Jesteście rozdrażnieni i zmęczeni? To może być sygnał, że za dużo jest w waszej diecie tego składnika
Adobe Stock
Newsy

Jesteście rozdrażnieni i zmęczeni? To może być sygnał, że za dużo jest w waszej diecie tego składnika

Prawidłowa dieta wpływa nie tylko na końcowy stan zdrowia, a błędy dietetyczne nie od razu wywołują określone choroby. Zanim zaczniecie chorować, błędy żywieniowe mogą objawiać się złym samopoczuciem, brakiem energii i ospałością. Warto zwrócić uwagę na te pierwsze symptomy.

Jadacie dużo produktów przetworzonych, takich jak fast foody, ale też gotowe pieczywo, ciasta, słodycze, wędliny, soki owocowe i napoje gazowane? To może być źródłem waszego marnego samopoczucia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Znaki rozpoznawcze nadmiaru cukru w diecie

Cukier jest ważnym źródłem energii, nie można więc całkowicie usuwać go z diety. Najkorzystniejsze dla organizmu są naturalne cukry występujące w produktach żywnościowych. Nie obawiajcie się więc fruktozy występującej w owocach i warzywach czy laktozy występującej w nabiale.

Jeśli jednak w waszej kuchni znajduje się zbyt dużo produktów zawierających cukier, organizm daje sygnały, że należy go ograniczyć. Zwracajcie uwagę na te symptomy i eliminujcie z diety żywność zawierająca cukier:

  • Zwiększony głód i przyrost masy ciała. Słodkie potrawy pozornie nasycają, nie wypełniają żołądka i nie zaspakajają głodu. To powoduje zwiększony apetyt i chęć podjadania.
  • Rozdrażnienie i zły nastrój. Posiłek o wysokiej zawartości cukru, ale bez białka i tłuszczu szybko podnosi poziom cukru we krwi, a gdy organizm go przetwarza, spada poziom energii i powoduje poczucie ospałości i rozdrażnienia
  • Zmęczenie i niska energia. Cukier jest szybko wchłaniany i trawiony. Jednocześnie nie dostarcza wystarczającej energii. Po słodkim posiłku szybko minie zastrzyk energii. Będziecie więc nadal głodni i bez wystarczającej mocy do działania.
  • Trądzik i zmarszczki. Nadmiar cukru sprzyja problemom skórnym. Możecie zauważyć trądzik i szybsze starzenie się skóry
  • Ból stawów. Spożywanie dużej ilości cukru może prowadzić do zapalenia ogólnoustrojowego, a to z kolei do bólu stawów
  • Problemy ze snem. Badanie opublikowane w "American Journal of Lifestyle Medicine", przedstawiło dowody na to, że słaba jakość snu jest w dużej części związana z wysokim spożyciem cukrów
Zobacz także
Jedzenie tego 1 produktu jest ważne dla cukrzyków. Obniża cukier już po 30 minutach

Ten produkt jest wręcz stworzony dla cukrzyków. Obniża cukier już po 30 min od zjedzenia

Mając cukrzycę unikajcie tych 2 grup produktów. Podnoszą cukier jak żadne inne

Mając cukrzycę unikajcie tych 2 grup produktów. Podnoszą cukier jak żadne inne

Jak cukier działa na organizm?

W magazynie Harvard Health Publishing wyjaśniono mechanizm działania cukrów na człowieka: gdy jecie cukier, większość z niego rozkłada się w jelicie cienkim. Wyspecjalizowane enzymy, atakują większe cząsteczki i przekształcają je w cukry proste:

  • Glukozę
  • Galaktozę
  • Fruktozę

Wątroba i mięśnie przechowują część glukozy w postaci glikogenu. Większe ilości przedostają się do krwiobiegu i jej poziom we krwi wzrasta. Na to reaguje trzustka, która zaczyna wytwarzać insulinę, która ma pomóc przedostać się glukozie tam, gdzie powinna się znaleźć. Jeśli cukru jest zbyt dużo, komórki stają się oporne na insulinę. Pojawiają się choroby powiązane z nadmiarem cukru, zmienia się też samopoczucie człowieka:

- Nadmierne spożycie dodawanych cukrów wpływa na naszą energię, nastrój, wagę i ryzyko chorób – mówi Jessica Cording, trener zdrowia z Nowego Jorku.

Źródło: medonet.pl

Najczęstsze błędy popełniane podczas śniadania w hotelu. Pod żadnym pozorem nie róbcie „kopca kreta”
Pixabay
Newsy
Najczęstsze błędy popełniane podczas śniadania w hotelu. Pod żadnym pozorem nie róbcie „kopca kreta”
Wybieracie się na wakacje i planujecie spać w hotelu? Macie w nim wykupione wyżywienie? Przeczytajcie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas śniadania w hotelu.

Sezon urlopowy w pełni. Jeśli wybieracie się niedługo na wakacje i planujecie spędzić je w hotelu , w którym macie wykupione wyżywienie, koniecznie przeczytajcie, co można, a czego nie wypada robić podczas spożywania posiłków podawanych w formie szwedzkiego stołu. Czym jest szwedzki stół? Szwedzki stół jest to charakterystyczny sposób serwowania posiłków w hotelach, który polega na wystawieniu na stoły kilkunastu różnych potraw, z których możemy samodzielnie skomponować posiłek, który będzie odpowiadał naszym kulinarnym upodobaniom. Jak się zachować podczas śniadania w formie szwedzkiego stołu? Przede wszystkim, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak: Brak pośpiechu Podczas czekania na nałożenie posiłku należy się zachować z klasą i cierpliwie poczekać na swoją kolej. Dominika Grodowska, ekspertka od savoir vivre'u, wyjaśniła w programie „Dzień dobry TVN”, że nic się nie stanie, jeśli poczekamy na jedzenie 2 minuty dłużej. Chuchamy na siebie, ponaglamy, żeby szybciej nałożyć na talerz. Miejmy nadzieję, że te nowe zachowania kolejkowe z czasów pandemii zostaną z nami na zawsze - podkreśla Grodowska. Przepuszczanie znajomego w kolejce Kolejną rzeczą, której nie powinno się robić, jest przepuszczanie znajomego w kolejce do stołu. Grodowska twierdzi, że to bardzo niekulturalne w stosunku do osób, które czekają w kolejce od kilkunastu minut. Wyobraźmy sobie, że ja tu stoję już 15 minut w kolejce, już tylko jedna osoba przede mną, a tu nagle podchodzi znajomy osoby stojącej przed nami i to już nie jest eleganckie – przekonuje. Układanie „kopca kreta” na talerzu Ogrom dań sprawia, że chcemy spróbować wszystkiego i nakładamy na talerz zbyt dużo potraw....

Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Flickr
Newsy
Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Według naukowców ze Sri Lanki taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%.

Ryż jest bardzo smaczny, ale jest też przy tym dość kaloryczny. Czy wiecie, że w 100 gramów klasycznego białego ryżu jest aż 130 kalorii? Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na zmniejszenie kaloryczności ryżu - wystarczy ugotować go z olejem kokosowym, a następnie wstawić na 12 godzin do lodówki przed jedzeniem. Według ekspertów ze Sri Lanki, taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%. Węglowodany na zimno są mniej kaloryczne? Produkty bogate w skrobię, takie jak ryż, czyli po prostu węglowodany, są dobrym źródłem energii. Kiedy je spożywamy, nasz organizm rozkłada je na cukry proste. Wszelkie pozostałości będą przechowywane przez organizm i w razie potrzeby szybko przekształcane w glukozę. Jednak, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużym poziomem glukozy krążącej we krwi, może ona zostać zmagazynowana przez nasz organizm w postaci tłuszczu. W toku badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy da się zmodyfikować w jakiś sposób żywność, aby skłonić organizm do wchłaniania mniejszej ilości węglowodanów, aby utrzymać niższy poziom cukru we krwi i spożywanych kalorii. Już wcześniej brytyjscy badacze odkryli, że gotowanie, a następnie schładzanie makaronu, powoduje mniejszy skok glukozy - nawet jeśli następnie podgrzejemy zimny makaron. To samo dotyczy ryżu. Jak zmniejszyć kaloryczność ryżu? Zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem jest gotowanie ryżu na wolnym ogniu przez 20 minut z dodatkiem łyżeczki oleju kokosowego, a następnie pozostawienie go do ostygnięcia i przechowywanie w lodówce przez 12 godzin. Dzięki tej metodzie wykształci się skrobia oporna. To z kolei sprawi, że ugotowany ryż będzie mniej kaloryczny i zdrowszy oraz będzie miał korzystny wpływ na glikemię. Naukowcy sprawdzają teraz, które odmiany...

Kobieta jedząca ciasto
Adobe Stock
Newsy
Macie ciągle ochotę na słodycze? Wasz organizm próbuje tak wam przekazać ważną wiadomość
Ciągły ból głowy, zmęczenie, drażliwość, a do tego wzmożony apetyt na słodycze. Nie lekceważcie tych objawów.

Wbrew pozorom, nie muszą być to zwykłe objawy niewyspania. Często właśnie w tym stanie towarzyszyć mogę tego typu odczucia. Czasami w ten sposób organizm próbuje wam przekazać, że cierpi na brak jakiegoś ważnego mikroelementu. W tym przypadku może być to chrom. W organizmie znajdują się naprawdę mikroskopijne ilości tego pierwiastka. Jednak jego niedobór może skutkować problemami zdrowotnymi. Chrom i jego poziom w organizmie związany jest z przemianą materii i regulacją gospodarki cukrowej. Ten właśnie pierwiastek odpowiada za wrażliwość tkanek na insulinę, czyli hormon odpowiadający za prawidłowy metabolizm węglowodanów, czyli cukrów. Jakie są skutki niedoboru chromu w organizmie? W jakich przypadkach może okazać się, że wasz organizm przyswaja zbyt małą ilość chromu? Na to pytanie odpowiecie sobie, patrząc na swoją dietę. Jeżeli spożywacie za duże ilości cukrów prostych, jest duże prawdopodobieństwo, że ograniczacie w ten sposób przyswajanie chromu. Czym są cukry proste? Przede wszystkim chodzi tu o słodycze i białe pieczywo. Pomimo tego, że zjadacie duże ilości łakoci i bułek, podczas niedoboru chromu może pojawiać się zwiększone zapotrzebowanie na podjadanie słodkości. Eksperci twierdzą, że takie objawy nie zdarzają się jednak w każdym wypadku niedoboru chromu w ludzkim organizmie. Niedobory chromu mogą pośrednio wpływać na rozwój cukrzycy u człowieka, a także chorób krążenia. Co więc czynić, by mieć pewność, że gospodarka mikroelementami w waszym ciele przebiega prawidłowo? Dieta i suplementacja chromu Warto wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające dany pierwiastek. I tak w przypadku chromu będą to przede wszystkim orzechy. Polecamy zwłaszcza przepyszne orzechy brazylijskiej, które oprócz tego, że są niezwykle bogate w chrom, zapewnią waszemu...

Doskonały do deserów i ciasta. Jak zrobić agrest w słoiku na zimę?
AdobeStock
Newsy
Doskonały do deserów i ciasta. Jak zrobić agrest w słoiku na zimę?
Kupiliście agrest, ale nie przekonuje was jego cierpki i kwaskowaty smak? Zamknijcie go w słoiku w formie dżemu lub w całości z dodatkiem cukru. Zimą przyda wam się jako dodatek do przepysznych ciast.

Sezon na agrest rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca i trwa zaledwie kilka tygodni. Jeśli kupiliście agrest i nie wiecie, jak go przygotować, zamknijcie go w słoiku, a zimą będziecie mogli wykorzystać go do deserów i ciast . Jak zrobić agrest w słoiku na zimę? Agrest jest bardzo zdrowy, ale nie wszyscy lubią jego cierpki i kwaskowaty smak. Jeśli macie do dyspozycji większą ilość agrestu, zróbcie z niego dżem , nalewkę lub zamknijcie go w słoiku w zalewie z cukru. Taki agrest świetnie będzie się nadawał do różnych deserów i ciast. Jak go przygotować? Składniki: 2 kg agrestu cukier wrząca woda Przygotowanie: Agrest myjemy i osuszamy. Pozbawiamy owoce szypułek a następnie przekładamy je do słoików. Agrest wkładamy tak, aby później w słoiku zmieścił się cukier. Do każdego słoika wsypujemy po 4 łyżki cukru. Wlewamy wrzącą wodę tak, aby przykryła owoce, ale żeby pozostało trochę wolnego miejsca. Słoiki zakręcamy i poddajemy 10-minutowej pasteryzacji. Dlaczego warto jeść agrest? Agrest skrywa w sobie wiele witamin i minerałów. Jest też niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu i cholesterolu oraz jest dobrym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych. Znajdziemy w nim witaminę C, witaminę A, mangan i błonnik pokarmowy. Jedna filiżanka świeżego, surowego agrestu zawiera 42 miligramy witaminy C. Ta ilość dostarcza 55 procent zalecanego dziennego spożycia witaminy C dla dorosłej kobiety i 46 procent dla mężczyzny. Witamina C jest przeciwutleniaczem, który może zapobiegać uszkodzeniu DNA i tkanek komórkowych przez wolne rodniki. Bierze także udział w syntezie kolagenu oraz sprzyja utrzymaniu mocnych zębów i kości. Dieta zawierająca dużo witaminy C może obniżyć ryzyko...