Jedzcie ten mięciutki ser, a organizm wam podziękuje. To potężne źródło wapnia i białka
Getty Images
Newsy

Jedzcie ten mięciutki ser, a organizm wam podziękuje. To potężne źródło wapnia i białka

Ten pyszny ser jest bardzo popularny w krajach śródziemnomorskich, a teraz również w Polsce. Nadaje się i na grilla, i do sałatki. Ma wyrazisty smak, jest miękki i wspaniale komponuje się z zarówno z warzywami, jak i mięsem. Poznajcie jego wszystkie właściwości.

Jeżeli często robicie zakupy w pewnym popularnym dyskoncie, z pewnością widzieliście już ten ser na półkach - szczególnie w trakcie tygodni tematycznych, gdy sprzedawane są produkty typowe dla różnych regionów świata. Ten ser jest narodowym przysmakiem Cypru, ale z łatwością można go dostać również w Polsce. Sprawdźcie, dlaczego warto go jeść. 

Co to jest ser halloumi i jak powstaje?

Ser halloumi, bo o nim mowa, pochodzi z Cypru i jest bardzo popularny również w Grecji. To miękki ser, bez dziur i skórki. Można go jeść jak twaróg, czyli bez obróbki termicznej, ale halloumi jest jeszcze smaczniejszy, gdy się go podgrzeje - to doskonały ser na grilla.

Powstaje z owczego mleka, chociaż można się spotkać z wersją produkowaną z mieszanki różnych jego rodzajów - zwykle jest to połączenie mleka koziego, owczego oraz krowiego. 

Komisja Europejska zarejestrowała ser halloumi jako tzw. Chronioną Nazwę Pochodzenia - to znaczy, że nazwy „halloumi” mogą używać tylko ci producenci, którzy wytwarzają swój ser na Cyprze i używają do tego tradycyjnej metody i przepisu. Warto o tym pamiętać podczas poszukiwania tańszego zamiennika tego produktu. 

Zobacz także
Delikatny domowy serek w 15 minut. Wystarczą 2 butelki mleka i 1 prosty dodatek

Delikatny domowy serek w 15 min. Wystarczą 2 butelki mleka i 1 prosty dodatek

Ten kolagenowy deser zawiera całą górę białka. „Naoliwicie” nim przeciążone stawy

Ten kolagenowy deser zawiera całą górę białka. „Naoliwicie” nim przeciążone stawy

Wartości odżywcze sera halloumi

Halloumi jest naprawdę potężnym źródłem białka, bo zawiera go aż 21,5 g na 100 g. Znajduje się w nim także sporo tłuszczu (25 g/100g) oraz wapnia i sodu. Stosunkowo wysoka kaloryczność i tłustość sera halloumi jest jednocześnie jego zaletą - dzięki temu jest bardzo pożywny i przyjemnie wilgotny. Inne składniki odżywcze znajdujące się w tym serze to m.in.:

  • witamina A

  • witamina D

  • witamina E

  • witamina K

  • witaminy z grupy B

  • potas

  • fosfor

  • magnez

Ser halloumi - przepisy

Ten pyszny ser można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów - nadaje się do sałatek, na grilla czy jako danie główne na obiad. Zerknijcie do poniższych przepisów od użytkowników Gotujmy.pl i wybierzcie coś dla siebie: