Justyna Żyła chwali się wypiekami. Wolicie strudel z jabłkami czy „turbo szybkie owoce pod kruszonką"?
Instagram/justynazyla
Newsy

Justyna Żyła chwali się wypiekami. Wolicie jej strudel z jabłkami czy „turbo szybkie owoce pod kruszonką"?

To najlepszy czas na wypieki z dojrzewającymi jesienią owocami. Śliwki i jabłka mogą mieć wiele zastosowań. Zobaczcie jak ich użyła Justyna Żyła.

Celebrytka proponuje dwa rodzaje wypieków na deszczowy dzień. Jeden znajdziecie w jej nowej książce „Góralskie przysmaki i ciekawostki”, drugi to propozycja na bardzo szybkie przygotowanie słodkiego zamiennika domowego ciasta. To podpowiedź dla tych, którzy kompletnie nie mają czasu na  pieczenie, a chcieliby mieć w domu coś słodkiego do kawy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Crumble ze śliwkami czyli śliwki pod kruszonką w wersji śliwkowych ciasteczek

Autorka książki o góralskiej kuchni powiedziała o tym deserze „turbo szybkie owoce pod kruszonką”. Sama użyła do niego śliwek, ale proponuje użyć dowolnych owoców np. gruszek. Do kwaśnych śliwek dodała słodki miód, wszystko przykryła kruszonką i zapiekła na złoty kolor.

Danie składające się z samych owoców zapieczonych pod kruszonką, powstało równolegle w wielu miejscach świata. Na zachodzie Europy nazywane jest crumble i przygotowywane z sezonowych owoców,  pojawia się na stołach przez cały rok. Ważne w tym daniu jest to, żeby owoce były lekko kwaśne, a kruszonka krucha i słodka. Owoce układa się w brytfannie, przykrywa kruszonką i zapieka.

Justyna Żyła podała jednak to danie jako śliwkowe ciasteczka pod kruszonką. Zapiekała osobno ułożone na blasze połówki śliwek z kruchą posypką, dzięki czemu wyszły jej pojedyncze kęski. To ciastka gotowe do włożenia do ust i schrupania na raz czy dwa razy.

Zobacz także
Justyna Żyła napisała książkę kucharską. Zbiór swoich góralskich przepisów wyceniła na dużą kwotę

Justyna Żyła napisała książkę kucharską. Zbiór swoich góralskich przepisów wyceniła na sporą kwotę

justyna żyła instagram

Justyna Żyła pokazała swoją kuchnię. Nic dziwnego, że lubi gotować (lodówki zazdrościmy!)

Czym jest góralski strudel i jak go podaje Justyna Żyła?

To wielowarstwowe, kruche ciasto nadziewane. Funkcjonuje pod nazwą strudel lub strucla. Podawane jest posypane cukrem pudrem lub polane śmietaną. Często je się strudel na ciepło. Pochodzi z terenów Galicji i dawnych Austro-Węgier, jest więc popularny choćby we Lwowie czy Krakowie.

Górale traktują to ciasto jako swój tradycyjny słodki wypiek. Było pieczone na święta i wielkie uroczystości rodzinne. Danie jest dziś wpisane na listę wyrobów regionalnych.

Justyna Żyła piecze strudel z jabłkami, a do jabłecznego nadzieja dodaje rodzynki. W jej wydaniu ciasto posypane jest cukrem pudrem i podawane na zimno.

Kolejne odsłony e-booka Justyny Żyły: „Góralskie przysmaki i ciekawostki”

Była żona Piotra Żyły już od lipca prowadzi przedsprzedaż swojej książki zawierającej przepisy na góralskie dania. Przysmaki z Beskidu Śląskiego, w którym żyje kucharka, to ten rodzaj kuchni, w której czuje się najpewniej. W swojej książce postanowiła więc przybliżyć je czytelnikom.

Pokazując kolejne dania na swoim Instagramie, skutecznie rozbudza apetyt na książkę. Widzieliśmy już wiślańskie poleśniki, ziemniaczane żebroczka, teraz celebrytka zachęca do kupienia książki podsuwając czytelnikom strudel z jabłkami do kawy.

Książka w postaci ebooka jest dostępna w przedsprzedaży, trzeba za nią zapłacić 39,90 zł

Źródło: Instagram/justynazyla

justyna żyła instagram
ONS/AdobeStock
Newsy
Justyna Żyła wygryzie Magdę Gessler? Jej pierniczki to niebo w gębie. Na bank takich nie zrobicie 
Znana głównie z małżeństwa z Piotrem Żyłą, dziś Justyna zdobywa popularność jako ekspert kulinarny! Ostatnio udostępniła zdjęcie własnoręcznie wykonanych pierniczków. Wyglądają smakowicie!

Była żona skoczka narciarskiego Piotra Żyły coraz lepiej radzi sobie po rozstaniu. Choć na początku nie było łatwo – tabloidy żywo interesowały się jej życiem i relacjonowały każdy jej krok. Wyśmiewana za udział w „Tańcu z Gwiazdami” oraz rozbieraną sesję zdjęciową w Playboy’u, Żyła zdaje się kompletnie tym nie przejmować. Rozstanie z Piotrem Żyłą Justyna Żyła jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych partnerek polskich sportowców (pomimo, że jej status jest już nieaktualny). Rozstanie z mężem po 12 latach małżeństwa było dla wszystkich szokiem, a jak sama przyznaje bardzo ciężko je przeżyła. Dziś jednak Justyna radzi sobie bardzo dobrze – w mediach społecznościowych udostępnia swoje roześmiane zdjęcia oraz często wspomina o swoim nowym partnerze, tajemniczym „A.”. Kim jest? Jeszcze nie wiemy, ale rozumiemy chęć Justyny do zachowania prywatności.   Kanał kulinarny Żyła postanowiła spróbować swoich sił jako nowe kulinarne guru. Założyła kanał na YouTubie o nazwie „UwaŻyła”, gdzie udostępnia filmiki, na których przygotowuje różne dania. Również w mediach społecznościowych chętnie dzieli się zdjęciami przygotowywanych przez siebie potraw. Ostatnio udostępniła zdjęcia, na których wraz ze swoimi dziećmi piecze i dekoruje świąteczne pierniczki. Pod zdjęciem napisała: Sezon na świąteczne wypieki uważam za otwarty(…) Chodził za mną od wczoraj pewien mały elf  ”Mamuś pieczemy ciasteczka proszęęę...”. Elf był turbo super pomocny przez ...pierwsze 15 minut (widocznie Mikołaj wzywał) Obserwujący ją fani byli zachwyceni zdjęciem. W komentarzach chwalili świąteczne wypieki i prosili o przepis – niestety, Justyna jeszcze go nie udostępniła. Czekamy na niego z niecierpliwością!  ...