Ile kawy spożywacie
Flickr
Newsy

Kardiolog wyjaśnia czy kawa podnosi ciśnienie. Odpowiedź zaskakuje

Sprawdźcie który z dwóch typów genów posiadacie, a będziecie wiedzieć czy możecie pić kawę mając nadciśnienie czy też nie.

W programie „Zet jak zdrowie” prowadzonym przez Michała Figurskiego, tym razem rozmawiano o wpływie kawy na ciśnienie krwi. Gościem programu był prof. Przemysław Mitkowski, kardiolog, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prowadzący chciał sprawdzić, czy powszechne myślenie, że kawa wpływa na podniesienie ciśnienia to mit czy fakt. Co odpowiedział kardiolog?

Czy kawa szkodzi na ciśnienie?

Na pytanie Michała Figurskiego czy kawa szkodzi na ciśnienie, gość odpowiedział krótko, lapidarnie i rozbrajająco:

- Nie wiem.

Czy to możliwe, że kardiolog nie zna wpływu kawy na zdrowie? Po chwili profesor Mitkowski wyjaśnił, że nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie:

- Wszystko zależy od konkretnego organizmu i jego uwarunkowań genetycznych. To dlatego, że zawarta w kawie kofeina ma dwa sprzeczne działania: pobudzający ośrodkowy układ nerwowy, co w efekcie zwiększa częstotliwość rytmu serca i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Lub wpływający bezpośrednio na naczynia krwionośne i powodujący ich rozszerzenie, co w efekcie wpływa na spadek ciśnienia tętniczego we krwi.

Kardiolog sugerował podejście do sprawy kawy i nadciśnienia w bardziej indywidualny sposób. Oto jego wskazówki dla wszystkich kawoszy mających zbyt wysokie wyniki badań na ciśnieniomierzu:

- Każdy z nas musi sprawdzić, jak na niego działa kawa. Są tacy, którzy nie zasną bez filiżanki kawy przed snem i u nich ona działa na obniżenie ciśnienia krwi. Są i tacy, u których kawa powoduje kołatanie serca, zaczerwienie twarzy, ogólny niepokój, i oni powinni ograniczyć spożycie kawy do minimum lub w ogóle z niej zrezygnować. Najważniejsza jest samoobserwacja i to, jaką kawę pijemy (rodzaj kawy, a także sposób jej przygotowania).

Zobacz także
Kawa z pomarańczą dodaje energii i obłędnie pachnie. Jak ją przygotować?

Kawa z pomarańczą dodaje energii i obłędnie pachnie. Jak ją przygotować?

Napar z tego zioła zmniejsza ciśnienie i cholesterol. Zbija też gorączkę i łagodzi kaszel

Napar z tego zioła zmniejsza ciśnienie i cholesterol. Zbija też gorączkę i łagodzi kaszel

Co mają wspólnego geny z metabolizowaniem kawy?

Kofeina jest metabolizowana w wątrobie, natomiast tempo metabolizmu, czyli w uproszczeniu trawienia, ma uwarunkowania genetyczne. Od rodzaju genu, jaki posiadacie zależeć będzie to jak metabolizujecie m.in kofeinę w kawie, a w konsekwencji czy napój będzie miał działanie pobudzające i podnoszące ciśnienie, czy też usypiające i obniżające ciśnienie.

To oznacza, że na podstawie reakcji swojego organizmu na kofeinę możecie określić, który z dwóch rodzajów genów posiadacie i czy mając podwyższone ciśnienie możecie pić kawę, czy powinniście ją odstawić lub zastąpić wersją bezkofeinową.

Oto dwa rodzaje (allele) genów:

  • Allel CYP1A2 *1A – charakteryzuje się szybszym metabolizm, dlatego mające ten gen mogą nie odczuwać skutków pobudzających kawy, a jej działanie może wykazywać więcej pozytywnych efektów. Mając ten gen osoby nawet z wysokim ciśnieniem mogą pić kawę
  • Allel CYP1A2 *1F – w tym przypadku rozkład kofeiny przebiega wolniej, substancja działa na organizm znacznie dłużej i może powodować negatywne efekty picia kawy, np. wzrost ciśnienia tętniczego. W tym przypadku, szczególnie mając wysokie ciśnienie lub skoki ciśnienia należy zrezygnować z picia kawy kofeinowej

Źródło: Radiozet.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA