Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, to już choroba cywilizacyjna. Przytoczone przez WHO dane mrożą krew w żyłach - na tę chorobę cierpi już 200 mln ludzi na świecie. Osteoporoza może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, jak groźne dla życia złamania - na przykład kręgosłupa.

By zapobiegać tej chorobie i wzmocnić kości, trzeba stosować się do odpowiednich zasad żywienia. Przeczytacie o tym poniżej.

Dieta w osteoporozie

Osoby zagrożone tą chorobą lub leczące się na osteoporozę powinny dostarczać organizmowi wysokie dawki witaminy D oraz wapnia. Według ekspertów z Mayo Clinic, koniecznie w codziennej diecie powinny się znaleźć owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Zobacz także:

Te ostatnie zawierają dużo błonnika i składników odżywczych, które wspomagają organizm. Z kolei w przypadku owoców i warzyw zaleca się jedzenie co najmniej trzech porcji tych produktów dziennie. 

Kolejnym ważnym składnikiem w diecie osób chorych na osteoporozę jest białko, najlepiej pochodzenia roślinnego. W roślinach strączkowych, w których się ono znajduje, można znaleźć także wiele witamin, minerałów oraz związki przypominające fitoestrogeny, odpowiadające m.in. za utrzymanie zdrowych kości. 

Przyczyny osteoporozy

Choroba ta najczęściej powodowana jest po prostu podeszłym wiekiem, ale także przyjmowanymi lekami lub innymi schorzeniami. W grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę znajdują się:

  • kobiety, u których menopauza wystąpiła przed 45. rokiem życia

  • osoby starsze

  • cukrzycy

  • osoby cierpiące na kamicę nerkową czy zespół Cushinga

  • osoby o szczupłej budowie ciała

  • mężczyźni, u których stwierdzono niski poziom testosteronu oraz kobiety o niskim poziomie estrogenów

Do głównych przyczyn zachorowań na osteoporozę można zaliczyć siedzący tryb życia, palenie papierosów, niedobory witaminy D i wapnia, niedowagę, a także przyjmowanie niektórych leków, np. hormonów, sterydów, czy leków na padaczkę czy powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi. 

Źrodło: zdrowie.gazeta.pl, medistore.com.pl