Zdrowa dieta, dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji wszystkich narządów. Z drugiej strony niedobory, które mogą pojawić się w przypadku źle zbilansowanego pożywienia mogą powodować choroby, stany zapalne i towarzyszące im dolegliwości bólowe. Odpowiednie odżywianie może też mieć ogromne znaczenie w leczeniu chorób. 

Jak tłuste ryby pomagają na bóle stawów?

Ryby, szczególnie niektóre morskie, zawierają w sobie duże ilości kwasów omega-3, takich jak DHA i EPA, mających między innymi właściwości przeciwzapalne. Każdy stan zapalny to funkcja układu odpornościowego, aktywowana przez białe krwinki. Dotyczy to także zapalenia stawów, podczas których dotknięte zmianami i bólem są zwłaszcza ręce i nogi.

Choroby stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, są nie tylko nieprzyjemne z powodu dolegliwości bólowych, ale też niebezpieczne, ponieważ choroba może wpływać na inne narządy, np. serce. Dodatkowo, schorzenie może prowadzić do ścierania się kości, a także deformacji stawów i ich sztywnienia.

W złagodzeniu skutków choroby pomaga właśnie kwas omega-3. Blokuje on receptor odpowiedzialny za powstanie zapalenia. Zażywanie już niewielkich ilości kwasów tłuszczowych omega 3, w dawce 0,21 g poprzez jedzenie ryb, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby o 50%. Łagodzi też skutki choroby, zmniejsza ból i zwiększa ogólną elastyczność stawów.

Zobacz także:

Mięso tych ryb jest produktem spożywczym o najwyższej koncentracji kwasów tłuszczowych omega-3:

  • Śledź
  • Łosoś
  • Makrela
  • Sardynki

Jedzcie porcję ryby 2 razy w tygodniu szczególnie wtedy, gdy zauważacie dolegliwości ze strony stawów.

Jedzenie ryb może pomagać też na migreny

Podczas badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Medycznym w Karolinie Północnej udowodniono, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, pochodzące z tłustych ryb, takich jak łosoś, dorsz i pstrąg, prowadziła do zmniejszenia częstotliwości i nasilenia bólów głowy u osób cierpiących na nawracające migreny. To przełomowe odkrycie potwierdzające tezę, na zmniejszenie bólu głowy i migren, duży wpływ może mieć zmiana sposoby żywienia.

Jedna ze współautorek badania, dyrektor ds. żywienia klinicznego, Beth MacIntosh podekscytowana opowiadała o wynikach portalowi Everyday Health":

- Wyniki same w sobie są znaczące, wciąż pozostaje jednak pytanie, co może się stać, jeśli będziesz przestrzegać diety jeszcze dłużej? A jeśli będziesz na niej przez sześć miesięcy lub całe życie? To niezwykle obiecujące.

Źródło: O2, medonet.pl, krokdozdrowia.com