostępnią to u siebie na profilach. Wtedy, jak to sama nazwała, będzie miała "fame". Staram się iść z duchem czasu i nadążać za moją córką, ale przyznam, że bardzo mnie zdziwiła jej odpowiedź. Do tego momentu nie zdawałam sobie sprawy z tego, że...

Jak wybrać najlepszy żurek? Katarzyna Bosacka podała składy, wiemy które są najlepsze
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Jak wybrać najlepszy żurek? Katarzyna Bosacka podała składy, wiemy które są najlepsze, a których unikać
W każdym sklepie znajdziecie zakwas na żurek, w wielu są dostępne gotowe zupy. Zastanawiacie się co wybrać?

Na Wielkanoc robicie żurek czy barszcz biały? Dziennikarka Katarzyna Bosacka na swoim Instagramie wyjaśnia czym się różni jedna zupa od drugiej i robi przegląd żurków dostępnych w sklepach. Wiemy, których nie kupować. Zakwas czy gotowy żurek? W sklepach są do wyboru gotowe zupy, które wystarczy przelać do garnka i podgrzać lub zakwasy do samodzielnego ugotowania żurku na bulionie. Katarzyna Bosacka wyjaśnia, czym się kierować przy wyborze jednego i drugiego: - Kupując gotowe żurki, zwracajmy uwagę na to, żeby nie miały wzmacniaczy smaku, oleju palmowego, barwników, aromatów czy konserwantów. Dobrze, aby taki produkt miał sporo zakwasu (np. 20%), a nie 1% jak w niektórych produktach. - Z kolei jeżeli wybieramy sam zakwas, to jego skład powinien być jak najkrótszy – woda, mąka i ewentualnie przyprawy. Tyle. Niestety, wielu producentów dodaje jeszcze sztuczne aromaty i konserwanty.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka) Gotowe żurki dostępne w sklepach – który wybrać? Kierując się przewodnikiem dziennikarki, która radzi, na co zwracać uwagę przy wyborze gotowej zupy, stwierdzamy, że największą zawartość zakwasu można znaleźć w 3 zupach: Żurek „JemyJemy” – 20% zakwasu z wody, maki żytniej i czosnku Żurek „Profi” – 20% zakwasu z wody, mąki żytniej i czosnku Oleju palmowego nie zawierają jedynie 3 żurki: Żurek w butelce „Krakus” – tu został użyty jednak tłuszcz wieprzowy...

ONS.pl, Facebook/Biedronka
Newsy
Katarzyna Bosacka o składniku nowych ciastek „Ekipy": „Znajdziemy go również w... kostkach do toalety"
Czy niebieski kolor ciastek nie jest zastanawiający? Jednym się spodoba i kupią dużo, inni od żywności w takim kolorze będą się trzymać z daleka. Którzy mają rację? Wyjaśnia Katarzyna Bosacka.

Grupa popularnych wśród młodzieży YouTuberów, licząc na powtórzenie swojego sukcesu związanego z wypuszczeniem na rynek lodów „Ekipa”, co jakiś czas wprowadza do sklepów nowinki. Jesienne wdrożenie napojów „Ekipa” nie przyniosło oczekiwanych efektów i nie wywołało euforii wśród młodzieży tak, jak lody. Pojawienie się na półkach sklepowych oranżad właściwie przeszło bez echa. Producenci jednak nie rezygnują i właśnie przygotowali kolejny produkt. Czy tym razem okaże się on hitem? Katarzyna Bosacka analizuje skład donutów „Ekipy” Amerykańskie pączki z dziurką, sygnowane marką „Ekipy”, są sprzedawane przez sieć Biedronka. Początek sprzedaży został wzmocniony promocją, która przewiduje cenę 2,39 zł w przypadku, gdy kupicie… 12 sztuk. Ciastka pokrywa jaskrawoniebieski lukier z fioletowym szlaczkiem i zostały one obsypane różnokolorową posypką. Czy wyglądają apetycznie? Zdania pewnie będą podzielone. Osoby, które szukają naturalnych produktów z tzw. krótkim składem, nie mają czego szukać na półce z donutami „Ekipy”.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka) Katarzyna Bosacka zauważyła na swoim Intsagramie, że skład pączków wcale nie jest krótki: - 56 składników w 1 pączku, czyli cała „Ekipa” składników. Jeśli sama liczba składników nie przekonuje was do rezygnacji z jedzenia tych słodyczy, dziennikarka sprecyzowała, co...