Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą
AdobeStock
Newsy

Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą

Jesteście na diecie i dalej nie możecie schudnąć? Przyczyną może być dość prozaiczny powód. Sprawdźcie jak na zrzucanie ponadprogramowych kilogramów wpływa sen.

Chcecie zrzucić nadprogramowe kilogramy? Nie zaczynajcie swoich starań od poszukiwania wymyślnych diet i „sprytnych” sposobów na utratę wagi. Warto zacząć od podstawowego czynnika, który często odpowiada za sukces (lub niepowodzenie) w walce z nadwagą. 

Wpływ snu na odchudzanie

Tym, co ma duży wpływ na postępy w odchudzaniu jest nie tylko dieta, ale przede wszystkim sen! Dostępne są wyniki badań które udowadniają, że osoby, które się nie wysypiają są o wiele bardziej narażone na nadwagę oraz otyłość. Z czego to wynika?

Gdy się nie wysypiamy, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. To prowadzi m.in. do zaburzeń produkcji dwóch hormonów, kluczowych przy odchudzaniu — leptyny i greliny. Leptyna odpowiada za hamowanie apetytu, a grelina za jego zwiększenie. Kiedy jesteśmy niewyspani, dochodzi do zaburzenia poziomu tych hormonów we krwi. Podwyższa się wówczas poziom greliny, a spada leptyny, w wyniku czego mamy wilczy apetyt — szczególnie na niezdrowe, kaloryczne przekąski. 

Odwrotnie jest, gdy śpimy odpowiednio długo - wtedy w organizmie jest więcej leptyny, dzięki czemu mamy niższy apetyt i zjemy mniej. 

Zobacz także
Eksperci radzą, co należy robić po posiłku. I wcale nie chodzi o drzemkę

Eksperci radzą, co należy robić zaraz po posiłku. I wcale nie chodzi o drzemkę

Jest w każdym warzywniaku, a wielu nigdy nie miało jej w ustach. Pomoże w walce o zrzucenie paru kilo

Jest w każdym warzywniaku, a wielu nigdy nie miało jej w ustach. Pomoże w walce o zrzucenie paru kilo

Jak brak snu wpływa na metabolizm?

Jeżeli śpicie krócej, niż potrzebuje tego wasz organizm, ucierpią nie tylko wasze hormony, ale i metabolizm. Ludzkie ciało potrzebuje odpoczynku w ciągu nocy, by się zregenerować po całym dniu. Jeśli nie śpimy, organizm zacznie magazynować spożyte kalorie zamiast je spalać, co prowadzi do zwiększenia tkanki tłuszczowej. 

Kolejną przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu przez brak snu jest wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. W dużym skrócie, gdy śpicie krótko, organizm uznaje, że stało się tak ze względu na jakieś niebezpieczeństwo, więc pobudza was do „ucieczki”.

Mogłoby się pozornie wydawać, że skoro kortyzol ma takie działanie, to powinien wspierać odchudzanie — nic bardziej mylnego. Ten hormon ma działanie kataboliczne, co oznacza, że doprowadza on do rozpadu tkanki mięśniowej, nierzadko na rzecz tłuszczowej. 

Ile należy spać, by schudnąć?

Zaleca się, by osoby dorosłe spały od 7 do 9 godzin na dobę. Poza długością snu ważna jest też jego jakość, dlatego stosujcie się do tych porad:

  • jedzcie ostatni posiłek ok. 3 godziny przed snem

  • śpijcie w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu o optymalnej dla was temperaturze

  • nie pijcie wieczorem kawy ani mocnej herbaty

  • nie pijcie przed snem alkoholu

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Kotlety mielone

co jeść by schudnąć
AdobeStock
Newsy
Zjedzcie to przed snem, a wasz tłuszcz będzie topił się jak szalony. Działanie potwierdzone naukowo
Doskwierają wam dodatkowe kilogramy? Sprawdźcie, co należy jeść, by przyspieszyć odchudzanie!

Jesień i zima zdecydowanie nie sprzyjają odchudzaniu! W dodatku niskie temperatury i długie, ponure wieczory sprawiają, że cały czas ma się ochotę coś zjeść. A podjadanie prowadzi tylko do jednego – wzrostu wagi! Jeżeli nie będziecie się pilnować, to wiosną możecie się bardzo niemiło zdziwić próbując wcisnąć się w spodnie z zeszłego roku. By tego uniknąć, należy już teraz wdrożyć zmiany w swojej diecie, by wiosną być już w formie. Lepiej zacząć wcześnie, ponieważ powolne odchudzanie się jest dużo zdrowsze. Magiczna moc snu Sen jest ogromnie ważny. Nie tylko dla zdrowia i ogólnego samopoczucia, ale i dla zachowania prawidłowej wagi! Jeżeli nie będziecie się wysypiać, to w waszych organizmach wzrośnie poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Odpowiada on między innymi za wzrost apetytu i podjadanie, gdy jesteście niewyspani. Właśnie dlatego trzeba pilnować higieny snu – wyciszać się wieczorem i chodzić wcześniej spać. Poza pilnowaniem pory pójścia do łóżka, warto także zwrócić uwagę na to, co się je przed snem! Co jeść przed snem, by schudnąć? Teorię mówiącą o tym, że aby schudnąć   należy jeść kolację o 18, można włożyć między bajki. Dziś dietetycy zalecają, by ostatni posiłek zjadać około 2–3 godziny przed snem. Oznacza to, że jeśli kładziecie się spać o 22, to spokojnie możecie zjeść kolację nawet o godzinie 20. Ważne jest też to, co będziecie mieli na talerzu! Świetne działanie odchudzające wykazują produkty zawierające kapsaicynę, czyli na przykład popularne papryczki chili. Kapsaicyna podnosi temperaturę organizmu, a to oznacza wzrost metabolizmu. Ten z kolei odpowiada za szybsze spalanie tkanki tłuszczowej! Dlatego jeśli się odchudzacie, warto na kolację zjeść potrawy przyprawione papryczkami chili. Źródło: interia.pl

Tę herbatę można parzyć na zimno. Hamuje apetyt i ma działanie przeciwnowotworowe
AdobeStock
Newsy
Tę herbatę można parzyć na zimno. Hamuje apetyt i ma działanie przeciwnowotworowe
Jeśli doskwiera wam upał, przygotujcie sobie tę herbatę - można ją zaparzyć na zimno.

W upały nie brakuje pomysłów na przygotowywanie chłodnych napojów, które mają przynieść ulgę przy wysokich temperaturach. Niektórzy paradoksalnie zalecają picie herbaty w upał - tak robią na przykład Arabowie, którzy w ciągu dnia popijają słodką herbatę miętową, kardamonową czy cynamonową małymi łykami. Przy wysokich temperaturach sprawdza się również zielona herbata, która ma właściwości schładzające organizm. Najlepiej działa wypijana na zimno. A czy wiedzieliście, że na zimno można ją również parzyć? Czy zieloną herbatę można parzyć na zimno? W ciepły dzień wypicie szklanki zimnej zielonej herbaty z kilkoma kostkami lodu szybko przynosi ulgę. Jednak zagotowanie wody, zalanie herbaty, odczekanie aż wystygnie i jeszcze schładzanie jej w lodówce zajmuje bardzo dużo czasu. Jeśli nie macie połowy dnia na przyrządzanie takiego napoju, mamy dla was dobre wieści - zieloną herbatę można „zaparzyć” także na zimno! Jak to możliwe? Wystarczy wsypać kilka łyżeczek liści zielonej herbaty do dzbanka i zalać je chłodną, niegazowaną wodą mineralną (albo przefiltrowaną). Po około dwóch godzinach tak przygotowana herbata będzie już gotowa do spożycia. Dodajcie do niej kostki lodu i gotowe! Co więcej, zielona herbata parzona na zimno będzie mniej gorzka i cierpka od tej parzonej w sposób tradycyjny - garbniki odpowiadające za gorzki smak wydzielają się przy wysokiej temperaturze.  Właściwości zielonej herbaty Jeśli zastanawiacie się, dlaczego to właśnie zieloną herbatę powinno się pić przy wysokich temperaturach, poznajcie jej wspaniałe właściwości: wspomaga odchudzanie - zielona herbata zwiększa metabolizm wątroby, obniża poziom cukru we krwi i działa wspomagająco w redukcji tkanki tłuszczowej. spowalnia starzenie - zawarte w tym rodzaju herbaty związki polifenolowe zwalczają wolne...

Czy herbaty na odchudzanie naprawdę pomagają schudnąć? Sprawdźcie
AdobeStock
Newsy
Które herbaty na odchudzanie naprawdę pomagają schudnąć? Niektórych lepiej unikać
Chcecie schudnąć, więc sięgacie po herbaty na odchudzanie? Dowiedzcie się, jak one działają i czy są skuteczne.

Odchudzanie potrafi być sporym wyzwaniem dla wielu osób. Liczenie kalorii, przygotowywanie posiłków i ćwiczenia to dla niektórych za duży wysiłek lub po prostu nie mają na to czasu. Wówczas chętnie sięga się po reklamowane w telewizji specjalne herbaty na odchudzanie. Czy one rzeczywiście działają? Przekonajcie się sami. Właściwości herbat na odchudzanie Sprzedawane w sklepach produkty pod nazwą „herbata odchudzająca” to najczęściej mieszanki różnych odmian herbat oraz ziół, które mają przyspieszyć przemianę materii i oczyszczać organizm. Tak przygotowany napar zawiera teinę oraz mateinę – substancje znajdujące się m.in. w kawie, o nieco łagodniejszym i przedłużonym działaniu. Herbaty na odchudzanie mogą: Zredukować tkankę tłuszczową Przyspieszyć metabolizm Polepszyć przemianę materii Część z nich ma także działanie rozgrzewające, które zwiększa ilość spalonych przez cały dzień kalorii. Rodzaje herbat na odchudzanie Herbaty, które najczęściej poleca się na odchudzanie i które można znaleźć w popularnych mieszankach na zmniejszenie masy ciała to: Czerwona herbata (Pu-erh) – poddana procesowi fermentacji, czerwona herbata zmniejsza ilość tłuszczu wchłanianego przez organizm, dzięki czemu może być skuteczna w dietach odchudzających.  Należy pić napar z czerwonej herbaty nie częściej niż dwa razy dziennie po posiłku. Zielona herbata – zawarta w niej katechina redukuje tkankę tłuszczową i zapobiega powstawaniu nowych komórek tłuszczowych. Ponadto, dzięki polifenolom regularne picie zielonej herbaty zmniejsza przyswajanie tłuszczów i węglowodanów, a tym samym przeciwdziała tyciu. Biała herbata – jest zdrowszym zamiennikiem kawy, ponieważ podobnie pobudza i zmniejsza apetyt, a przy tym jest...

Kto wie o tym skutku niejedzenia śniadania, nigdy nie wychodzi z domu na czczo (tytuł)
Adobe Stock
Newsy
Wiecie jakie są skutki niejedzenia śniadania? Odtąd już nigdy nie wyjdziecie z domu na czczo
Śniadanie powinno się jeść niedługo po obudzeniu, najlepiej w ciągu godziny od rozpoczęcia dnia. Co się stanie, gdy je pominiecie?

Czasem wybiegacie z domu bez śniadania, bo budzik nie zadzwonił i nie ma już czasu na posiłek. A czasem nie jecie go, bo o tej porze dnia nie jesteście jeszcze głodni. Niektórym też się wydaje, że jeśli nie zjedzą porannego posiłku, mogą w ten sposób „zaoszczędzone” kalorie zjeść na obiad lub kolację. Wyjaśniamy co wynika z takiego podejścia do śniadań. Jedzenie śniadań może mieć duży wpływ na zdrowie Śniadanie nie tylko pozwala się rozbudzić i zaspokoić poczucie głodu. Jest też zastrzykiem energii na pierwszą część dnia. Przeciwdziała skokom cukru we krwi, zmniejsza wzmożony apetyt i przyspiesza metabolizm. Jest niezbędnym posiłkiem do dobrego rozpoczęcia dnia, poprawy samopoczucia i koncentracji. Ważne jest nie tylko czy jemy, ale też co jemy na śniadanie. Skoki cukru we krwi związane ze spożyciem pierwszego posiłku w ciągu dnia, mogą wpływać na ogólny stan zdrowia. Przyjrzyjmy się fenomenowi tzw. drugiego posiłku. Zasada dietetyków mówi: - Co zjesz na pierwszy posiłek, będzie miało wpływ na to, jak zareagujesz na kolejny. Chodzi tu o to, że prawidłowo skomponowane pierwsze śniadanie, złożone z produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG), z dużą ilością białka, tylko nieznacznie podniesie poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla organizmu. Do tego przygotuje was do przyjęcia drugiego posiłku, który nawet jeśli będzie składał się z produktów o wyższym IG, pozwoli utrzymywać cukier na bezpiecznym, a nawet stabilnym i niskim poziomie. Zjedzenie śniadania będzie więc miało wpływ na to jak organizm zareaguje na przyjęcie spożytych składników. I nie jest to ważne jedynie dla cukrzyków, którzy muszą dbać o brak skoków cukru we krwi. Wszystkim pozostałym pozwoli zachować dobre samopoczucie w ciągu dnia i szczupłą sylwetkę....