Na pewno kojarzycie tradycję całowania się pod jemiołą? Mało kto wie, że wywodzi się ona z pogańskiej, skandynawskiej legendy o Balderze, bogu pokoju, który został zabity strzałą wykonaną z jemioły.

Zgodnie z tą legendą, Balder został przywrócony do życia na prośbę innych bogów i bogiń, a jemioła została oddana pod opiekę bogini miłości. Wówczas postanowiono, że każdy, kto przechodzi pod nią, powinien być obdarowany pocałunkiem, aby pokazać, że gałąź ta jest symbolem miłości.

Jemioła ma także długą historię jako zioło o właściwościach leczniczych. Dlaczego warto przygotować z niej napar?

Właściwości zdrowotne jemioły

Słowo jemioła wywodzi się od celtyckiego słowa oznaczającego „wszelkie uzdrowienie”. Roślina ta od dawna była używana głównie w leczeniu zaburzeń nerwowych, takich jak lęk, depresja i bezsenność. Zazwyczaj przygotowywano z niej herbatę lub nalewkę. Niektórzy miażdżyli jagody i przygotowywali z niej maść na różne schorzenia skóry. Dlaczego warto pić napar z suszonego ziela jemioły? 

Zobacz także:

  • Wzmacnia układ nerwowy. Jemioła znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, kojąc nerwy.
  • To środek rozluźniający na sen. Chemiczne składniki tej rośliny wpływają na uwalnianie neuroprzekaźników, które uspokajają i koją układ nerwowy, co z kolei pozwoli na zdrowy i spokojny sen.
  • Jemioła ma działanie, które może obniżać ciśnienie krwi. Roślina ta wspiera krążenie w obszarach, które zostały odcięte od odpowiedniego dopływu krwi przez napięcie. To działanie może pomóc w zapobieganiu chorobie wieńcowej i udarom.
  • Jemioła może zarówno stymulować, jak i modulować układ odpornościowy.
  • Działa przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, pomagając w obronie organizmu i zwalczaniu chorób.
  • Jemioła poprawia układ oddechowy i łagodzi podrażnienia oskrzeli, a także rozluźnia ucisk w klatce piersiowej i łagodzi uporczywy kaszel oraz łagodzi stany zapalne gardła. 

Jak przygotować napar z jemioły?

  1. Weźcie łyżkę rozdrobnionego ziela i zalejcie szklanką przegotowanej, letniej wody a następnie odstawcie na 30–60 minut.
  2. Przecedźcie i odciśnijcie ziele.
  3. Tak otrzymany napar pijcie 2–3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Źródło: radio.kielce.pl, poradnikzdrowie.pl, indigo-herbs.co.uk