Premier Mateusz Morawiecki coraz częściej jest pytany o powody wzrostu cen, które w sierpniu w stosunku do zeszłego roku, poszły w górę o 5,4% W rozmowie z RMF premier podkreślał, że inflacja nie zależy od działań rządu, a reakcja na nią nie należy do rządzących, bo polityka monetarna prowadzona jest całkowicie niezależnie, przez bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski.

To ciekawe spojrzenie, zwłaszcza jeśli pamięta się, co o poprzedniej 3%-owej inflacji za czasów rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego mówili dzisiejsi rządzący, raz po raz organizując przed kamerami pokazowe zakupy.

Od kogo zależy inflacja i kto ma na nią wpływ?

Tym razem premier uważa, że rosnące ceny nie są winą rządu, wskazuje na makroekonomiczne powody inflacji, leżące poza obszarem działania Polski, jak podwyżki cen ropy i surowców na świecie. Premier przekonuje też, że inflacja nie ma miejsca jedynie u nas, bo borykają się z nią także Węgry, Czechy czy inne państwa Europy środkowej. Szef rady ministrów dodaje, że ceny co prawda rosną, ale pensje rosną jeszcze szybciej dzięki czemu w kieszeniach Polaków zostaje wystarczająca ilość gotówki na tzw. życie.

Co drożeje szybciej, a co wolniej?

GUS ogłaszając, że ceny w sierpniu wzrosły aż o 5,4% potwierdził, że takiej inflacji nie było w Polsce od 20 lat. Jednak nie wszystkie ceny podnoszą się równomiernie. Przytaczany wskaźnik inflacji na poziomie 5,4% pokazuje tylko, że w gospodarce ceny wzrosły właśnie o tyle. Najwyższe wzrosty ekonomiści widzą w cenach paliw, energii elektrycznej oraz gazu.

Zobacz także:

Np. koszty transportu wzrosły w skali roku aż o 16%, a to one mają kluczowy wpływ na wszystkie inne produkty. Transport żywności, ale też jej produkcja, do czego wykorzystywana jest energia elektryczna, to tylko niektóre składowe końcowej ceny żywności. Przyglądając się cenom żywności w sklepach, widać, że najbardziej zdrożały:

  • tłuszcze;
  • mięso;
  • produkty sypkie;
  • nabiał.

W warzywniakach także drożej niż zwykle

Lato, to czas w roku gdy zwykle tanieją owoce i warzywa. To sezonowe spadki cen, które wynikają z dużej ilości dojrzewających w tym czasie produktów rolnych. To jedyna pora roku, gdy możemy kupić całą siatkę świeżych produktów, nie wydając na nie majątku. 

Jednak pomimo tańszych latem owoców i warzyw, w tym roku zakupy w warzywniakach także drenują nam portfele. Czy zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego nie musimy się martwic inflacją, bo pensje będą rosnąć szybciej niż inflacja?

Bardzo byśmy tego chcieli i będziemy się bacznie przyglądać realizacji tej obietnicy. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że idąc na zakupy musimy głębiej sięgać do kieszeni, a w wielu przypadkach mocno zacisnąć pasa.

Źródło: rmf24.pl, money.pl, businessinsider.pl