Jedzenie mniejszych posiłków wydłuża życie o 20 lat
Pixabay
Newsy

Jedzenie takich posiłków może wydłużyć życie nawet o 20 lat. To nic nie kosztuje

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że jedzenie mniejszych posiłków wydłuża życie nawet o 20 lat. To niesamowite!

Pięć, trzy, a może jeden – ile posiłków spożywacie w ciągu dnia? Jeśli cierpicie na brak czasu i żyjecie w nieustannym biegu, zapewne najczęściej skłaniacie się ku tej ostatniej opcji. Wówczas najadacie się raz, a porządnie. Okazuje się jednak, że takie praktyki nie wpływają pozytywnie na wasze zdrowie i organizm. 

Zobacz także
Błąd przy kiszeniu kapusty

Jak zrobić idealną kapustę kiszoną? Większość Polaków popełnia 1 błąd, który rujnuje jej smak

Przepisz na placki ziemniaczane Magdy Gessler

Przepis na pyszne placki ziemniaczane Magdy Gessler. Ten wyjątkowy smak to zasługa 1 tajnego składnika

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mniej, ale częściej

Dietetycy i lekarze zalecają spożywanie małych, regularnych i częstych posiłków. Zwiększenie ich liczby do pięciu, może mieć naprawdę niesamowity wpływ na wasz organizm. Bowiem przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badania dowodzą, że spożywanie o 40 proc. mniejszych posiłków, wydłuża życie aż o 20 lat.

Zalety wynikające ze spożywania 5 małych posiłków dziennie

Niestety, większość osób jada w ciągu dnia tylko trzy, a czasem nawet jeden posiłek. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że przecież nie ma w tym nic złego. W końcu łatwo jest zadbać o to, by zapotrzebowanie kaloryczne było odpowiednie – wystarczy jeść więcej, a rzadziej. Takie podejście jest błędne.

Zwiększenie liczby posiłków do pięciu daje ogrom korzyści, z których prawdopodobnie nie zdajecie sobie sprawy.

  1. Przede wszystkim - nie jesteście głodni i nie macie ochoty na podjadanie czy niezdrowe przekąski. Jedzenie w 2-3 godzinnych odstępach sprawia, że nigdy nie dopada was tak zwany ssący głód.
  2. Warto również zaznaczyć, że taka liczba posiłków zmusza was do spożywania bardziej różnorodnych potraw. Dzięki temu w waszej diecie prawdopodobnie nie zabraknie warzyw, owoców, mięsa, ryb, białka czy produktów pełnoziarnistych. Dostarczając wszystkie potrzebne składniki odżywcze, będziecie się czuli o niebo lepiej.
  3. Mniejsze a częstsze posiłki chronią was również przed przybraniem na wadze. Bowiem dzięki temu, że dostarczacie organizmowi regularne dawki kalorii, nie czuje on potrzeby magazynowania energii i nie miewa napadów wilczego głodu.
  4. Ostatnią, jednak nie mniej ważną zaletą wynikającą ze spożywania małych posiłków jest fakt, że wasz organizm lepiej i szybciej trawi pożywienie. Oznacza to, że po żadnym posiłku nie będziecie czuć się ociężali czy zaspani.

Zasady dotyczące jedzenia 5 posiłków

Jeśli chcecie przejść na taki sposób żywienia, musicie pamiętać o kilku, bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim - przerwy między posiłkami nie powinny wynosić więcej, ani mniej niż 2-3 godziny. W ten sposób zjecie śniadanie ok. 8-9, a ostatni posiłek czyli kolację, ok. 20.

Pamiętajcie, że do tych posiłków wlicza się wszystko co spożywacie. Jeśli więc najdzie was ochota na lody to musicie je potraktować jako jedno z dań, na przykład podwieczorek.

Porcje powinny być małe, ale syte. Każdy z nich powinien zawierać jakiś owoc lub warzywo. Pamiętajcie, że zdrowy koktajl również możecie potraktować jako posiłek, jeśli akurat nie jesteście zbyt głodni. 

czipsy
Pixabay
Zdrowie
8 najbardziej szkodliwych nawyków żywieniowych kobiet! Numer trzy może poważnie odbić się na twoim zdrowiu!
Zbyt agresywny detoks, unikanie wszelkich rodzajów tłuszczów i węglowodanów, pomijanie posiłków w ciągu dnia czy zbyt obsesyjne liczenie kalorii – to tylko niektóre z najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez kobiety. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich z bliska.

Najbardziej szkodliwe błędy żywieniowe kobiet Amerykańscy dietetycy wymienili kilka najbardziej szkodliwych nawyków żywieniowych kobiet. 1. Jedzenie na stojąco Dietetyczka Lauren Harris-Pincus twierdzi, że kobiety, a zwłaszcza matki małych dzieci, bardzo często jedzą na stojąco. Jej zdaniem jest to bardzo szkodliwe, gdyż aby mózg mógł w pełni zrozumieć proces przyjmowania pokarmu, człowiek powinien usiąść i dokładnie przeżuwać pokarm kęs za kęsem. 2. Spożywanie niezdrowych przekąsek Harris-Pincus radzi również, aby zaprzestać spożywania niezdrowych przekąsek, takich jak czipsy i czekolada, ponieważ są one bogate w puste kalorie i tłuszcze trans. Zaleca też spożywanie zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, orzechy, tłuste ryby i grecki jogurt. 3. Całkowita eliminacja całych grup żywności Każda grupa żywności jest istotna dla naszego zdrowia. Wszystkie z nich zawierają bowiem składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Przykładowo mięso, drób i ryby zawierają białko, żelazo i cynk, a owoce i warzywa zawierają składniki odżywcze, błonnik oraz witaminy A i C. Z kolei nabiał jest niezbędny do uzyskania wapnia. Całkowite wyeliminowanie określonej grupy pokarmów prowadzi do tego, że organizm nie otrzymuje niektórych niezbędnych składników odżywczych. Nic dziwnego, że jakakolwiek dieta, która eliminuje całą grupę pokarmów, nie jest najzdrowszą opcją i może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. 4. Pomijanie posiłków Pomijanie posiłków często prowadzi do późniejszego przejadania się. Powiedzmy, że pomijasz śniadanie, a potem jesz tylko mały obiad. Do kolacji prawdopodobnie będziesz bardzo głodna, co spowoduje, że będziesz bardziej skłonna do dokonywania niezdrowych wyborów żywieniowych, takich jak jedzenie...

Jedzenie w samotności szkodzi zdrowiu. Ryzyko tych 3 chorób zwiększa się, jeśli często jecie sami.
Adobe Stock
Newsy
Jedzenie w samotności szkodzi zdrowiu. Ryzyko tych 3 chorób zwiększa się, jeśli często jecie sami.
Jadajcie posiłki w towarzystwie? Dzięki temu możecie ograniczyć ryzyko niektórych chorób. Wyjaśniamy, jaki związek ma jedzenie w grupie ze zdrowiem.

Posiłki to bardzo ważny element życia człowieka. Podobnie jak sen, zabierają dużą część czasu w ciągu dnia. I mamy tu na myśli zarówno czas przygotowania dań, jak i ich spożywania. A o tym, że należy jeść powoli, dokładnie gryźć i skupiać się na tym co jemy, wie każde dziecko. Posiłki są też ważne ze względu na wartości odżywcze, których sobie dostarczamy. Nie wystarczy zjeść byle czego. Powinniśmy jeść wartościowe pożywienie, które dostarczy nam dobrej energii do życia. Wreszcie posiłki to także element budowania więzi społecznych. Zrównoważony tryb życia wymaga nie tylko zjedzenia obiadu, ale przede wszystkim zjedzenia go w towarzystwie. Tylko wtedy zaspokoicie apetyt, a przy okazji swoje potrzeby społeczne. Amerykańscy badacze odkryli, że jedzenie w samotności może szkodzić Badania wykazały, że samotność ma zły wpływ na zdrowie, sprzyja izolacji, nasila stany depresyjne, zaburza metabolizm i powoduje rozwój złych nawyków żywieniowych. Trwała samotność przy obiedzie może powodować przede wszystkim: choroby serca, depresję i zaburzenia żywieniowe. Jakie mechanizmy wpływają na szkodliwość samotnego spożywania posiłków? Jest ich kilka: Jeśli jecie w samotności, wybieracie gorszą żywność. Dlaczego? Bo jedząc z bliskimi, troszczycie się o to, co jedzą osoby, na których wam zależy. Chętniej dbacie wtedy o to, żeby pożywienie było świeże i zdrowe. Tylko dla siebie z reguły nie chce wam się gotować. Wybieracie wtedy byle co i jecie w pośpiechu. To powoduje dodatkowy stres, kłopoty z metabolizmem, a w konsekwencji nadwagę Samotne spożywanie posiłków sprzyja zaburzeniom odżywiania. Gdy czujecie się osamotnieni, jesteście bardziej podatni na wahania nastrojów i stany depresyjne. Brak towarzystwa to także brak kontroli nad tym jak i co jecie,...

Ile posiłków jeść dla zdrowia? Wcale nie 5
Pixabay
Newsy
Ile posiłków jeść dla zdrowia? Wcale nie 5
Słyszeliście kiedyś o zasadzie jedzenia 5 posiłków dziennie, której trzeba przestrzegać dla zdrowia? To bzdura! Dowiedzcie się jaka jest optymalna liczba posiłków dla zdrowia.

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, by zachować sprawność i dobre zdrowie. Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że to prawda. Są specjalnie opracowane wytyczne i wskazówki na temat tego, jakie powinny być właściwe proporcje spożywanych produktów. Ważna jest też liczba posiłków i zawartość składników w każdym z nich. Od zawsze słyszycie, że trzeba jeść 5 posiłków dziennie, by zachować zdrowie? To bzdura! Ile posiłków dziennie powinno się jeść? Nie jest ważne ile posiłków dziennie zjecie. Ważne jest za to, ile kalorii, białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów spożywacie codziennie. Każdy z was ma inny styl życia. Ilość posiłków możecie więc dopasować do swoich preferencji. Możecie jeść 5, ale równie dobrze 3 posiłki dziennie. Nie przesadzajcie jednak też w druga stronę. Jeśli posiłków będzie zbyt mało nie będziecie mieć energii w dzień i będziecie przejedzeni. Za dużo posiłków może powodować, że przekroczycie zapotrzebowanie energetyczne i tycie. Optymalna ilość to od 3 do 6 posiłków dziennie. Czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie? Dla niektórych ilość 5 posiłków codziennie będzie optymalna. Dla innych będzie to za dużo. Inni stwierdzą, że to zdecydowanie za mało! Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak wygląda wasz rozkład dnia. Jeśli przeraża was wizja 5 posiłków w ciągu dnia i to zatrzymuje was przed próbą odchudzania albo rozpoczęcia zdrowego stylu życia, zapomnijcie o tej rekomendacji! Faktycznie, większość dietetyków będzie rekomendować jedzenie 5 posiłków dziennie jako optymalną ilość. Robi się tak jednak przez spojrzenie na ogół społeczeństwa. Najczęściej rozkład wygląda w ten sposób: Śniadanie 2 śniadanie Obiad Podwieczorek...

sniadanie
unsplash.com/@jwegroup
Newsy
Jecie to na śniadanie? Przestańcie - rujnujecie swoje zdrowie od samego rana
Wasze śniadanie nie może się obyć bez tych produktów? Jedząc je fundujecie sobie poważne problemy ze zdrowiem!

Od małego babcia, mama, a później mądrzy dorośli w szkole i telewizji mówili wam, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. I mieli rację! Zastrzyk energii z samego rana daje siłę do działania. Dziś, dzięki stale prowadzonym badaniom naukowym już wiadomo, że nie trzeba się trzymać sztywno godzin posiłków – jeżeli ktoś się lepiej czuje jedząc śniadanie np. 3 godziny po obudzeniu, a nie zaraz po, to może tak robić. Ważniejsze bowiem od tego kiedy je się śniadanie jest to, co się wtedy je! Co powinno się jeść na śniadanie? Badacze i dietetycy doszli do wniosku, że prawidłowe śniadanie powinno się składać głównie z tłuszczu i białka, z niewielkim dodatkiem węglowodanów. Dlaczego? Tłuszcz i białko są doskonałym źródłem energii i szybko pobudzą organizm do działania. Natomiast węglowodany sprawiają, że jest się ospałym i szybko głodnym – wiele węglowodanowych śniadań ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Dlatego dobrym pomysłem na pierwszy posiłek w ciągu dnia jest np. jajecznica albo twaróg z kanapką z wędliną. Tego nie jedzcie rano! Skoro już wiecie, że węglowodany nie są najlepszym pomysłem na śniadanie to już się pewnie domyślacie, jakie posiłki są niewskazane rano! Płatki – dawniej płatki śniadaniowe były bardzo polecane. Źródło witamin, pełne zbóż i błonnika. Czego chcieć więcej? Niestety, większość płatków sprzedawanych w sklepach jest pełna cukru. Nie dość, że po takim śniadaniu będziecie za chwilę znów głodni, to częste spożywanie tak słodkich posiłków może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Naleśniki – zawierają najczęściej mąkę pszenną o wysokim indeksie glikemicznym, dlatego podobnie jak płatki sycą bardzo krótko. W dodatku zwykle smaży się je na dużej ilości oleju, a później zjada z...