Co jeść przy chorej tarczycy?
Adobe Stock
Newsy

Jesteście po 50 i macie problemy z tarczycą? Codziennie musicie jeść ten produkt spożywczy

Chora tarczyca to problem, z którym zmaga się wiele osób po 50 roku życia. Jeśli chcecie, by objawy były łagodniejsze koniecznie włączcie do swojej diety jeden produkt. Każdy ma go w lodówce.
Weronika Kępa
marzec 13, 2021

Czas, w którym możecie jeść „cokolwiek”, przemija wraz z 50 rokiem życia. To właśnie wtedy w waszym organizmie dochodzi do licznych zmian związanych przede wszystkim ze spadkiem stężenia estrogenów we krwi oraz zwalniającym metabolizmem. Większość z was z pewnością zmaga się również z chorą tarczycą.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Objawy chorej tarczycy

Tarczyca znajduje się w szyi. Organ ten odpowiedzialny jest przede wszystkim za wytwarzanie hormonów, które regulują proces przemiany materii we wszystkich tkankach i narządach ludzkiego organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo istotne. Bowiem ma wpływ na stan układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, rozrodczego i mięśniowo-szkieletowego.

Do pierwszych objawów występujących przy chorej tarczycy zalicza się problemy z włosami i skórą głowy – wypadanie, suchość, łamanie, przerzedzenie oraz łupież. 

Możecie również mieć z nią problem jeśli odczuwacie ciągłe zmęczenie, jesteście wrażliwi na niską temperaturę, towarzyszy wam ciągłe uczucie ucisku w gardle, cierpicie na nadmierną łamliwość paznokci, a także odnotowujecie kłopoty z koncentracją czy zaburzenia miesiączkowania.

Oczywiście tego typu objawy wymagają konsultacji z lekarzem, aby jednak zmniejszyć ich intensywność powinniście codziennie spożywać 1 żółtko.

Dlaczego żółtko dobrze wypływa na chorą tarczyce?

Żółtko jaja jest źródłem trzech składników odżywczych, które stanowią podstawę prawidłowej pracy tarczycy. Należy do nich tyrozyna, jod oraz selen. Przeczytajcie o ich cennych właściwościach.

Tyrozyna na lepsze samopoczucie

Osobom cierpiącym na chorą tarczycę zazwyczaj doskwiera nadmierna nerwowość. Tyrozyna jest w stanie jej zapobiec. Ten aminokwas wpływa bowiem na dobry nastrój, eliminuje uczucie niepokoju i strachu, a także pomaga radzić sobie ze stresem. Cztery kurze jaja są w stanie zapełnić dzienne zapotrzebowanie na ten składnik, które wynosi co najmniej 1 gram.

Jod wspiera produkcję hormonów tarczycy

Ilość jodu w organizmie wynosi 20 - 50 mg, z czego prawie 75 proc. znajduje się w tarczycy. Bez jodu wasze ciało przestałoby produkować hormony tarczycy - praca nerek, serca, mięśni, przysadki mózgowej, a także całego układu nerwowego zostałaby zakłócona. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać ten składnik do organizmu.

Selen aktywuje hormony tarczycowe

Nie ulega wątpliwości, że selen wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy – chroni ją przed uszkodzeniem oksydacyjnym i odgrywa istotną rolę w produkcji hormonów. W rzeczywistości tarczyca zawiera większą ilość selenu niż jakikolwiek inny narząd znajdujący się w ludzkim ciele. 

Komentarze