Dziennikarka od lat podpowiada, jak kupować z głową, nie przepłacać i wybierać produkty, które są zdrowe. Jest też jedną z tych osób, które do znudzenia powtarzają, jak ustrzec się przed sięganiem po apetycznie wyglądające, a jednocześnie niesłużące zdrowiu produkty. Zachęca, żeby czytać etykiety i sama je na głos odczytuje w swoich programach ujawniając. Pewnie nie raz byliście zdziwieni co producenci dodają do jogurtu czy parówek. A jak kupować, żeby nie przepłacać?

Najprostszy sposób na tańsze zakupy

W dzisiejszych czasach, gdy zbliżamy się do dwucyfrowej inflacji i z przerażeniem patrzymy na galopujące ceny żywności, nadchodzi czas, żeby zrewidować swoje zwyczaje zakupowe i zacząć wybierać to, co jest tańsze. Czy wiecie, że cena ryżu i kasz zapakowanych w woreczki foliowe gotowe do ugotowania, jest prawie dwukrotnie wyższa od tych samych produktów kupowanych na wagę?

Z tego powodu osoby, które zaczynają liczyć każdy grosz, nie powinny w ten sposób przepłacać, a do tego przyczyniać się do zaśmiecania plastikiem naszej planety.

Nawet, jeśli dotychczas byliście skłonni kupować te produkty ze względu na wygodę gotowania w woreczku, czas zrewidować te przyzwyczajenia. Jeśli wygodę cenicie sobie tak bardzo, zróbcie to, co robią miliony azjatyckich gospodyń domowych – kupcie garnek do gotowania ryżu. To jednokrotny wydatek i wieloletnia wygoda. Ryż gotowany w garnku gotuje się jeszcze łatwiej niż ten w woreczku, a jego smak jest nieporównywalnie lepszy.

Zobacz także:

Tak samo podejdźcie do innych produktów sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. Zaopatrzcie się w bawełniane woreczki i już zawsze kupujcie wyłącznie na wagę: ziemniaki, cebulę, włoszczyznę, jabłka mandarynki, pomidory i wiele innych, które zapakowane są droższe, lub kupujecie ich więcej niż potrzebujecie.

Inne sposoby na kupowanie taniej

Bosacka zdradziła na swoim kanale YouTube i powtórzyła w programie śniadaniowym „Dzień dobry TVN”, jak zorganizować domową kuchnię i zakupy, żeby nie przepłacać:

  • Jedzcie prościej. Zamiast modnych, egzotycznych i drogich składników jak jagody goji, wróćcie do naszych tanich, zdrowych kasz.
  • Kupujcie z głową i zwracajcie uwagę na „znikającą gramaturę”. W czasie szybko rosnącej inflacji, producenci mają pokusę, żeby nie zmieniać cen, tylko rosnące koszty ukrywać w mniejszej ilości produktów. W ten sposób kostka masła, która zawsze ważyła 200 g, nagle kurczy się do 170 g. Zauważajcie to i wybierajcie tańsze.
  • Obowiązkowo sprawdzajcie cenę za kilogram produktu. Taka cena powinna być na każdej etykiecie. Dopiero po przeliczeniu na kilogram, wybierajcie produkty tańsze.
  • Nie bójcie się wybierać produktów z niższej półki. Nie zawsze to oznacza, że są gorszej jakości. Wybierajcie żywność objętą promocją.
  • Nawet, jeśli oferta cenowa dotyczy zakupu kilku sztuk, np. trzech kostek masła, nadwyżkę możecie zamrozić, a tańszego produktu starczy wam na dłużej.

Źródło: YouTube/EcoBosacka, DDTVN