zbiórka żywności
AdobeStock
Newsy

Dla wielu Polaków okres świąt to prawdziwy dramat! Dowiedz się, jak możesz im pomóc!

W Święta wiele osób potrzebuje pomocy. Zostań Świętym Mikołajem i pomóż najuboższym - to bardzo proste! Sprawdź szczegóły akcji i dowiedz się, jak możesz się przyłączyć.
Katarzyna Wyborska
listopad 23, 2020

Święta to szczególny czas. Zapominamy wtedy o konfliktach, godzimy się i w rodzinnej atmosferze wspólnie świętujemy te kilka wyjątkowych dni. Jednak nie wszyscy mogą spędzać Święta tak, jak by tego chcieli. Jest bardzo dużo rodzin i osób, dla których ten okres w roku jest wyjątkowo smutny i samotny – ci ludzie nie mają po prostu możliwości, by świętować jak reszta. Brak pieniędzy na podstawowe potrzeby, jak jedzenie i ciepłe ubrania, to wciąż bardzo duży problem części ludzi w Polsce. Sprawdźcie, jak możecie im pomóc!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pomoc w czasach pandemii

Pandemia koronawirusa wywróciła nasz świat do góry nogami. Sytuacja zawodowa wielu osób się pogorszyła, a ludzie, którzy jeszcze przed epidemią ledwo sobie radzili, są teraz w ogromnych kłopotach. Dlatego przyda się każda pomoc! Świąteczna Zbiórka Żywności od blisko 25 lat organizuje akcję dobroczynną i niesie pomoc najuboższym. W tym roku akcja ruszyła pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. Dotychczas zbiórki żywności odbywały się najczęściej w supermarketach, gdzie mogliśmy część swoich zakupów oddać wolontariuszom akcji. W tym roku sytuacja jest nieco skomplikowana przez pandemię koronawirusa, ale organizatorzy akcji zadbali o to, żeby Zbiórka mogła odbyć się zgodnie z planem. Przygotowaliśmy dla was informacje o tym, jak możecie wesprzeć akcję!

Jak można pomóc?

Jest kilka możliwości pomocy w Zbiórce Żywności:

 1. Podczas zakupów spożywczych w supermarkecie można oddać część kupionych produktów do specjalnie oznaczonych koszy Zbiórki na dary. Organizatorzy podkreślają, że dzięki sprawnej pracy Banków Żywności, które współpracują ze sklepami spożywczymi, mają dość duży zapas produktów o krótkiej dacie ważności (jak mięso, owoce, warzywa), jednak bardzo potrzebna jest pomoc uzupełniająca. Dlatego bardzo proszą o ofiarowanie produktów o długiej dacie ważności, jak:
 • Cukier
 • Olej
 • Ryż, kasza
 • Słodycze
 • Makaron
 • Konserwy
 • Dżemy i inne przetwory (ogórki w słoikach, buraki itd.)
 1. Przez stronę internetową www.zbiorkazywnosci.pl. To wirtualny, charytatywny sklep online, gdzie można wpłacać darowizny dla Zbiórki. Co więcej, to bardzo dobra opcja jeżeli chcemy pomóc lokalnej społeczności! Na stronie sklepu trzeba zaznaczyć któremu Bankowi Żywności chcemy pomóc i można wybrać ten znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Możemy wtedy mieć pewność, że pomoc trafi do potrzebujących osób z naszego sąsiedztwa.

Akcja potrwa od 23 do 28 listopada 2020. Bierze w niej udział ponad 2000 sklepów  poniższych sieci:

 • Biedronka
 • Lidl
 • Kaufland
 • Auchan
 • Netto
 • Tesco
 • Carrefour
 • Stokrotka
 • Groszek
 • Gama
 • Lewiatan
gessler
ONS
Newsy Magda Gessler rozdaje zupę za złotówkę. Trzeba jednak spełnić pewien warunek
Sławna restauratorka wymyśliła świetną akcję dobroczynną, którą zorganizowała w swojej warszawskiej restauracji. Wystarczy spełnić jeden warunek, by móc skorzystać z oferty.
Katarzyna Wyborska
grudzień 06, 2020

Sławna restauratorka Magda Gessler znana jest z ostrego języka – w prowadzonym przez siebie programie „Kuchenne rewolucje” nie szczędzi uczestnikom słów krytyki. Jednak tak surowa Magda jest tylko na ekranie, ponieważ kolejny raz pokazała, że tak naprawdę ma bardzo dobre serce – szczególnie dla potrzebujących. Pomoc w czasach pandemii Przez koronawirusa wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Ludzie tracą pracę i środki na życie. Dotknięte pandemią zostały także starsze osoby, które jeszcze przed wybuchem choroby, żyły bardzo skromnie. Wyższe rachunki za prąd, jedzenie i leki odbiły się mocno na ich i tak skromnych finansach. Restauratorka Magda Gessler postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku najbardziej potrzebujących i zorganizowała dobroczynną akcję! Ciepły posiłek na święta Kościoły oraz organizacje dobroczynne co roku rozdają żywność i posiłki najuboższym. Ponieważ przez pandemię bardzo przybyło osób potrzebujących, wolontariaty nie są w stanie wszystkim pomóc. Dlatego szczególnie doceniany jest gest Magdy Gessler, która ogłosiła, że w jej restauracji „U Fukiera” w Warszawie będzie można codziennie, od poniedziałku do piątku, kupić ciepłą zupę za złotówkę. Oferta skierowana jest tylko do osób po 60. roku życia.   To nie pierwszy raz, gdy Gessler angażuje się w społeczne akcje. Niedawno w tej samej restauracji zajęła się osobistym wydawaniem jedzenia przez okienko – ta decyzja była spowodowana zakazem goszczenia ludzi w środku restauracji.

Przeczytaj
Dieta seniora
Pixabay/sabinevanerp
Newsy Ciężko pracowali a żyją za marną emeryturę. Seniorów nie stać na podstawowe żywienie. Obiad niektórych z nich zasmuci każdego
 
Jak pomóc starszym osobom? Nie mamy na myśli wyłącznie finansów
Aleksandra Jaworska
listopad 15, 2020

Na co stać przeciętnego, polskiego seniora? Czy wypracowana emerytura starcza na podstawowe produkty i potrzeby? Głos zabrali sami wolontariusze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.  Najpotrzebniejsze artykuły spożywcze to m.in. mleko, mąka, chleb i masło. Seniorów nie zawsze stać nawet na tę podstawę. Lista zakupów na cały tydzień to nie więcej niż: dwa makarony, mięso mielone, mięso wieprzowe, 2 kg ziemniaków, dwa kartony soku i dwa bochenki chleba. Tak wyglądają potrzeby jednej z podopiecznych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Na pierwszy rzut oka widać, że do zbilansowanej, zdrowej diety dla seniora, tej liście daleko. W gorszych przypadkach, a są i takie, ciepły posiłek to herbatniki popijane gorącą herbatą.  – Często są najpotrzebniejsze rzeczy typu mleko, mąka, chleb i masło. To jest przerażające, kiedy widzi się taką listę. Seniorów nie stać na podstawowe wyżywienie, co dopiero mówić o lekarstwach – opowiada Marta Kończak ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Z pomocą do osób wykluczonych  Stowarzyszenie Otwarte Drzwi funkcjonuje już ponad dwie dekady. Zespół placówki dociera do osób wykluczonych, często osób bezdomnych, ubogich i tymczasowo bezrobotnych. Tegoroczna pomoc przybrała formę działania  #KuchniaDlaSeniora ruszyła w trakcie pierwszego lockdownu – wczesną wiosną. Druga jej odsłona właśnie się zaczyna. Akcję można wspierać klikając  link.   – Liczba zgłoszeń osób potrzebujących urosła diametralnie. Środowisko seniorów w czasie epidemii koronawirusa jest bardzo potrzebujące i poszkodowane. Nasza Kuchnia Czerwony Rower przygotowuje dzienne wyżywienie, które składa się z 4 posiłków. Dostarczają je nasi wolontariusze – argumentuje Kończak. Wolontariusze wsparcia #...

Przeczytaj
Galeria handlowa
Pixabay/Przemysław Krzak
Newsy Opłata za wejście do galerii handlowej? Ten kontrowersyjny pomysł może nas słono kosztować
Ostatni weekend pokazał, że Polacy tęsknią za zakupami. Do tej pory pandemia nie pozostawiała im większego wyboru. Galerie handlowe były zamknięte do 28 listopada. Właśnie w ich sprawie pojawiło się nowe rozwiązanie ze strony PiS.
Aleksandra Jaworska
listopad 30, 2020

Pandemia to nieodłączny towarzysz 2020 roku. Najwięcej poszkodowanych odnotowała branża handlowa. Wiele firm musiało zrezygnować z dalszej działalności. Galerie handlowe mogły złapać oddech już w zeszły weekend. Na zakupy wybrały się tabuny Polaków. Weekend z promocjami 28 listopada nastąpiło otwarcie galerii handlowych. Od teraz można również zrobić odwiedzać salony meblowe. Ludzie wpadli w prawdziwy szał przedświątecznych zakupów. Jeśli nie macie jeszcze prezentów, to najlepszy czas żeby zacząć kolekcjonowanie upominków dla bliskich. Weekend otwarcia galerii zbiegł się z poprzedzającym go "Black Friday". To okres największych promocji w roku. Polacy uznali, że to najlepszy moment na wybranie się do supermarketu. Jak się jednak okazało, podczas pierwszych zakupów wielu osobom zabrakło rozsądku. W wielu miastach Polski szturmowano nawet Ikeę. W kilku miejscach kolejka ustawiała się od samego rana. Zapał do zakupów ma związek także z nadchodzącym końcem roku. Do tej pory z domu mogliśmy wychodzić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wygląda na to, że nadchodzi luzowanie obostrzeń. Walka z COVID-19 Rozporządzenia nakładane przez rządzących zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Pojawiają się różnorakie  pomysły dotyczące handlu. Po ostatnim szale zakupowym Polaków, politycy wpadli na pomysł, który miałby znaleźć zastosowanie w galeriach handlowych. To rozwiązanie proponowane przez jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości. Uważa on, że obowiązek zapłaty wysokiej sumy ograniczyłby niepotrzebne wycieczki do sklepów, a tym samym pomógł w walce z epidemią. Szokujący pomysł od razu wywołał wiele dyskusji. Co o nim myślicie? Poseł PiS Bartosz Kownacki uważa, że tylko takie rozwiązanie może przynieść wymierne...

Przeczytaj
Ekspres do kawy z Biedronki za darmo
Adobe Stock
Newsy Wybierasz się na zakupy? Możesz dostać za darmo ekspres do kawy w jednym z polskich sklepów
Zwykle w czarny piątek mamy do czynienia z promocjami, rabatami i zniżkami wszelkiego rodzaju. Tym razem Biedronka przeszła samą siebie. Sieć sklepów będzie rozdawała ekspresy do kawy. Za darmo!
Hubert Rój
listopad 25, 2020

Czarny piątek ma swoje źródło oczywiście w Stanach Zjednoczonych. W dobie szalejącego konsumpcjonizmu ten jeden dzień w ciągu roku urósł tam do miana niemalże święta. Amerykanie tydzień po Święcie Dziękczynienia ruszają do sklepów, w poszukiwaniu okazji. Czarny piątek w Polsce Ta „nowa świecka tradycja” szybko przywędrowała zza Oceanu do Europy. Powoli zapoznają się z nią także Polacy. Każdy sklep, każdy supermarket, każdy internetowy sprzedawca stawia sobie już za punkt honoru przygotowanie jakiejś specjalne oferty dla klientów właśnie w ten dzień Podobnie czyni także Biedronka. Oprócz standardowych promocji, którymi kusi największa sieć sklepów spożywczych, tym razem będziemy mogli skorzystać z akcji, której jeszcze nie było. W piątek w sklepach należących do koncernu Jeronimo Martins będziemy mogli odebrać ekspres do kawy marki DeltaQ! Zapytacie od razu: ale jak to odebrać? Za darmo? Okazuje się, że to prawda! Szansa na ekspres jest tylko dla tych, którzy najszybciej podążą do sklepu – oferta obowiązuje do wyczerpania zapasów. Jak będzie wyglądało samo odbieranie sprzętu do zaparzania kawy? W ten sposób odbierzecie ekspres Niestety nie będzie można wejść do sklepu i wyjść z ekspresem ot tak, po prostu. Cała procedura będzie wyglądała następująco:   jeżeli zdecydujemy się kupić ekspres DeltaQ Qool Evolution za 199 zł – otrzymamy zwrot tej kwoty w postaci voucherów na zakupy łącznie o tej samej wartości (voucher o wartości 100 zł i 99 zł) Podobnie z droższym ekspresem DeltaQ Milk Qool Evolution za 299 zł – jeżeli wybierzemy ten model, taką samą kwotę dostaniemy w postaci bonów (2 vouchery o wartości 100 zł i jeden o wartości 99 zł) Vouchery będzie można wykorzystać na zakup dowolnych...

Przeczytaj