Naukowcy dowiedli, że niektóre produkty o niskim indeksie glikemicznym, a więc pozytywnie wpływające na organizm, są wyjątkowo korzystne dla zdrowia. Jak to ustalili i o które produkty chodzi?

Dlaczego czarna fasola jest wskazana dla diabetyków?

W czasopiśmie naukowych „Nutrients” zostały opublikowane wyniki pewnego badania, które pozwoliły wysnuć trzy wnioski:

  • Osoby chore na cukrzycę powinny regularnie sięgać po czarną fasolę
  • Stała obecność fasoli w diecie może również zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
  • Poza fasolą podobnie działa na organizm ciecierzyca. Oba strąki dobrze wpływają na glikemię nawet wtedy, gdy są jedzone łącznie z produktami o wysokim indeksie glikemicznym

Na czym polegało badanie? Naukowcy chcieli stwierdzić jaki wpływ na organizm zdrowych kobiet ma zjedzenie 50 g trzech różnych produktów, w tym czarnej fasoli o niskim indeksie. Poza fasolą do diety kobiet włączono także korzystną glikemicznie ciecierzycę, oraz ryż, który z kolei ma wysoki indeks glikemiczny.

Uczestniczki badania zostały podzielone na trzy grupy. Każda jadła na śniadania jedną z trzech wskazanych potraw:

Zobacz także:

  • Sam biały ryż
  • Czarną fasolę z ryżem
  • Ciecierzycę z ryżem

Kobiety spożywały pierwszy posiłek zaraz po pobraniu od nich kontrolnych próbek krwi. Po posiłku dokonano kolejnych pobrań i badań krwi ustalających stężenie glukozy: po 30 minutach, 60, 90 i na koniec - 120 minut po śniadaniu.

Okazało się, że spożywanie czarnej fasoli znacznie poprawia odpowiedź glikemiczną. Pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi stwierdzono nawet wtedy, gdy wraz z fasolą spożywany był ryż o wysokim indeksie glikemicznym.

Dlaczego warto regularnie jeść produkty takie jak czarna fasola?

Zarówno u pacjentów ze stwierdzona cukrzycą jak i tych, którzy jeszcze są zdrowi, ale genetycznie obciążeni tą chorobą, bardzo ważną rolę w leczeniu czy profilaktyce ma dieta. Leczenie dietą to takie komponowanie posiłków, by zapewnić prawidłową gospodarkę węglowodanową i stabilne stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku.

Regularne włączenie do dań czarnej fasoli, ciecierzycy oraz wybieranie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym jest głównym zaleceniem lekarzy dla diabetyków i osób zagrożonych cukrzycą. Taki sposób żywienia, a do tego aktywność fizyczną, redukcja stresu i unikanie używek służy nie tylko tym dwóm grupom osób, ale dosłownie każdemu.

Źródło: o2.pl, gemini.pl