Kaszanka nadal należy do grona najczęściej spożywanych w Polsce produktów mięsnych. Chociaż wielu osobom kojarzy się z dawnymi czasami i małą dostępnością mięs, niektórzy sięgają po nią z sentymentalnych powodów. Kaszankę przeważnie serwuje się w formie smażonej, jednak można podać ją również z grilla. Wypróbujecie?

Przepis na kaszankę w kapuście kiszonej z grilla

To połączenie przyszłoby do głowy niewielu paniom domu - gwarantujemy jednak, że zaskoczy was delikatnością i niebanalnym miksem smaków.

Składniki:

  • 4 kaszanki
  • 50-60 dag kapusty kiszonej
  • cebula prażona do smaku
  • przyprawa do grilla do smaku

Akcesoria:

  • 2 foremki aluminiowe
  • Folia aluminiowa

Przygotowanie:

  1. Kapustę kiszoną można zalać wrzątkiem na moment, a następnie odsączyć na sitku. Warto zastosować ten trik, jeśli jest ona wyjątkowo kwaśna. Kapustę należy następnie odcisnąć z wody i drobno posiekać.
  2. Kaszanki nakłujcie wykałaczką w kilku miejscach.
  3. Na dnie foremki rozłóżcie część kapusty, a na to połóżcie kaszankę. Następnie ponownie rozłóżcie kapustę na wierzchniej warstwie. Danie posypcie cebulą prażoną oraz przyprawą do dań z grilla.
  4. Tak przygotowane danie w foremce zawińcie w folię aluminiową i ułóżcie na grillu. 
  5. Pieczcie przez około 40 minut.

Kaszanka – czy jest zdrowa?

Kaszanka to mięsny produkt podrobowy, który produkuje się z kaszy gryczanej lub jęczmiennej oraz krwi wieprzowej. Specjał ten, chociaż dla wielu brzmi mało zachęcająco, pozostaje jednym z ulubionych dań Polaków. 

Zobacz także:

Kaszanka bogata jest w dobrze przyswajalne żelazo, jednak jest to danie kaloryczne, pełne tłuszczu oraz cholesterolu, dlatego kategorycznie powinny go unikać osoby z nadwagą, otyłe, cierpiące na cukrzycę oraz choroby sercowo-naczyniowe czy podwyższone ciśnienie. W 100 g kaszanki znajduje się przeciętnie aż 379 kcal, z czego wiele z nich dostarczają niezdrowe tłuszcze nasycone przyczyniające się do podwyższenia poziomu cholesterolu.

W Wielkiej Brytanii jednak kaszanka została zakwalifikowana jako… „superfood”, czyli produkt o wyjątkowo wysokim stężeniu korzystnych dla zdrowia składników. Dlaczego? To przez wysoką zawartość żelaza, cynku, miedzi, potasu oraz witamin B.

Warto jednak mieć na uwadze także, że kaszanka zawiera wiele puryn, czyli związków, które są absolutnie niewskazane dla osób chorych na dnę moczanową (podagrę).

Źródło: Gotujmy.pl, Poradnik Zdrowie

Czytaj także: