Jesteście senni po obiedzie? Wszystko przez ten 1 czynnik
AdobeStock
Newsy

Jesteście senni po obiedzie? Wszystko przez ten 1 czynnik

Zmęczenia po jedzeniu można łatwo uniknąć - sprawdźcie, co je zazwyczaj powoduje.

Znacie to uczucie, gdy zaraz po dużym posiłku ogarnia was duże zmęczenie i najchętniej poszlibyście od razu spać? Bardzo często powodem są nie tylko produkty, które spożywamy - istotne znaczenie ma też sposób ich przygotowania. 

Dlaczego po jedzeniu chce się spać?

Silne znużenie po zjedzeniu obiadu nie jest zjawiskiem wyjątkowym. Po szczególnie dużym posiłku, krew wędruje do jelit, by wspomagać procesy trawienne. Brakuje jej wówczas w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje senność.

Jednak, jeżeli dzieje się tak bardzo często, przyczyny należy poszukać w tym, co spożywacie - tam bowiem najczęściej kryje się odpowiedź na występującą po jedzeniu senność. 

Co wywołuje senność po posiłku? 

Częstym powodem znużenia po zjedzeniu posiłku jest jego obfitość oraz produkty, z których się składa. Szczególnie te o wysokim indeksie glikemicznym, jak gotowana marchew, biały ryż czy produkty wykonane z mąki pszennej - w przypadku polskiej kuchni, chodzi tu zwłaszcza o uwielbiane przez wiele osób pierogi, kluski śląskie, pyzy, kopytka i makarony.

Warto sprawdzać tabele z wartościami indeksu glikemicznego dla różnych produktów, ponieważ np. w przypadku przytoczonej marchwi, wysoki IG ma marchew gotowana, natomiast surowa - nie. Dlatego także sposób przygotowania ma znaczenie. 

Po spożyciu posiłku o wysokim indeksie glikemicznym dochodzi do bardzo szybkiego wytwarzania insuliny, a to prowadzi do ospałości i znużenia. Podobny efekt daje jedzenie tłustych potraw. Dlatego właśnie pierogi ze skwarkami czy kluski śląskie z wieprzowym gulaszem natychmiast sprawiają, że jesteśmy senni i mamy ochotę na krótką drzemkę po obiedzie. 

Zobacz także
Taka kawa sprawi, że minie wam apetyt na słodycze. Wrzućcie do kubka mały kawałeczek

Taka kawa sprawi, że minie wam apetyt na słodycze. Wrzućcie do kubka mały kawałeczek

Zmniejsza objawy depresji i obniża napięcie psychiczne. Dodawajcie do jedzenia ten składnik.

Zmniejsza objawy depresji i obniża napięcie psychiczne. Dodajcie to do jedzenia

Choroby powodujące senność po jedzeniu 

Choć zjedzenie ciężkiego posiłku jest najczęstszym powodem ospałości po obiedzie, trzeba być czujnym. Senność jest bowiem również objawem różnych chorób, dlatego, jeżeli występuje często, należy skonsultować się z lekarzem. Znużenie po posiłku może się pojawiać w przypadku:

  • insulinooporności

  • cukrzycy

  • problemów z tarczycą

  • problemów z trzustką

  • hipotensji, czyli niedociśnienia

  • niedoboru witamin i minerałów

  • stosowania niektórych leków

Dlatego, jeżeli nawet po zmianie posiłków na lekkie i o niskim indeksie glikemicznym objawy nie ustępują, warto odwiedzić lekarza w celu znalezienia innej przyczyny problemu. 

Źródło: medonet.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA