Jedzcie te produkty a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
AdobeStock
Newsy

Jedzcie te produkty, a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie

Czy wiecie, że odpowiednia dieta może chronić wasz mózg przed przedwczesnym starzeniem? Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję?

Demencja to ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Zdaniem ekspertów, demencja nie jest naturalną częścią starzenia, tylko zespołem objawów, które pojawiają się, gdy nasz mózg choruje i nie działa sprawnie. Z czego to może wynikać?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest demencja i jakie są jej przyczyny?

Demencja, czyli inaczej otępienie, to stan wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą, która ma postępujący charakter. Główne objawy demencji to zaburzenia pamięci, myślenia i orientacji, a także utrudniona zdolność liczenia, uczenia się i rozumienia, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia zachowania. Stan ten dotyczy ok. 1% populacji ogólnej. W Polsce ok. 400 tys. osób choruje na demencję. Jej najczęstszą formą jest choroba Alzheimera.

Jak zapobiec demencji?

Aby zminimalizować ryzyko demencji można zrobić kilka rzeczy.

 1. Stymulowanie funkcji poznawczych i aktywność umysłowa powoduje zwiększenie tzw. rezerwy kognitywnej. Dlatego warto przez całe życie m.in. uczyć się języków obcych, czytać książki i rozwiązywać krzyżówki.
 2. Istotną rolę pełni również aktywność fizyczna, która poza pracą zawodową i domowymi zajęciami z ruchem, powinna uwzględniać ćwiczenia i uprawianie sportu.
 3. Nie bez znaczenia jest też dieta. A konkretnie dieta o nazwie MIND.

Czym jest dieta MIND?

Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) ma na celu zapobieganie demencji i utracie funkcji mózgu wraz z wiekiem.

Dieta ta jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH, której głównym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zobacz także
Warzywny sok z selera

Ten sok na maksa podkręca metabolizm. Po 2 tygodniach spodnie będą na was wisiały

Oczyszcza organizm z toksyn, pomaga przy wrzodach, ułatwia trawienie. Dodawajcie go nie tylko do rosołu

Oczyszcza organizm z toksyn, pomaga przy wrzodach, ułatwia trawienie. Dodawajcie go nie tylko do rosołu

Co wchodzi w skład diety MIND?

Są to przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz ryby.

Przy diecie MIND warto jeść takie produkty, jak:

 1. Zielone, liściaste warzywa (sześć lub więcej porcji tygodniowo), takie jak: jarmuż, szpinak, gotowane warzywa i sałatki.
 2. Wszystkie inne warzywa (przynajmniej raz dziennie), takie jak: warzywa nieskrobiowe, ponieważ zawierają dużo składników odżywczych przy małej ilości kalorii.
 3. Jagody (co najmniej dwa razy w tygodniu), takie jak: truskawki, jagody, maliny i jeżyny ze względu na ich silne właściwości przeciwutleniające.
 4. Orzechy (pięć lub więcej porcji orzechów). Twórcy diety MIND nie precyzują, jakie orzechy należy spożywać, więc warto spożywać różne rodzaje orzechów, dla uzyskania jak największych walorów odżywczych.
 5. Oliwa z oliwek: warto używać jej do sałatek i gotowania.
 6. Produkty pełnoziarniste (co najmniej trzy porcje dziennie) takie jak płatki owsiane, komosa ryżowa, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty i 100% chleb pełnoziarnisty.
 7. Ryby (przynajmniej raz w tygodniu) takie jak łosoś, sardynki, pstrąg, tuńczyk i makrela ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.
 8. Fasola (ok. czterech razy w tygodniu) taka jak: ciemna i jasna fasola, soczewica i soja.
 9. Drób (warto jeść kurczaka lub indyka przynajmniej dwa razy w tygodniu). Warto zaznaczyć, że smażony kurczak nie jest zalecany w diecie MIND.
 10. Wino (nie więcej niż jeden kieliszek dziennie). Zarówno czerwone, jak i białe wino może przynieść korzyści naszemu mózgowi. Jednak to czerwone wino jest zdrowsze z uwagi na obecność resweratrolu, który może pomóc w zapobieżeniu chorobie Alzheimera.

5 produktów spożywczych, których należy unikać w diecie MIND:

Dieta MIND zachęca do ograniczenia spożycia masła i margaryny, sera, czerwonego mięsa, potraw smażonych, ciastek i słodyczy, ponieważ zawierają one duże ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.

Źródło: radio ZET, healthline.com

Ta dieta niesamowicie wpływa na umysł i ciało. Codziennie jedzcie te produkty
AdobeStock
Newsy
Dieta MIND na pamięć: zasady i efekty, co jeść
Na tej diecie nie tylko schudniecie, ale przede wszystkim poczujecie się o wiele lepiej i zmniejszycie ryzyko zachorowania na Alzheimera!

W internecie najczęściej można się spotkać z opisami diet, które mają sprawić, że szybko schudniecie. Jednak dieta nie zawsze musi być odchudzająca! Zmiana stylu żywienia może wpłynąć bardzo pozytywnie na wasze samopoczucie, zwłaszcza jeśli dotychczas nie odżywialiście się zbyt zdrowo. Jedną z takich diet jest MIND, czyli dieta dla mózgu. Nie tylko poczujecie się lepiej, ale także przy okazji zrzucicie kilka kilogramów. Sprawdźcie, na czym to polega! Dieta MIND – co to jest? Dieta MIND, czyli „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, to sposób odżywiania, który może bardzo obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak np. choroba Alzheimera czy demencja. Dieta ta została wymyślona przez Marthę Claire Morris, epidemiologa z Rush University Medical Center w Chicago. Jej zespół, na podstawie badań nad dietą DASH i dietą śródziemnomorską, wyszczególnił produkty, których spożycie może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Badanie nad wpływem diety MIND na rozwój choroby Alzheimera trwało aż 5 lat! Zasady diety MIND Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie cierpią diet – MIND nie jest tak naprawdę dietą, a pewnym stylem odżywiania, dlatego o wiele łatwiej jest wdrożyć nowe zasady żywienia i je stosować. W diecie MIND bowiem poleca się jeść część produktów, a część ograniczać. Dieta MIND – zalecane produkty Stosując dietę MIND, powinniście jeść jak najwięcej poniższych produktów: Tłuste ryby morskie – raz w tygodniu Drób – 2 razy w tygodniu Zielone warzywa – codziennie, nawet po 3 porcje dziennie Orzechy – 5 razy w tygodniu Borówki, maliny, truskawki i inne owoce jagodowe –...

Co jeść by nie dopadła was demencja? Te 4 produkty jedzcie codziennie
Adobe Stock
Newsy
Co jeść, by nie dopadła was demencja? Te 4 produkty jedzcie codziennie
Nie tylko wiek, ale też tryb życia i dieta, wpływają na osłabienie funkcji poznawczych, a w rezultacie - na problemy z pamięcią, sprawnym działaniem czy porozumiewaniem się z innymi.

Demencja, nazywana inaczej otępieniem starczym, to pojawienie się deficytów w takich obszarach jak pamięć, zdolność do skupienia uwagi, podejmowania decyzji czy porozumienia się z innymi. Jednym ze sposobów opóźnienia niedoborów w tych funkcjach poznawczych, jest dieta, a szczególnie cztery proste produkty, które na pewno macie pod ręką. Skąd się bierze demencja? Kiedyś uważano, że zmiany w funkcjach poznawczych, które pojawiają się w trakcie życia, to naturalny element ludzkiego procesu starzenia się. Dziś „otępienia starczego” nie uznaje się za zjawisko naturalne, ale za objawy zaburzeń. Mogą towarzyszyć konkretnym chorobom jak: Choroba Alzheimera (najczęstsza przyczyna otępienia) Otępienie naczyniowe Otępienie czołowo-skroniowe Choroba Parkinsona, Wodogłowie Niektóre rodzaje otępienia mogą być odwracalne. To te przypadki, które towarzyszą nieprawidłowej diecie i powstałym niedoborom, które można uzupełnić,  a także uleczalnych chorobom, np.: Niedobór witaminy B12 Niedoczynność tarczycy Borelioza Zaburzenia depresyjne Guzy ośrodkowego układu nerwowego Czynnikami ryzyka wystąpienia demencji, poza wiekiem, jest także prowadzony tryb życia, w tym: Palenie papierosów Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu Niezdrowa dieta Zaburzenia lipidowe Unikanie wysiłku fizycznego Nadwaga i otyłość Zwykłe produkty, które opóźniają proces starzenia się mózgu Prowadząc zdrowy, aktywny tryb życia, możecie opóźnić lub uniknąć wystąpienia objawów demencji. Lekarze od lat wskazują, że zbilansowana dieta, oparta głównie na produktach roślinnych, to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i...

dieta na serce
Adobe Stock
Newsy
Oto najzdrowsza i najlepsza dieta dla serca. Stosujcie ją, a czeka was długie życie
Chcąc przejść na dietę naprawdę łatwo się pogubić. Bowiem Internet pęka w szwach od wszelkiego rodzaju porad i wskazówek, co wolno, a czego nie. W końcu każdy organizm rządzi się swoimi prawami. Sposób w jaki się odżywiacie powinien być więc uzależniony od wielu czynników – wieku, trybu życia, alergii oraz aktualnych schorzeń. Stawiając na zdrowe serce najlepiej wybrać dietę DASH.

Jak mówi znane przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego zanim zjecie kolejną kanapkę z McDonalds przemyślcie to 10 razy. Bowiem, skutki spożywania fast-foodów, prędzej czy później, dopadną każdego z was. Zastanówcie się więc czy nie warto przejść na zdrową dietę, dzięki której wasze życie może wydłużyć się nawet o 10 lat. Jaka dieta jest najzdrowsza dla serca? Pamiętajcie, że dieta to nie to samo co głodówka. Pojęcie to oznacza po prostu sposób odżywiania się – dobry lub zły. Nawet jeśli codziennie jecie kebaba również jesteście na diecie, z tym że bardzo niezdrowej. Jeśli chcecie zadbać o swój organizm koniecznie pomyślcie o zmianie nawyków żywieniowych.  Zdajemy sobie jednak sprawę, że znalezienie odpowiedniego sposobu żywienia może stanowić duże wyzwanie dla wszystkich, którzy dopiero raczkują w tym temacie. Sprawę z pewnością ułatwi wam nowy raport od U.S. News, uwzględniający najlepsze i najgorsze popularne diety.  Wśród tych, które najlepiej wpływają na serce na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo – dieta DASH, dieta dr Ornisha i dieta śródziemnomorska. Dieta DASH - na czym polega? Ten sposób żywienia obejmuje przede wszystkim produkty o niskiej zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Osoby, które ją wybierają, jedzą dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych – płatków owsianych, chleba razowego czy brązowego ryżu. Ważne są również pokarmy białkowe takie jak niskotłuszczowe mleko, ryby, drób i orzechy. Do mocno ograniczanych produktów zalicza się z kolei słodycze, kolorowe napoje oraz czerwone mięso. Dieta dr Ornisha To niskotłuszczowa dieta wegetariańska – oparta głównie na produktach...

Wystarczy plaster tego produktu dziennie. Nabawicie się demencji na własne życzenie
AdobeStock
Newsy
Wystarczy plaster tego produktu dziennie. Nabawicie się demencji na własne życzenie
Demencja dotyka coraz więcej osób w podeszłym wieku. Przeprowadzone przez naukowców badanie wykazało, że regularne spożywanie popularnych wędlin, może zwiększyć ryzyko zachorowania na demencję.

Większość ludzi szuka sposobów na to, by zapobiec demencji lub ją spowolnić. A czy wiedzieliście, że istnieją produkty spożywcze, które przyśpieszają ten proces? Sprawdźcie, czego powinno się unikać w diecie. Czym jest demencja? Choć demencja kojarzy się z podeszłym wiekiem, może ona dopaść każdego nawet przed 50. rokiem życia! Takie przypadki nie są jednak dość częste, a demencja zwykle ujawnia się po 65. roku życia. Część ludzi mylnie utożsamia demencję z naturalnym procesem starzenia się. To grupa chorób mózgu, która objawia się u części ludzi w starszym wieku. Objawy demencji Do typowych objawów demencji zalicza się: Zapominanie imion i nazwisk Gubienie przedmiotów Zaburzenie orientacji przestrzennej Problemy ze zrozumieniem różnych rzeczy Utrudniona prawidłowa ocena sytuacji i myślenie przyczynowo-skutkowe Zaburzenia mowy Problemy z rozpoznawaniem mowy, włączaniem się do rozmowy Trudności z artykułowaniem myśli Zaburzenia snu Apatia Drażliwość Przebieg demencji Demencję dzieli się na etapy ze względu na jej przebieg. Choroba może postępować latami, a pogorszenie może nastąpić w każdym momencie. Należy pamiętać, że u każdego chorego demencja będzie przebiegała w innym tempie. 1 etap: chory zaczyna mieć problemy z pamięcią. Myli nazwiska, nazwy codziennych przedmiotów, gubi różne drobiazgi, zapomina numerów telefonów. Może się zacząć izolować od najbliższych i stracić zainteresowanie dotychczasowymi aktywnościami. 2 etap: problemy chorego zaczynają już być widoczne dla otoczenia. Osoba z demencją ma już duże trudności z przyswojeniem nowych informacji, nie rozpoznaje swojego otoczenia (może mieć problem z samodzielnym powrotem do domu), zaczyna mieć problemy w wykonywaniu codziennych...