Kasjerka w Biedronce pracowała bez maseczki. Klient nie wytrzymał. Co mu odpowiedziała?
Adobe Stock
Newsy

Kasjerka w Biedronce pracowała bez maseczki. Klientka nie wytrzymała. Co jej odpowiedziała?

W związku trwającą pandemią, obowiązują obostrzenia, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jednym z nich jest zasłanianie ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Kasjerka w Biedronce zlekceważyła ten przepis i skonfrontowała się z jedną z klientek. Jak potoczyła się ta historia?

Mimo wszelkich nadziei związanych z szybkim uporaniem się z koronawirusem, pandemia trwa już ponad rok. Wprowadzony obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej, obowiązuje nieprzerwanie od przeszło pół roku. Jednak nie wszyscy się stosują do tej zasady. Jedną z takich osób jest pewna  kasjerka z Biedronki.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pandemia koronawirusa

Pierwszy przypadek zakażenia w Polsce pojawił się na początku marca ubiegłego roku. Od tego czasu, pandemia znacznie się rozwinęła i dziś można obserwować rekordowe liczby osób zakażonych. Na początku nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Wszyscy liczyli, że sytuacja rozwiąże się w ciągu dwóch tygodni. Tak się jednak nie stało i z koronawirusem walczymy po dziś dzień. 

Zobacz także
Padł rekord zgonów z powodu COVID-19. Czy w sklepach wrócą godziny dla seniorów?

Padł rekord zgonów z powodu COVID-19. Czy w sklepach wrócą godziny dla seniorów?

Przybywa emerytów pobierających „głodowe” świadczenia. Nie uwierzycie, ile wynosi najniższa pensja. Czy da się za to kupić jedzenie?

Przybywa emerytów pobierających „głodowe” świadczenia. Czy da się za to kupić jedzenie?

Obowiązujące obostrzenia

Wraz z ciągłym rozwojem koronawirusa, rząd sukcesywnie wprowadzał lub znosił obostrzenia. Mają one na celu zahamowanie pandemii. Wśród zasad, jakie obowiązują należy wymienić:

  • zamknięte galerie handlowe,
  • zamknięte placówki kultury,
  • zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie,
  • zamknięte siłownie i inne obiekty sportowe z wyłączeniem sportu zawodowego, 
  • zamknięte sklepy budowlane oraz meblowe, 
  • zakaz udziału w zgromadzeniach, imprezach czy większych spotkaniach, 
  • limit osób w sklepach spożywczych, kościołach czy komunikacji publicznej, 
  • a także niezmiennie obowiązujący od ponad pół roku obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej.

Zasłanianie twarzy w miejscach publicznych

Jednym z obostrzeń, które stale obowiązuje, jest zasłanianie ust oraz nosa. Wcześniej było to możliwe poprzez przyłbice czy różnego rodzaju maseczki. Rząd jednak zacieśnił ten wybór. Zakazane jest używanie chust, szalików czy przyłbic. Natomiast dozwolone są wszystkie inne maseczki, które dokładnie zasłaniają usta oraz nos. Ta zasada obowiązuje wszystkich ludzi, aczkolwiek są wyjątki. Do tej grupy należą osoby mające między innymi  problemy z oddychaniem. Jednak należy wówczas posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Incydent w Biedronce

O sytuacji w jednym z dyskontów spożywczych w Polsce, było dosyć głośno. Jedna z klientek robiąc zakupy zwróciła uwagę kasjerce, która obsługiwała ludzi, że nie ma założonej na twarzy maseczki, która obowiązuje w przestrzeni publicznej. Pracownica Biedronki odpowiedziała jej, że ma astmę, a także, że posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie zwalniające ją z tego obowiązku. To sytuacja zgodna z prawem, gdyż oficjalnie kasjerka nie złamała obowiązujących obostrzeń.

 

Czytaj także:

Dr Zaczyński: „Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje”. Lepiej urządzić grilla w ogrodzie
Pixabay
Newsy
Dr Zaczyński: „Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje”. Lepiej urządzić grilla w ogrodzie
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a Polacy zaczynają się rozglądać za możliwością wyjazdu i wypoczynku. Jednak emocje studzi dr Zaczyński, który przekonuje do spędzenia tego okresu w domowym zaciszu.

Pierwsze dni wiosny są z utęsknieniem wyczekiwane po chłodnych miesiącach. Szczególnie ulubionym okresem jest maj, a zwłaszcza majówka. Wówczas wiele osób decyduje się na pierwsze wakacje i krótki odpoczynek w gronie najbliższych.  Urlopowa majówka Wiele osób decyduje się na wyjazd wypoczynkowy na początku maja. To świetna okazja do odpoczynku po zimie. Popularne są wakacje zagraniczne, jak i różne miejsca w Polsce. Sporo ludzi wybiera się grupowo z rodziną czy znajomymi. Można przyznać, że majówka niejako otwiera sezon wakacyjny oraz wyjazdowy.  Pandemia koronawirusa a wyjazdy Ciągnąca się od poprzedniego roku pandemia, daje się we znaki wszystkim, zarówno przedsiębiorcom, jak i ludziom, którzy są spragnieni wyjazdów czy zwykłych wyjść do restauracji. W ubiegłym roku wakacje stały pod znakiem koronawirusa, co było również przeszkodą w swobodnym podróżowaniu po Polsce i świecie. Obecnie obowiązujące obostrzenia krzyżują plany związane z wyjazdami, gdyż są zamknięte lokale gastronomiczne czy hotele. Jednak mimo to, wiele osób zaczyna planować sposób spędzenia tegorocznej majówki.  Obowiązujące obostrzenia Ze względu na trwającą trzecią falę koronawirusa, rząd wprowadził obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia, jednak z uwagi na rekordowe liczby zakażeń i zgonów, zostały one przedłużone do 18 kwietnia. O dalszej przyszłości, społeczeństwo będzie na bieżąco informowane. Takie zasady nie są zbyt optymistyczne, gdyż przedłużają siedzenie w domach. Wiele osób ma nadzieję na odblokowanie części gospodarki, a zwłaszcza tej turystycznej, na początku maja. Wśród obecnie obowiązujących zasad znajdują się takie jak: zamknięte galerie handlowe, zamknięte hotele, zamknięte lokale...

Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?
Adobe Stock
Newsy
Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?
Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu. Tyle dobrych informacji. Usta i nos dalej będzie trzeba zakrywać w niektórych sytuacjach na wolnej przestrzeni. Czy cofnięcie nakazu dotyczy zakupów na targowiskach?

Mówi się, ze ludzie są w stanie przyzwyczaić do wszystkiego. Zwłaszcza wtedy, gdy gra idzie o tak wysoką stawkę, jak ich własne zdrowie. Nie inaczej było z maseczkami. Polacy noszą je bez przerwy w przestrzeni publicznej już od 10 października. Obowiązkowe maseczki na świeżym powietrzu pojawiły się już wcześniej, jednak po zeszłorocznej, wiosennej fali koronawirusa, w lecie można było cieszyć się krótkim „odpoczynkiem” od pandemii, w czasie którego na chwilę Ministerstwo Zdrowia wycofało swój nakaz. 15 maja cofnięty zostanie nakaz noszenia maseczek na wolnym powietrzu O samym obowiązku noszenia maseczek chroniących przed transmisją koronawirusa powiedziano już wszystko. Jedni psioczyli i utyskiwali na brak komfortu, innym parowały okulary, a inni zaciskali zęby i nosili je zawsze i niemal wszędzie. Niezależnie od poglądów na temat maseczek, w sprawie których zdanie zmieniał nawet sam były minister zdrowia Łukasz Szumowski, mamy dla was przyjemną informację. 15 maja rząd zniesie wreszcie obowiązek zasłaniania nosa i ust na wolnym powietrzu. Teraz to już pewne. Rząd opublikował specjalne rozporządzenie w Dzienniku Ustaw. Rada Ministrów w swoim akcie prawnym nadal zobowiązuje jednak Polaków do właściwego zachowania stosownie do panującej pandemii. Co to oznacza? Pomimo braku obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu: Nadal trzeba będzie zachowywać niezbędny dystans 1,5 m między osobami Maseczki ciągle będą obowiązkowe we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych Oprócz tego, obowiązek zakrywania maseczek będzie  nadal obowiązywał we wszystkich miejscach ogólnodostępnych Czy będzie można zrobić zakupy na bazarze i targowisku bez maseczki? Zapisy w rozporządzeniu mówią niestety wyraźnie o tym, że o beztroskich zakupach na świeżym...

Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
AdobeStock
Newsy
Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o dacie zniesienia obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. Sprawdźcie szczegóły.

Na razie za jedzenie na ulicy grozi wam mandat. Stały nakaz noszenia maseczki przez cały czas od momentu wyjścia z domu obowiązuje od kilku miesięcy. Maseczkę należy mieć na twarzy niezależnie od tego, czy spaceruje się chodnikiem pełnym ludzi, czy pustą drogą pod miastem.  Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej na wynos, ale mając na uwadze, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos nie może odbywać się na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł - wyjaśniał w „Rzeczpospolitej" główny inspektor sanitarny. Polacy nie mogą się doczekać zniesienia nakazu noszenia maseczek zwłaszcza teraz, gdy na dworze robi się coraz cieplej. Rząd w końcu zdradził, kiedy maski na zewnątrz przestaną być obowiązkowe. Spór wokół nakazu noszenia masek Wokół nakazu noszenia maseczek rośnie coraz więcej kontrowersji. Eksperci wypowiadają się na ten temat, krytykując rząd za tak późną decyzję w sprawie zniesienia nakazu, a niektórzy twierdzą, że przymus noszenia maseczek na zewnątrz od początku pozbawiony był sensu. Profesor Robert Flisiak przyznał niedawno, że osobiście od początku był przeciwny nakazowi noszenia maseczek na świeżym powietrzu: W sytuacjach, w których w przestrzeni, w otoczeniu nie ma większej ilości osób cały czas uważałem, że maseczki nie są potrzebne. Ten obowiązek został nałożony – i...

sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy
Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Kolejne województwa trafiają na listę czarnych regionów. Wiąże się to również z powrotem wszystkich obostrzeń. Wiele osób zastanawia się na kwestią ponownego wprowadzenia godzin dla seniorów. Sprawdźcie, jak zapatruje się na to rząd.

Gwałtowny wzrost zakażeń zmusił rząd do reakcji i zniwelowania większego rozrostu ognisk koronawirusa. W związku w pojedynczych województwach zostaną ponownie wprowadzone wszystkie obostrzenia. Do regionu warmińsko- mazurskiego i pomorskiego dołączy od 15 marca również lubuskie oraz mazowieckie. Rządzący zdecydowali o zamknięciu części branż. Koronawirus w Polsce Już od ponad roku wszystkie państwa walczą z dynamicznie rozprzestrzeniającym się wirusem. Mimo upływu tak sporej ilości czasu, wciąż paraliżuje codzienne życie ludzie. Wprowadzone obostrzenia mające na celu ograniczenie przemieszczania się dla wielu są utrapieniem, a dla przedsiębiorców przymusowym zastospowaniem z działalnością gospodarczą. Niektóre obowiązujące zasady były znoszone w razie polepszenia sytuacji krajowej bądź regionalnej. Jednak każdy z pewnością odczuł skutki trwającej pandemii. Objawy zakażenia Covid-19 Pojawiające się symptomy zakażenia są bardzo podobne do grypy. Niektórzy koronawirusa przechodzą gorzej lub lepiej, ale większość z nich spotkała się z pokrewnymi objawami. Do najpopularniejszych należą: gorączka, zmęczenie, bóle mięśni, brak smaku czy węchu, trudności z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej,  zmęczenie, czy suchy kaszel. Wiele osób zakażonych wstępnie myli pojawiające się objawy i bagatelizuje sprawę, co niestety nie sprzyja reszcie społeczeństwa.  Kiedy można się zarazić? Do zakażenia może dość w bardzo prosty sposób. Jednym z nich jest droga kropelkowa. Osoby nieprzestrzegające obowiązku zasłaniania ust oraz nosa narażają siebie oraz innych do ewentualnego zarażenia się wirusem. Przechodzi poprzez kichnięcie czy kasłanie. Innym sposobem jest nieodpowiednia higiena rąk, brak regularnej dezynfekcji dłoni. Potarcie twarzy bądź...