Tradycyjny, typowy dla polskiej kuchni bigos to popularna w sezonie zimowym potrawa, jednak przez jeden dzień musi ustąpić innemu daniu - mowa tutaj oczywiście o kapuście z grzybami, którą można by nazwać bigosem w wersji postnej. Nie zawiera mięsa ani smalcu, choć jest równie pyszna i świetnie komponuje się z resztą wigilijnych potraw. Czasami niestety wychodzi o wiele za słona - sprawdźcie, dlaczego tak się dzieje. 

Dlaczego kapusta z grzybami jest słona? 

Danie to przyrządza się oczywiście na bazie kapusty kiszonej, która już sama w sobie jest dość słona. Jeśli przeszkadza wam taki smak, możecie ją wcześniej wypłukać - nie radzimy jednak tego robić, ponieważ wówczas kapusta straci również typową dla niej kwasowość i walory smakowe. Dlaczego jednak kapusta z grzybami wychodzi czasami tak słona, że trudno ją przełknąć?

Wszystko przez przyprawy. Przyzwyczajeni do tego, by solić większość potraw już na początku lub w trakcie, to samo robimy w przypadku postnej kapusty - a to błąd. Należy robić to dopiero na samym końcu, by jej nie przesolić. Z tego powodu warto po prostu spróbować jej pod koniec przygotowywania i dopiero wtedy zdecydować, czy dodatkowa sól jest konieczna. 

Zobacz także:

Przepis na wigilijną kapustę z grzybami

Składniki:

  • pół kilograma kapusty kiszonej

  • pół szklanki suszonych grzybów

  • 1 cebula

  • 1 łyżka mąki

  • 2 łyżki masła

  • 1 liść laurowy

  • 2 ziarna ziela angielskiego

  • pół łyżeczki kminku

  • 4-5 ziaren pieprzu

  • sól

Przygotowanie:

  1. Włóżcie suszone grzyby do garnka, zalejcie wrzątkiem i odstawcie na 1-2 godziny. 

  2. Odciśnijcie kapustę kiszoną z wody (nie wylewajcie soku - przyda się np. do farszu na pierogi) i przełóżcie do garnka.

  3. Następnie do garnka z kapustą wlejcie szklankę wody oraz dodajcie przyprawy: kminek, ziele angielskie, liść laurowy i pieprz. Wymieszajcie, przykryjcie i gotujcie, aż kapusta zmięknie.

  4. W międzyczasie, doprowadźcie do wrzenia wodę, w której moczyły się grzyby i gotujcie do miękkości. 

  5. Gdy grzyby już zmiękną, wyjmijcie je z wody, pokrójcie i dodajcie do garnka z kapustą. Możecie też wlać nieco wody z grzybów.

  6. Cebulę obierzcie, pokrójcie dość grubo w kostkę i usmażcie na maśle i oleju. Gdy będzie już ozłocona, dodajcie jeszcze jedną łyżkę masła oraz jedną łyżkę mąki. Dokładnie wymieszajcie. 

  7. Do zasmażki dolejcie jeszcze kilka łyżek gorącej wody z kapusty. Mieszajcie, aż konsystencja będzie jednolita i nie pozostanie ani jedna grudka. 

  8. Wlejcie zasmażkę do kapusty i wymieszajcie. Skosztujcie i dopiero teraz, w razie potrzeby, doprawcie całość solą. Gotujcie jeszcze kilka minut. Smacznego!