Już bije rekordy drożyzny, a za chwilę może zabraknąć go na sklepowych półkach. Polacy obejdą się smakiem?
Własne
Newsy

Już bije rekordy drożyzny, a zaraz może zabraknąć go na sklepowych półkach. Polacy obejdą się smakiem?

Sytuacja w sklepach nie napawa optymizmem. Ceny wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by ten wzrost miał się prędko zatrzymać. Może się nawet zdarzyć, że pewnych produktów po prostu zabraknie. Takie ryzyko istnieje w przypadku pewnego popularnego warzywa.

W ciągu ostatniego roku w górę poszybowały ceny wielu produktów spożywczych. Jeden z nich bije wszystkie na głowę pod tym względem i niewiele wskazuje na to, by cokolwiek miało się zmienić. Mowa tutaj o kalafiorze - lubianym i zdrowym warzywie. Niestety, wiele wskazuje na to, że stanie się on bardzo drogim rarytasem lub zupełnie zniknie z supermarketów i lokalnych warzywniaków. I nie chodzi tutaj wcale o zimowo-wiosenną porę.

Ceny kalafiora szybują w górę

To, że kalafior jest drogi poza sezonem, nikogo raczej nie dziwi. Naturalnym jest, że owoce i warzywa poza okresem zbiorów są po prostu droższe w sklepach i tanieją, gdy przychodzi na nie sezon.

W przypadku kalafiora sprawa ma się jednak inaczej. Już w listopadzie zeszłego roku cena tego warzywa zaczęła rosnąć, by w lutym 2023 zanotować wzrost w wysokości aż 256% w porównaniu z rokiem poprzednim. Już teraz za 1 kilogram kalafiora trzeba zapłacić nawet 20 złotych, co daje aż 40 złotych za dużą główkę. 

Dlaczego kalafior tak drożeje? Odpowiedzią są stale rosnące koszty produkcji. Uprawa kalafiora drożeje, tak samo jak transport. 

Zobacz także
Obiad dla całej rodziny za 5 zł i gotowy w 10 minut. Niemożliwe? Sprawdźcie sami, jak go zrobić

Obiad za 5 zł gotowy w 10 min. Niemożliwe? Sprawdźcie sami, jak go zrobić

Wielu je lekceważy, a szkoda. Są bogate w żelazo, tanie, a do tego w pasie wam od nich nie przybędzie

Wielu je lekceważy, a szkoda. Są bogate w żelazo, tanie, a do tego w pasie wam od nich nie przybędzie

Kalafiory znikną ze sklepów?

Przez rosnące ceny istnieje realne prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie kalafiorów po prostu zabraknie w sklepach. Stanie się tak w momencie, gdy uprawa tego warzywa przestanie być opłacalna. Być może w końcu kalafiory będą tak drogie, że mało który z plantatorów i rolników zdecyduje się na ich uprawianie, a w rezultacie nikt nie będzie ich kupował...

Niewykluczone jest więc, że niedługo warzywo to stanie się naprawdę drogim przysmakiem, a w najbardziej czarnym scenariuszu - zupełnie zapomnianym. 

W ciągu roku w górę skoczyły nie tylko ceny kalafiora. Zobaczcie, co podrożało:

  • Papryka czerwona: droższa o ponad 7 zł za kilogram

  • Ogórek zielony: droższy o 5 zł i 29 gr za kilogram

  • Pomidory malinowe: droższe o 5 zł za kilogram

  • Brokuły: droższe o 1,70 zł za sztukę

  • Cebula i marchew: droższe o 1 zł za kilogram

Nieznacznie podrożały również buraki, ziemniaki, biała kapusta i włoszczyzna. 

Kotlety mielone

Masło już tylko dla bogatych? Polacy przestali je kupować, muszą wybierać coś innego
AdobeStock
Newsy
Masło już tylko dla bogatych? Coraz więcej Polaków przestało je kupować. Wybierają coś innego
Kupujecie masło, margarynę, a może miks tłuszczowy? Coraz więcej Polaków musi szukać zamienników masła ze względu na jego wysoką cenę.

To już oficjalne - inflacja w Polsce wyniosła 15,6%, co jest najwyższym wynikiem od 1997 roku. Drożeje dosłownie wszystko, a rosnące ceny są bardzo odczuwalne zwłaszcza na zakupach spożywczych. Można zrezygnować z kupowania nowych ubrań co sezon czy przełożyć remont mieszkania, ale jeść trzeba... Drożyznę widać zwłaszcza przy kupowaniu zwykłych, niezbędnych produktów spożywczych, takich jak chleb, olej czy masło. Ceny tego ostatniego rosną nieustająco - do tego stopnia, że Polacy zaczęli z niego rezygnować. Masło wciąż drożeje Przez Centrum Badania Rynku zostały opublikowane dane dotyczące cen masła w Polsce. Wynika z nich, że w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 ceny tego produktu wzrosły w sklepach średnio aż o 53 procent!  Sprzedaż spadła zarówno w dużych sklepach (o powierzchni powyżej 300 m.kw.), jak i w mniejszych, osiedlowych sklepikach.  Polacy częściej kupują miksy tłuszczowe Według CMR powód zmniejszenia sprzedaży tych produktów jest oczywisty - chodzi o nieprawdopodobny wzrost cen. Zwłaszcza masła, którego kupujemy najmniej. Spadek sprzedaży tego produktu w małych sklepach wyniósł 14 procent, a w dużych 12 procent. Za to sprzedaż margaryn nie ucierpiała prawie wcale - zmniejszyła się o zaledwie 2 procent w ciągu roku. Co jest najciekawsze o to, że zdecydowanie wzrosło zainteresowanie miksami tłuszczowymi, które są znacznie tańsze od masła. Przez ostatni rok kupowaliśmy te produkty częściej - wzrost sprzedaży wynosi 14 procent.  – Ten wzrost może wynikać z faktu, iż podczas gdy średnie ceny za kilogram masła i margaryny w maju br. były w supermarketach wyższe odpowiednio o 39 proc. i 32 proc. w porównaniu do maja 2021, to średnia cena za kilogram miksu maślanego wzrosła >>tylko<< o 15 proc – mówią specjaliści z CMR.  Inflacja w Polsce wynosi 15,6 proc....

Wiktoria Gąsiewska z "Rodzinka.pl" nie wierzy w ceny cukru. "Łapię się za głowę"
ONS.pl, AdobeStock
Newsy
Wiktoria Gąsiewska z „Rodzinka.pl" nie wierzy w ceny cukru. „Łapię się za głowę"
Jedna z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia odpoczywała ostatnio na urlopie, jednak po powrocie do Polski czekała ją smutna niespodzianka. Kiedy wybrała się do sklepu, zszokowały ją ceny cukru.

Wiktoria Gąsiewska to jedno z topowych nazwisk polskiego show-biznesu. Aktorka, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie wiele ról filmowych i serialowych. Ostatnio użyczyła też głosu bajkowej postaci z filmu animowanego „Kurozając i zagadka chomika ciemności". Właśnie z tej okazji udzieliła wywiadu portalowi Plejada.pl. Podczas rozmowy, Gąsiewska przyznała jednak, że zamiast na prapremierze bajki była na zasłużonych wakacjach. Po powrocie ze słonecznej Chorwacji, wybrała się do polskiego sklepu i nie mogła uwierzyć własnym oczom. „Wszystko drożeje, a nasz pieniądz topnieje" 23-latka wypoczywała na wakacjach aż przez dwa miesiące, dlatego ominęły ją niektóre zmiany, dziejące się w tym czasie w rodzinnych stronach. Zaskoczyło ją, ile obecnie trzeba zapłacić za podstawowe produkty, w szczególności za trudnodostępny ostatnio cukier. W rozmowie gwiazda wspomina też, że wzrost cen miał miejsce nie tylko w sklepach. W tym roku również podróżowanie było znacznie bardziej kosztowne. Choć sama często decyduje się na wakacje all inclusive, tym razem spróbowała też wypoczynku na campingu w kamperze.  – Wydaje mi się, że teraz wszystko jest o wiele droższe. Czasami się łapię za głowę, jak patrzę na ceny cukru. Po takich rzeczach bardzo widać, jak wszystko drożeje, a nasz pieniądz topnieje. Teraz podróżowanie jest o wiele bardziej kosztowne, więc trzeba się na to przygotować   – ubolewa aktorka w wywiadzie dla portalu Plejada.pl         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez...

Chleb za 12 zł? Dramatyczna sytuacja polskich piekarni. Nie uwierzycie o ile wzrosły rachunki
Flickr
Newsy
Chleb za 12 zł? Dramatyczna sytuacja polskich piekarni. Nie uwierzycie, o ile wzrosły rachunki
Na naszych oczach rozgrywają się dramaty wielu polskich piekarni. Niektóre z nich mogą nie dotrwać do przyszłego roku. Stoją często przed następującym wyborem: chleb za kilkanaście złotych albo bankructwo.

O problemach tej branży jest głośno już od jakiegoś czasu. Jej przedstawiciele apelują do władz, jednak na razie bez odzewu. Wasze ulubione rzemieślnicze piekarnie, ale także cukiernie mogą być już wkrótce jedynie wspomnieniem. Rachunki je zabijają...  Rachunki wzrosły prawie o prawie 1000 procent przez pół roku  Gigantyczne podwyżki prądu i gazu dotykają tę branżę, jak mało którą. Niekończący się wzrost cen surowców i odpływ klientów są przysłowiowym gwoździem do trumny piekarni i cukierni.  Tak o całej sytuacji na portalspozywczy.pl mówi Wiesław Żelek, właściciel piekarni:  - Od maja wzrosła cena gazu o 760%. W sierpniu kolejne ciosy. Wzrost w porównaniu z marcem do 947%. To są niewyobrażalne koszty. Ile musiałaby kosztować bułka, drożdżówka czy chleb? 10 złotych? 12 złotych? Przerzucenie się z gazu na olej opałowy to inwestycja w miliony złotych, bo nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Znaleźliśmy się w katastroficznej sytuacji, a na horyzoncie nie ma panaceum na naszą sytuację. Jesteśmy chyba poza przemysłem najbardziej energochłonną branżą  - żali się piekarz. Jak można uratować branżę piekarską? Piekarze są zaskoczeni i przerażeni obecną sytuacją. Liczą straty i rozważają zamknięcie swoich interesów. Bo kto kupi chleb za kilkanaście złotych? Warto dodać, że wiele zagrożonych piekarni to nieraz tradycyjne, wielopokoleniowe biznesy.  Czy można rozwiązać ten problem? Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie w rozmowie z Portal Spożywczy podaje możliwe wyjście z tej sytuacji:   - Apelujemy o szybkie działanie. Piekarze mają apel, by uczynić ich zawód pracą chronioną. Pozwoliłoby to na zatrzymanie galopady cen mediów w ich firmach, a co za tym idzie na przetrwanie. Patowa sytuacja piekarni...

kotlety mielone przepis
AdobeStock
Newsy
Kotlety tańsze od ziemniaków! Warzywa coraz droższe, wędlina tańsza. Co tu się dzieje?
Ceny żywności w Polsce stale rosną. Doszło do tego, że warzywa takie jak np. ziemniaki stały się… droższe od mięsa!

W ciągu ostatnich 14 dni ceny ziemniaków poszły w górę aż o 8 proc. W tej samej chwili minimalnie spadły ceny mięsa. W wyniku tych zmian ziemniaki stały się droższe od mięsa! Jak do tego doszło? Ceny warzyw znowu rosną Analizę najnowszych cen podstawowych produktów spożywczych przeprowadziła redakcja „Faktu”. Okazuje się, że największy wzrost zanotowały ceny warzyw , a także ryżu czy kawy. Spadły za to ceny mięsa, z którego przygotowuje się kotlety: zarówno te drobiowe, jak i wieprzowe. Tańsze są też wędliny. Wzrosły jednak ceny najpopularniejszych warzyw takich jak: Ziemniaki Pomidory Marchew Wyjątkowo drogie są w tym roku także wszelkie warzywa sezonowe. Informowaliśmy o tym w zeszłym tygodniu (czytaj: Nowalijki w zastraszających cenach ). Wiele warzyw w tym roku sprzedawanych jest po znacznie wyższych cenach niż rok temu. Przykładowo, rabarbar kosztował w zeszłym roku ok. 4 zł za kilogram – w tym momencie jest to koszt rzędu 8-9 zł za kg. Szokujący jest także fakt, ile kosztują polskie szparagi  czy fasolka szparagowa. O tej samej porze w 2020 roku pęczek szparagów kosztował ok. 10-12 zł. W tym trzeba już zapłacić za niego nawet 18-19 zł. Wśród niezależnych, małych sprzedawców, którzy skupują warzywa od lokalnych farmerów, ceny fasolki szparagowej sięgają nawet 69 zł za kilogram! Dla porównania, w zeszłym roku cena ta o tej porze wynosiła dokładnie połowę: 35 zł. Na wzrost cen nowalijek mają wpływ przede wszystkim przedłużająca się zima, ale także inflacja.  Wielu ekspertów finansowych przeanalizowało ceny produktów spożywczych, ale także usług, odzieży czy transportu – okazuje się, że Polacy mogą sobie pozwolić na coraz mniej wydatków w granicach tej samej pensji.  Czytaj...