Chcecie zrzucić nadprogramowe kilogramy? Nie zaczynajcie swoich starań od poszukiwania wymyślnych diet i „sprytnych” sposobów na utratę wagi. Warto zacząć od podstawowego czynnika, który często odpowiada za sukces (lub niepowodzenie) w walce z nadwagą. 

Wpływ snu na odchudzanie

Tym, co ma duży wpływ na postępy w odchudzaniu jest nie tylko dieta, ale przede wszystkim sen! Dostępne są wyniki badań które udowadniają, że osoby, które się nie wysypiają są o wiele bardziej narażone na nadwagę oraz otyłość. Z czego to wynika?

Gdy się nie wysypiamy, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. To prowadzi m.in. do zaburzeń produkcji dwóch hormonów, kluczowych przy odchudzaniu — leptyny i greliny. Leptyna odpowiada za hamowanie apetytu, a grelina za jego zwiększenie. Kiedy jesteśmy niewyspani, dochodzi do zaburzenia poziomu tych hormonów we krwi. Podwyższa się wówczas poziom greliny, a spada leptyny, w wyniku czego mamy wilczy apetyt — szczególnie na niezdrowe, kaloryczne przekąski. 

Zobacz także:

Odwrotnie jest, gdy śpimy odpowiednio długo - wtedy w organizmie jest więcej leptyny, dzięki czemu mamy niższy apetyt i zjemy mniej. 

Jak brak snu wpływa na metabolizm?

Jeżeli śpicie krócej, niż potrzebuje tego wasz organizm, ucierpią nie tylko wasze hormony, ale i metabolizm. Ludzkie ciało potrzebuje odpoczynku w ciągu nocy, by się zregenerować po całym dniu. Jeśli nie śpimy, organizm zacznie magazynować spożyte kalorie zamiast je spalać, co prowadzi do zwiększenia tkanki tłuszczowej. 

Kolejną przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu przez brak snu jest wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. W dużym skrócie, gdy śpicie krótko, organizm uznaje, że stało się tak ze względu na jakieś niebezpieczeństwo, więc pobudza was do „ucieczki”.

Mogłoby się pozornie wydawać, że skoro kortyzol ma takie działanie, to powinien wspierać odchudzanie — nic bardziej mylnego. Ten hormon ma działanie kataboliczne, co oznacza, że doprowadza on do rozpadu tkanki mięśniowej, nierzadko na rzecz tłuszczowej. 

Ile należy spać, by schudnąć?

Zaleca się, by osoby dorosłe spały od 7 do 9 godzin na dobę. Poza długością snu ważna jest też jego jakość, dlatego stosujcie się do tych porad:

  • jedzcie ostatni posiłek ok. 3 godziny przed snem

  • śpijcie w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu o optymalnej dla was temperaturze

  • nie pijcie wieczorem kawy ani mocnej herbaty

  • nie pijcie przed snem alkoholu

Źródło: zdrowie.wprost.pl