Jego super-zdrowa zupa uratowała tysiące dzieci. Do jej zrobienia potrzebujecie tylko 3 składników
Pixabay
Newsy

Jego super-zdrowa zupa uratowała tysiące dzieci. Do jej zrobienia potrzebujecie tylko 3 składników

Niezwykła historia pediatry, który dzięki jednemu przepisowi uratował tysiące małych dzieci. Przeczytajcie, jaka była jego sekretna receptura.
Anna Urbańska
kwiecień 17, 2021

W czasach, w których antybiotyki nie były znane, albo nie były tak powszechne jak dziś, śmiertelność wśród dzieci była niestety ogromna. Dochodziła ona aż do 25%. Dolegliwości, które wydają się wam z dzisiejszej perspektywy lekkie, prowadziły nawet do śmierci. W tych czasach prawie każda choroba małego dziecka, była czymś bardzo poważnym. Gdy dziecko zapadało na biegunkę, lekarze nie mieli zbyt wielu opcji leczenia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ernst Moro – pediatra, który uleczył wiele dzieci

Ernst Moro to austriacki pediatra, który stosował bardzo prostą metodę przy leczeniu dzieci i robił to niezwykle skutecznie. Moro urodził się w 1874 rok w Lublanie, która obecnie jest stolicą Słowenii, ale wtedy należała do Austro-Węgier. Ernst Moro wykształcił się na kierunku lekarskim i specjalizował się w medycynie pediatrycznej.

W czasach początków jego kariery, śmiertelność niemowląt była naprawdę niesamowicie wysoka. Doktor postanowił więc wyspecjalizować się w leczeniu biegunek. To one odpowiedzialne były za ogromny odsetek śmierci wśród niemowląt. Lekarz postanowił znaleźć skuteczne lekarstwo na biegunkę u małych dzieci. Rozpoczął poszukiwania od najbardziej dostępnych składników.

Lecznicza zupa przeciwbiegunkowa Ernsta Moro

Lekarz podawał niektórym swoim pacjentom zupę. Obserwował u nich poprawę i udało mu się wyleczyć w ten sposób naprawdę wiele dzieci. Przepisywał podawanie dzieciom zupy krem z marchewki. Jego przepis jest bardzo prosty. Zupa składa się z trzech składników, które każdy z was ma w domu.

Zobacz także

Składniki na zupę przeciwbiegunkową:

  • Kilogram marchwi
  • Litr wody
  • Szczypta soli

Przygotowanie zupy Ernsta Moro:

  1. Marchew obierzcie i pokrójcie. Zalejcie litrem wody.
  2. Marchew gotujcie przez ok. 90 minut. Odlejcie z marchewek wodę.
  3. Zróbcie z puree z marchwi i dopełnijcie je wodą dolewając wrzątku do objętości 1 litra.
  4. Do gotowej zupy krem dodajcie szczyptę soli.

Tak powstała receptura była podawana dzieciom, które dotknęła biegunka. W 1908 roku udało się drastycznie zmniejszyć umieralność dzieci zmagających się z biegunką. Okazało się, że to dzięki oligosacharydom zawartym w zupie. Zapobiegały one przytwierdzaniu się bakterii do ścian jelit i powstrzymywały biegunkę u dzieci. W dzisiejszych czasach stosuje się bardziej skuteczne antybiotyki, ale w dalszym ciągu można wspomagać się stosując przepis na zupę przy biegunkach doktora Moro.

Czytaj także:

Komentarze