Jedziecie na wakacje? Obowiązkowo zróbcie tę 1 rzecz z lodówką. Nie chodzi o wyłączenie
Własne
Newsy

Jedziecie na wakacje? Obowiązkowo zróbcie tę 1 rzecz z lodówką. Nie chodzi o wyłączenie

Jeśli wybieracie się na dłuższy urlop i zamierzacie na ten czas wyłączyć lodówkę, lepiej dwa razy się zastanówcie. Ważna jest inna rzecz, o której nie wszyscy niestety pamiętają - a to może mieć bardzo przykre konsekwencje.

W obecnych czasach szukamy oszczędności, gdzie tylko się da. Nawet, gdy uzbierane przez cały rok pieniądze wydajemy w końcu na wakacje. Niektórzy starają się na przykład ograniczyć do minimum zużycie mediów w mieszkaniu i na czas urlopu wyłączają z zasilania wszystkie sprzęty - nawet lodówkę.

Jednak czy na pewno powinno się tak robić? Sprawdźcie, co zrobić z lodówką przed wakacjami, by oszczędzić trochę pieniędzy. 

Jak przygotować lodówkę przed wyjazdem na urlop?

To właśnie w lodówce przechowujemy produkty, które się szybko psują, dlatego tak ważne jest przygotowanie tego urządzenia na czas naszej nieobecności w domu. To pozwoli wam nie tylko ograniczyć niepotrzebne wydatki, ale też czas i energię potrzebne na sprzątanie lodówki po powrocie.

Najważniejsze jest opróżnienie jej ze wszystkich produktów - zwłaszcza tych o krótkim terminie przydatności do spożycia. Zróbcie te rzeczy przed wyjazdem:

  • Planowanie posiłków - już na około tydzień przed wyjazdem dobrze jest tak rozplanować sobie posiłki, by wykorzystać wszystkie świeże produkty zalegające w lodówce. To idealny czas na zupy i zapiekanki, do których można wykorzystać większość warzyw i mięsa. 

  • Czyszczenie lodówki - gdy lodówka będzie już prawie opróżniona przed wyjazdem, warto ją porządnie umyć w środku. W końcu nikt nie chce wracać z wakacji do brudnej i śmierdzącej lodówki. Umyjcie dokładnie ścianki i wszystkie zakamarki, a półki umyjcie osobno w zlewie. Pamiętajcie, by po myciu dokładnie osuszyć wnętrze lodówki.

  • Tryb wakacyjny - nowsze lodówki są już wyposażone w tzw. „tryb wakacyjny”. Urządzenie utrzymuje wówczas wyższą temperaturę niż zwykle, na poziomie od 10 do 15 stopni Celsjusza. Pozwala to zapobiec rozwojowi wielu bakterii i grzybów w środku. Taka temperatura jest jednak za wysoka dla większości produktów spożywczych, dlatego lodówka powinna zostać opróżniona przed włączeniem trybu wakacyjnego, zwłaszcza z produktów szybko się psujących.

Zobacz także
Włóżcie folię spożywczą do zamrażarki. Ten sprytny trik nic nie kosztuje, a pozwala wiele zaoszczędzić

Włóżcie folię spożywczą do zamrażarki. Ten sprytny trik nic nie kosztuje, a pozwala wiele zaoszczędzić

Wielu ma to na ściankach swojej lodówki i nic z tym nie robi. Lekceważenie problemu będzie was słono kosztować

Wielu ma to na ściankach swojej lodówki i nic z tym nie robi. Naprawa może kosztować 500 zł

Czy powinno się wyłączać lodówkę na wakacje?

Niektórzy po prostu całkowicie wyłączają lodówkę z prądu przed wyjazdem na urlop. Jeżeli chcecie tak zrobić, pamiętajcie, że lodówka musi być całkowicie opróżniona - włącznie z zamrażalnikiem. Raczej nie chcecie, by po powrocie z wakacji w domu powitał was smród zepsutego jedzenia z zamrażarki.

Lodówkę wyłączcie wcześniej, byście mieli możliwość wytrzeć wodę, która może z niej wyciekać. Koniecznie też trzeba ją umyć i zostawić otwarte drzwiczki - ograniczy to rozwój pleśni.