Nawet pomimo wyjątkowo krótkiej listy składników, dobre ciasto na pierogi potrafią zrobić przede wszystkim doświadczone gospodynie domowe. Podstawą jest oczywiście użycie ciepłej wody lub mleka – to sekret ciasta parzonego, klasycznego dla wszystkich rodzajów pierogów.

Jednak pierogi pierogom nierówne. Podczas gdy to przygotowania pierogów ruskich będziecie potrzebowali jedynie mąki, wody i soli, to z innymi rodzajami pierogów sprawa będzie wyglądała inaczej.

Karol Okrasa radzi, jak przygotować ciasto na pierogi

Karol Okrasa, popularny telewizyjny prezenter kulinarny, a przede wszystkim niezwykle doświadczony i utalentowany szef kuchni podzielił się swoimi radami w temacie ciasta na pierogi. Prowadzący programu „Okrasa łamie przepisy”, emitowanego na antenie TVP1 słusznie zauważył, że inne ciasto powinno być przygotowywane na pierogi z kaszą, a inne na pierogi z owocami.

Dużo zależy od rodzaju farszu, którym zamierzacie nadziewać potem swoje pierogi. Jeżeli nadziewacie pierogi farszem z surowej ryby czy mięsa, ciasto powinno być cieniutkie. Inaczej w przypadku ziemniaków (pierogi ruskie) czy kasz – wtedy ciasto może być nieco grubsze, ale za to po ugotowaniu powinno być i tak miękkie.

Zobacz także:

Miękkie, sprężyste, elastyczne – takie powinno być ciasto na pierogi według Karola Okrasy. Jednak nie należy traktować ciasta na pierogi tak samo jak ciasta drożdżowego. Co to oznacza? Ciasto na pierogi nie powinno być wyrabiane i ugniatane w nieskończoność. Zamiast tego, zanim przystąpicie do wałkowania ciasta na cienkie placki, powinno ono nieco odpocząć pod ściereczką.

Po co przykrywać ciasto i ulepione pierogi?

Po co ścierka? Doświadczonym kucharzom i kucharkom nie trzeba tego tłumaczyć, ale młodsi adepci sztuki kulinarnej być może nie wiedzą, że jeśli zostawi się ciasto na pierogi bez przykrywania, może ono szybko zeschnąć.

Wtedy z kolei może pojawić się także kłopot z rozwałkowaniem takiego ciasta.  Podobnie trzeba postępować z ulepionymi już pierogami – je także przykrywajcie ściereczką, by wysuszone pierogi nie popękały podczas gotowania we wrzątku.

Na koniec przytoczymy dla was propozycję Karola Okrasy w sam raz na Wielki Post. Będzie to niezwykły przepis na ciasto na pierogi z mąki gryczanej i pszennej.

Przepis na ciasto na pierogi Karola Okrasy

Składniki:

  • 320 g mąki gryczanej
  • 80 g mąki pszennej
  • Sól
  • Przegotowana woda

Przygotowanie:

  1. Połączcie ze sobą obydwie mąki i wysypcie je na suchą patelnię.
  2. Prażcie delikatnie mąki, uważając by ich nie przypalić przez ok. 2 min.
  3. Dodajcie sól i powoli dodawajcie do środka wodę, wyrabiając ciasto za pomocą drewnianej łyżki, tak by nie powstały grudki.
  4. Gotowe, elastyczne ciasto odstawcie do ostygnięcia.
  5. Rozwałkowujcie na stolnicy po oprószeniu jej mąką i formujcie placuszki za pomocą szklanki.
  6. Ciasto idealnie nadaje się do nadziewania farszem z karpia lub innej ryby i grzybów.

Smacznego!