Kasia Zięciak ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" opowiada fanom ile kalorii jada dziennie. Lepiej tego nie oglądajcie
Instagram/Kasia Zięciak
Newsy

Kasia Zięciak ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia" o tym, ile kalorii jada dziennie. To już przesada

Ile jeść, żeby dobrze wyglądać i żyć zdrowo? Chcąc zrzucić kilogramy często walczymy z pokusą radykalnego ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Niektórzy z tym przesadzają.

Katarzyna Zięciak była uczestniczką 6. edycji programu „Ślub od pierwszego wejrzenia”. Sezon się zakończył, a dziewczynie nie udało się znaleźć partnera na całe życie. Zdobyła za to jednak duże grono 46 tys. internetowych fanów, z którymi komunikuje się za pomocą mediów społecznościowych. Postanowiła też po programie skupić się na swoim wyglądzie. Udało jej się poprawić sylwetkę? 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dieta Kasi Zięciak – czy jest odpowiednia i zdrowa?

Jedna z fanek skomplementowała uczestniczkę, która prezentowała na swoim Instastory różnokolorowe komplety do fitnessu. W leginsach i topie wyglądała naprawdę dobrze:

- Ile masz wzrostu i jaka waga? Dobra figura – zapytała fanka.

- Influencerka zdradziła, że ma 165 cm wzrostu i waży 55 kg.

- Super figura. Ile kalorii dziennie dostarczasz? – chciał wiedzieć ktoś inny.

- Dziękuję! Około 1500 - przyznała Kasia.

Kasia Zięciak ze
Instagram/Kasia.Kassik

Dziewczyna opowiedziała jeszcze dociekliwym obserwatorkom, że nosi rozmiar ubrań S, nie stosuje postu przerywanego i poza samą dietą stara się pamiętać o ruchu.

Kasia Zięciak ze
Instagram/Kasia.Kassik

1500 kalorii to jednak nie jest ilość energii, którą osoba aktywna fizycznie powinna sobie dostarczać. Ograniczenie ilości kalorii można stosować okresowo, ale zawsze warto robić to pod okiem dietetyka lub lekarza, i pamiętać, że najczęściej radykalna dieta kończy się efektem jo-jo. A czas trwania diety może być nie tylko czasem zrzucenia wagi, ale też nabawienia się niedoborów i oznak wyniszczenia organizmu.

Zobacz także
Guarana na pobudzenie

Pobudza bardziej od kawy i przy okazji spala kalorie, jak szalona. Pijcie to codziennie rano a oponka zniknie w mig

54-letnia Bogna Sworowska zachwyca figurą. Jej dieta jest zaskakująco prosta. „Rzadko się ważę”

54-letnia Bogna Sworowska zachwyca figurą. Jej dieta jest zaskakująco prosta. „Rzadko się ważę”

Dzienne zapotrzebowanie na kalorie u kobiet i mężczyzn

Zapotrzebowanie energetyczne zależy kilku czynników:

  • Fizycznych — wieku, płci, rodzaju aktywności fizycznej, czyli tego, jaki rodzaj pracy wykonujecie: siedzącą czy fizyczną, czy uprawiacie sport — to podnosi zapotrzebowanie kaloryczne do wydatkowanie energii jest większe. Także bardziej kaloryczne posiłki powinny spożywać osoby chore, rekonwalescenci i kobiety w ciąży. Z kolei u osób starszych spada zapotrzebowanie
  • Psychicznych – np. stres podnosi zapotrzebowanie kaloryczne

Dlatego tabele zapotrzebowania energetycznego są przedstawiane dla różnych grup wiekowych, płci i trybu życia. 

Zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet w wieku 20-40 lat, o wadze ok. 60 kg. wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

  • 1900 kalorii – jeśli prowadzą siedzący tryb życia
  • 2200 kalorii – jeśli w ciągu dnia wykonują niewielką aktywność fizyczną
  • 2400 kalorii – jeśli pracują fizycznie, często przemieszczają się
  • 2600 kalorii – jeśli wykonują duży wysiłek fizyczny np. uprawiają sport

Kobiety starsze, w wieku 40 do 60 lat, od każdej z wartości powinny odjąć 100–200 kalorii.

Mężczyźni w wieku 20–40 lat, o wadze ok, 70 kg. powinni spożywać:

  • 2400 kalorii – siedzący tryb życia
  • 2700 kalorii – niewielka aktywność fizyczna
  • 3000 kalorii – praca fizyczna, praca w ruchu
  • 3400 kalorii – duży wysiłek fizyczny.

Panowie w wieku 40–60 lat od każdej wartości powinni odjąć od 200 do 300 kalorii.

Źródło Instagram/Kasia.Kassik, poradnikzdrowie.pl

Polacy tyją w zastraszającym tempie. To może być przyczyną
Adobe Stock
Newsy
Polacy tyją w zastraszającym tempie. To może być przyczyną
Zobaczcie dlaczego panuje epidemia otyłości w naszym kraju. Znamy kilka możliwych przyczyn!

Konsekwencje przedłużającego się lockdownu są bardzo wielowymiarowe. Jedną z najpoważniejszych z nich jest to, że Polacy na potęgę tyją. Co trzeci Polak twierdzi, że w czasie pandemii przybrał na wadze. Sprawdźcie, jakie są przyczyny! Otyłość wśród Polaków Już sześciu na dziesięciu dorosłych Polaków ma nadwagę. Co czwarta osoba klasyfikuje się już jako otyła. Pandemiczny świat, restrykcje i zamknięte siłownie na pewno nie ułatwiają utrzymania zdrowej masy ciała. To właśnie brak ruchu i siedzący tryb życia powodują, że Polacy bardzo mocno tyją.  Pandemia a masa ciała Polaków Jak wpłynęła na masę ciała i odżywianie Polaków pandemia? Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzeci Polak przyznaje, że przytył w trakcie pandemii. Jednocześnie ponad 30% twierdzi, że zaczęło odżywiać się zdrowo. Dlaczego tak się stało? Jest kilka możliwych przyczyn. Omawiamy te najbardziej prawdopodobne. Przyczyny otyłości Polaków Brak ruchu Powodem tycia jest utrzymywanie dodatniego bilansu energetycznego, czyli najprościej mówiąc – dostarczanie więcej kalorii niż jest spalane. Teoretycznie są więc dwie możliwe przyczyny tycia. Albo zbyt duże spożycie pokarmu, albo za mała ilość ruchu. Dzięki aktywności fizycznej jesteście w stanie podnieść swoje zapotrzebowanie kaloryczne i po prostu jeść więcej! W pandemii wasza aktywności fizyczna na pewno mocno spadła. Jako aktywność zalicza się nie tylko sport, ale też cały ruch w ciągu dnia zwany spontaniczną aktywnością fizyczną. Przejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu, a nawet gestykulację! Siedzenie w domach nie sprzyja zwiększaniu spontanicznej aktywności, może być więc główną przyczyną tycia. Jeśli dalej jecie tyle samo, a ruszacie się mniej, przytyjecie. Jedzenie na wynos Wiele osób w trakcie pandemii...

Nie wolno jeść po 18:00? Nie wierzcie w to i spokojnie zjedzcie kolacje
Adobe Stock
Newsy
Czy nie wolno jeść już po 18:00? Sprawdźcie, czy późne kolacje to tylko kulinarno-dietetyczny mit
Czy twierdzenie, że pora posiłków może mieć wpływ na tycie to mit? Ile w tym prawdy, że tak naprawdę tyjemy od kalorii, nie od godzin posiłków? Sprawdzamy o co chodzi z porą kolacji oraz to, ile powinniśmy przyjmować kalorii.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kalorii powinniśmy spożywać dziennie. To, ile kalorii człowiek powinien dostarczać sobie dziennie wraz z pożywieniem, zależy od bardzo wielu czynników. Inne zapotrzebowanie energetyczne ma organizm dziecka w fazie intensywnego wzrostu, a inne osoby dojrzałej, u której metabolizm zwalnia i która będzie tyła bardzo szybko w przypadku dostarczenia sobie zbyt dużej liczby kalorii, które nie zostaną spalone. Ile powinien jeść pracownik fizyczny, a ile umysłowy? Innej ilości energii potrzebują organizmy osób, które różnią się wzrostem. Osoby duże, wysokie potrzebują więcej pożywienia niż osoby niskie, żeby dostarczyć energię i budulec do każdej komórki ciała. Inaczej wygląda spalanie kalorii i inne jest zapotrzebowanie na energię u kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku, niezbędna podaż kalorii będzie inna, w zależności od trybu życia. Osoby pracujące przy biurku, będą potrzebowały mniej kalorii niż te pracujące fizycznie czy będące w ruchu podczas dnia pracy. Całkiem innej liczby kalorii będą potrzebowały osoby dbające o aktywność fizyczną, takie które regularnie biegają, jeżdżą na rowerze czy pływają, a jeszcze innej sportowcy, bardzo intensywnie trenujący. Osobną grupę w zakresie zapotrzebowania kalorycznego stanowią kobiety w ciąży , odżywiają zarówno siebie jak i dziecko. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie pofolgować w ciąży i jeść wszystko co tylko im się zamarzy. Zwiększenie ilości kalorii spożywanych dziennie w ich przypadku także musi być dobrze zaplanowane i przestrzegane, żeby uniknąć po urodzeniu dziecka problemów z nadwagą. Czy nie wolno jeść późnych kolacji? A co z naszym tytułowym pytaniem? Czy jedzenie kalorycznych posiłków po godzinie 18 jest dopuszczalne? Ziarnko prawdy,...

W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku
AdobeStock
Newsy
W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku
Sprawdźcie, w jakim wieku odchudzanie się może wam zaszkodzić, a jeśli musicie stracić nadprogramowe kilogramy - jak to zrobić z głową.

Dziś coraz więcej osób stara się przestrzegać zasad zdrowego żywienia, by czuć się dobrze i nie przybierać na wadze. Szczupła sylwetka staje się synonimem sukcesu i wielu ludzi szuka sposobów na to, by schudnąć. Ale czy zawsze odchudzanie się jest rozsądne? Zwłaszcza w starszym wieku? Sprawdźcie jak się bezpiecznie odchudzać po 65. roku życia. Czy seniorzy powinni się odchudzać? Odchudzanie się w przypadku seniorów wygląda zupełnie inaczej, niż u młodych ludzi. Przede wszystkim, korzystanie z diet odchudzających (o ile nie jest konieczne), jest w starszym wieku niewskazane. Lekarze tłumaczą, że w przypadku stosowania niskokalorycznych diet poza tkanką tłuszczową traci się też tkankę mięśniową i kostną. Taka redukcja w starszym wieku jest bardzo niebezpieczna – nie dość, że przyśpiesza to proces starzenia się i wzmaga dolegliwości związane z wiekiem, to może nawet szybciej doprowadzić do śmierci! Dlatego nie poleca się odchudzania osobom starszym. Natomiast seniorzy, którzy zmagają się z nadwagą lub otyłością, powinni rozważyć dietę odchudzającą, ponieważ zdecydowanie zmniejszy ona obciążenie organizmu spowodowane nadmierną wagą. W takim przypadku odchudzanie się należy przeprowadzać pod okiem lekarza i dietetyka. Dieta dla seniora – ile należy jeść? Z wiekiem zapotrzebowanie organizmu na kalorie (czyli energię) zmniejsza się. Średni spadek zapotrzebowania kalorycznego to 150 kalorii dla kobiet i 250 dla mężczyzn co 10 lat. To właśnie dlatego ludzie często przybierają na wadze, gdy się starzeją, choć niższe zapotrzebowanie energetyczne to tylko jeden z powodów. Często starsi ludzie znacznie mniej się ruszają, co też ma wpływ na wzrost wagi. Do tego dochodzą zmiany hormonalne w organizmie oraz wpływ przyjmowanych leków. Zasady diety dla seniora Seniorzy, którzy zdecydują...

Jak pozbyć się wody z organizmu? Nie uwierzycie, ale trzeba robić tylko tę 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Jak pozbyć się wody z organizmu? Nie uwierzycie, ale trzeba robić tę 1 rzecz
Jeśli czujecie, że puchniecie, możecie cierpieć na zatrzymanie wody w organizmie. Podpowiadamy co zrobić, żeby usunąć jej nadmiar.

Spuchnięte ręce i nogi to częsty objaw zatrzymania w organizmie nadmiaru wody. Pojawiające się obrzęki, są wynikiem przedostania się wody z naczyń krwionośnych i gromadzenia jej w tkankach. To właśnie nadmiar wody powoduje poranną opuchliznę oczu, uczucie ciśnięcia w butach, cellulit, niemożność zdjęcia obrączki czy po prostu wzrost masy ciała. Jak się pozbyć nadmiaru wody? Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie? Oto cztery główne powody zatrzymywania wody w organizmie: Nieodpowiednia dieta. Dieta uboga w białko, które wiąże wodę i zapobiega przesączania się płynów fizjologicznych przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, może powodować obrzęki. Z kolei nadmiar alkoholu w diecie odwadnia, wobec czego organizm zaczyna magazynować wodę. Zbyt mała aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia i mała aktywność powoduje, że krew w naczyniach krąży wolniej, co może powodować zastój w tkankach i obrzęki. Niewystarczające nawodnienie organizmu – zbyt mała ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje 2-2,5 l wody dziennie, a podczas upalnych dni i wysiłku fizycznego, jeszcze więcej. Zaburzenia gospodarki wodnej – zbyt dużo sodu i zbyt mało potasu. Dzienne spożycie soli według WHO to maksymalnie 5 gramów (czyli ok. 2 g sodu). Spożywając dużo wędlin, serów dojrzewających i topionych, słonych przekąsek, fast foodów czy nawet smakowych płatków śniadaniowych, dzienne spożycie soli łatwo przekroczyć.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez #Aloes/#PyłekPszczeli/#FOREVER...