Jesteście senni po obiedzie? Wszystko przez ten 1 czynnik
AdobeStock
Newsy

Jesteście senni po obiedzie? Wszystko przez ten 1 czynnik

Zmęczenia po jedzeniu można łatwo uniknąć - sprawdźcie, co je zazwyczaj powoduje.

Znacie to uczucie, gdy zaraz po dużym posiłku ogarnia was duże zmęczenie i najchętniej poszlibyście od razu spać? Bardzo często powodem są nie tylko produkty, które spożywamy - istotne znaczenie ma też sposób ich przygotowania. 

Dlaczego po jedzeniu chce się spać?

Silne znużenie po zjedzeniu obiadu nie jest zjawiskiem wyjątkowym. Po szczególnie dużym posiłku, krew wędruje do jelit, by wspomagać procesy trawienne. Brakuje jej wówczas w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje senność.

Jednak, jeżeli dzieje się tak bardzo często, przyczyny należy poszukać w tym, co spożywacie - tam bowiem najczęściej kryje się odpowiedź na występującą po jedzeniu senność. 

Co wywołuje senność po posiłku? 

Częstym powodem znużenia po zjedzeniu posiłku jest jego obfitość oraz produkty, z których się składa. Szczególnie te o wysokim indeksie glikemicznym, jak gotowana marchew, biały ryż czy produkty wykonane z mąki pszennej - w przypadku polskiej kuchni, chodzi tu zwłaszcza o uwielbiane przez wiele osób pierogi, kluski śląskie, pyzy, kopytka i makarony.

Warto sprawdzać tabele z wartościami indeksu glikemicznego dla różnych produktów, ponieważ np. w przypadku przytoczonej marchwi, wysoki IG ma marchew gotowana, natomiast surowa - nie. Dlatego także sposób przygotowania ma znaczenie. 

Po spożyciu posiłku o wysokim indeksie glikemicznym dochodzi do bardzo szybkiego wytwarzania insuliny, a to prowadzi do ospałości i znużenia. Podobny efekt daje jedzenie tłustych potraw. Dlatego właśnie pierogi ze skwarkami czy kluski śląskie z wieprzowym gulaszem natychmiast sprawiają, że jesteśmy senni i mamy ochotę na krótką drzemkę po obiedzie. 

Zobacz także
Kawa z masłem doda wam energii z samego rana. Uwielbia ją Anna Lewandowska

Kawa z masłem doda wam energii z samego rana. Uwielbia ją Anna Lewandowska

Zmniejsza objawy depresji i obniża napięcie psychiczne. Dodawajcie do jedzenia ten składnik.

Zmniejsza objawy depresji i obniża napięcie psychiczne. Dodajcie to do jedzenia

Choroby powodujące senność po jedzeniu 

Choć zjedzenie ciężkiego posiłku jest najczęstszym powodem ospałości po obiedzie, trzeba być czujnym. Senność jest bowiem również objawem różnych chorób, dlatego, jeżeli występuje często, należy skonsultować się z lekarzem. Znużenie po posiłku może się pojawiać w przypadku:

  • insulinooporności

  • cukrzycy

  • problemów z tarczycą

  • problemów z trzustką

  • hipotensji, czyli niedociśnienia

  • niedoboru witamin i minerałów

  • stosowania niektórych leków

Dlatego, jeżeli nawet po zmianie posiłków na lekkie i o niskim indeksie glikemicznym objawy nie ustępują, warto odwiedzić lekarza w celu znalezienia innej przyczyny problemu. 

Źródło: medonet.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Unikajcie tych produktów, jeśli cierpicie na cukrzycę. Zrujnujecie swoje zdrowie
AdobeStock
Newsy
Unikajcie tych produktów, jeśli cierpicie na cukrzycę. Zrujnujecie sobie zdrowie
W cukrzycy bardzo ważna jest dieta. Spożywanie niedozwolonych produktów może się bardzo źle skończyć!

Cukrzyca może się pojawić u ludzi w każdym wieku, choć najczęściej jej pierwsze objawy są zauważalne dopiero po 50. roku życia. Przy tej chorobie ogromnie ważna jest dieta, ponieważ nieuważne dobieranie produktów może bardzo pogorszyć stan zdrowia chorego. Sprawdźcie, jakie produkty są zakazane przy cukrzycy i co powinno się jeść. Cukrzyca – tych produktów nie jedzcie! Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym jest przy cukrzycy niewskazane. Zjedzenie ich spowoduje gwałtowny wyrzut insuliny do krwi, co przy cukrzycy jest niebezpieczne. Unikajcie poniższych produktów, jeśli chorujecie na cukrzycę: Słodycze, ciasta, ciasteczka itd. Piwo Produkty z białej mąki Kabaczek Miód Dynia Dojrzałe banany Rodzynki Suszone daktyle Rozgotowany makaron, ryż i ziemniaki Dietetycy podkreślają jednak, że spożywanie powyższych produktów jest dozwolone wówczas, gdy spożywa się je rzadko i w bardzo małych ilościach. Cukrzyca typu 2. – objawy Początkowo objawy cukrzycy typu 2. mogą nie wzbudzać większych podejrzeń, a chory kieruje się do lekarza dopiero wtedy, gdy odczuwalne są już powikłania cukrzycowe. Do objawów cukrzycy typu 2. należą: Wzmożony apetyt, napady głodu Znużenie Senność Trudności z koncentracją Problemy ze wzrokiem Sucha i swędząca skóra Zwiększone pragnienie Infekcje intymne Dlaczego dieta przy cukrzycy jest ważna? U osób cierpiących na cukrzycę istotne jest, by utrzymywać jak najbardziej stabilny poziom cukru we krwi. W tym celu stosuje się dietę o niskim indeksie glikemicznym, czyli bogatą w produkty, które nie powodują wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu. Ważne jest też, by posiłki były odpowiednio skomponowane i zawierały prawidłową ilość białek,...

dieta po 50
AdobeStock
Newsy
Tych popularnych produktów nie jedzcie po 50-tce. Podnoszą ciśnienie i źle wpływają na gospodarkę hormonalną
Jak powinna wyglądać dieta po 50 roku życia? Tych produktów lepiej unikać!

Dziś ludzie żyją zupełnie inaczej niż jeszcze pół wieku temu. Ponieważ większość młodzieży idzie na studia, to rozpoczynają dorosłość o wiele później. Dzieciństwo wydłuża się o dobre kilka lat i w praktyce młodzi ludzie często samodzielne życie zaczynają dopiero w okolicach 24 roku życia. Ale zmiany te nie dotyczą tylko młodych! Także starość rozpoczyna się o wiele później. Ludzie żyją dłużej i jeszcze sto lat temu osoba w wieku 50 lat mogła o sobie powiedzieć, że jest już w słusznym wieku. Dziś pięćdziesięciolatkowie wciąż pracują, uprawiają sport, podróżują i wcale nie czują się jak staruszkowie! Zgodzicie się z tym? Dieta po pięćdziesiątce Niestety, choć długość życia się zwiększa i zmienia się styl życia ludzi, to biologia nie nadąża za tym tempem. Około 50 roku życia w ciele człowieka zachodzą zmiany związane z wiekiem, których nie należy lekceważyć. Dbanie o siebie jest gwarantem zachowania zdrowia i sprawności jak najdłużej! Warto przyjrzeć się swojej diecie i ograniczyć produkty, które źle wpływają na organizm w tym wieku. Niektóre z nich mogą bowiem przyczynić się do rozwoju chorób, na które narażeni są ludzie po 50 roku życia. Najlepiej ograniczcie jedzenie tych produktów: Korniszony – w Polsce jedzenie konserwowych ogórków i innych warzyw jest bardzo popularne. Trzeba jednak wiedzieć, że pełne są one soli. A sól bardzo wpływa na problemy z nadciśnieniem! Jeżeli więc bierzecie już leki z powodu podwyższonego ciśnienia, lepiej odstawcie korniszony. Ziemniaki – te gotowane i podawane tylko z odrobią soli, nie są takie groźne. Lepiej jednak odstawić całkowicie frytki i ziemniaki pieczone w dużej ilości tłuszczu, oraz te podawane z tłustymi sosami! Jedzone w ten sposób, podwyższają cholesterol i prowadzą...

Budzicie się o 3 rano? Wyjaśniamy co łączy kolację z bezsennością
Adobe Stock
Newsy
Budzicie się o 3 rano? Wyjaśniamy co łączy kolację z bezsennością
Jeśli często budzicie się w nocy, nie liczcie baranów. Zamiast tego porządnie zasłońcie okna i zjedzcie odpowiednią kolację. Radzimy co robić i co jeść, żeby dobrze spać.

Gdy kolejny raz budzicie się o 3 nad ranem, to już przeczuwacie, że przez godzinę lub dwie będziecie się przewracać z boku na bok, bezskutecznie próbując zasnąć. Są ludzie, którzy cierpią na bezsenność, w której pomóc może jedynie specjalistyczna terapia. Jednak większość ludzi budzi się, bo wstaje do łazienki, a nie może zasnąć, bo coś wytrąca ich ze snu. Większość przyczyn można łatwo wyeliminować, wystarczy zapewnić sobie dobre warunki na długi, głęboki sen. Podpowiadamy jak to robić. Dlaczego budzicie się o 3 nad ranem i jak sobie poradzić z poranną bezsennością? Najprościej mówiąc godzina 3-4 w nocy to czas, gdy najgłębszy sen macie już za sobą, spada poziom melatoniny – hormonu snu, wzrasta poziom kortyzolu – hormonu stresu i organizm powoli zaczyna się przygotowywać do rozpoczęcia dnia. To czas, gdy jeśli już się obudzicie, to najtrudniej jest wam ponownie zasnąć. Dzieje się tak właśnie z powodu zwiększonego wydzielania kortyzolu. Wzrasta stężenie glukozy we krwi, powodujące wzrost energii, dzięki czemu w ciągu dnia będziecie gotowi do działania. Jednak o 3 nad ranem, takie wybudzenie to nic miłego. Szczególnie że zaraz zaczynają was atakować natarczywe myśli związane z zadaniami do wykonania czy też trudnościami, przed którymi stanęliście poprzedniego dnia. Naukowcy zbadali, że leżąc nad ranem w łóżku, mamy najniższy w ciągu doby poziom wydolności fizycznej i poznawczej, więc nawet prosty problem, z którym w dzień poradzicie sobie bez trudu, o tej godzinie nie jest możliwy do rozwiązania. Jak próbować zasnąć po porannym wybudzeniu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów: Użyjcie maski na oczy i zatyczek do uszu. Pozwolą odizolować się od hałasu czy światła, które zaczyna przeświecać przez firankę Nie sięgajcie po...

Zdziwicie się, czego nie zaleca się pić przed snem. Noc będziecie mieli z głowy
AdobeStock
Newsy
Zdziwicie się, czego nie zaleca się pić przed snem. Noc będziecie mieli z głowy
Nocne wycieczki do toalety to prawdziwa zmora. Sprawdźcie, co zrobić by ich uniknąć.

To, co znajdzie się w waszym żołądku tuż przed położeniem się spać ma ogromne znaczenie oraz duży wpływ na jakość waszego snu. Nie spodziewacie się, czego nie powinno się pić przed snem – a powody są całkiem rozsądne! Sprawdźcie sami. Częstomocz nocny – co to jest? Nocny częstomocz, inaczej nykturia, to jeden z problemów ze zbyt częstym oddawaniem moczu, który ma miejsce tylko w nocy. O nykturii mówi się wtedy, gdy odczuwacie potrzebę pójścia do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy. To spory problem, który pogarsza jakość snu i obniża samopoczucie w ciągu dnia. Ludzki organizm w nocy wytwarza hormony, które spowalniają pracę nerek i zmniejszają wydzielanie moczu. Jednak jeżeli pijecie dużo płynów przed snem, wówczas ryzyko wystąpienia częstomoczu nocnego wzrasta. Przyczyny częstomoczu nocnego Głównym powodem, dla którego często wstajecie w nocy do toalety, jest najczęściej fakt, że pijecie przed snem za dużo wody, herbaty albo alkoholu. Inne przyczyny występowania nykturii to: Cukrzyca Infekcje pęcherza i układu moczowego Choroby serca Zaparcia Niektóre leki Wpływ picia wody przed snem na zdrowie Picie dużych ilości wody przed snem zdecydowanie wpływa na częstotliwość pobudek w ciągu nocy. Jeżeli co noc budzicie się kilka razy, by skorzystać z toalety, możecie niedługo zaobserwować u siebie takie objawy, jak: Rozdrażnienie Brak energii Bóle głowy Problemy z koncentracją Podwyższone ciśnienie krwi Zwiększenie poziomu cholesterolu Przybieranie na wadze Co więcej, zaburzony rytm snu podwyższa ryzyko zawału i udaru. Kiedy powinno się pić wodę? Czy to oznacza, że nie powinno się w ogóle pić wody przed snem? Oczywiście, że nie. Jednak ważny jest umiar –...