Demencja to ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Zdaniem ekspertów, demencja nie jest naturalną częścią starzenia, tylko zespołem objawów, które pojawiają się, gdy nasz mózg choruje i nie działa sprawnie. Z czego to może wynikać?

Czym jest demencja i jakie są jej przyczyny?

Demencja, czyli inaczej otępienie, to stan wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą, która ma postępujący charakter. Główne objawy demencji to zaburzenia pamięci, myślenia i orientacji, a także utrudniona zdolność liczenia, uczenia się i rozumienia, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia zachowania. Stan ten dotyczy ok. 1% populacji ogólnej. W Polsce ok. 400 tys. osób choruje na demencję. Jej najczęstszą formą jest choroba Alzheimera.

Jak zapobiec demencji?

Aby zminimalizować ryzyko demencji można zrobić kilka rzeczy.

  1. Stymulowanie funkcji poznawczych i aktywność umysłowa powoduje zwiększenie tzw. rezerwy kognitywnej. Dlatego warto przez całe życie m.in. uczyć się języków obcych, czytać książki i rozwiązywać krzyżówki.
  2. Istotną rolę pełni również aktywność fizyczna, która poza pracą zawodową i domowymi zajęciami z ruchem, powinna uwzględniać ćwiczenia i uprawianie sportu.
  3. Nie bez znaczenia jest też dieta. A konkretnie dieta o nazwie MIND.

Czym jest dieta MIND?

Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) ma na celu zapobieganie demencji i utracie funkcji mózgu wraz z wiekiem.

Zobacz także:

Dieta ta jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH, której głównym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Co wchodzi w skład diety MIND?

Są to przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz ryby.

Przy diecie MIND warto jeść takie produkty, jak:

  1. Zielone, liściaste warzywa (sześć lub więcej porcji tygodniowo), takie jak: jarmuż, szpinak, gotowane warzywa i sałatki.
  2. Wszystkie inne warzywa (przynajmniej raz dziennie), takie jak: warzywa nieskrobiowe, ponieważ zawierają dużo składników odżywczych przy małej ilości kalorii.
  3. Jagody (co najmniej dwa razy w tygodniu), takie jak: truskawki, jagody, maliny i jeżyny ze względu na ich silne właściwości przeciwutleniające.
  4. Orzechy (pięć lub więcej porcji orzechów). Twórcy diety MIND nie precyzują, jakie orzechy należy spożywać, więc warto spożywać różne rodzaje orzechów, dla uzyskania jak największych walorów odżywczych.
  5. Oliwa z oliwek: warto używać jej do sałatek i gotowania.
  6. Produkty pełnoziarniste (co najmniej trzy porcje dziennie) takie jak płatki owsiane, komosa ryżowa, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty i 100% chleb pełnoziarnisty.
  7. Ryby (przynajmniej raz w tygodniu) takie jak łosoś, sardynki, pstrąg, tuńczyk i makrela ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.
  8. Fasola (ok. czterech razy w tygodniu) taka jak: ciemna i jasna fasola, soczewica i soja.
  9. Drób (warto jeść kurczaka lub indyka przynajmniej dwa razy w tygodniu). Warto zaznaczyć, że smażony kurczak nie jest zalecany w diecie MIND.
  10. Wino (nie więcej niż jeden kieliszek dziennie). Zarówno czerwone, jak i białe wino może przynieść korzyści naszemu mózgowi. Jednak to czerwone wino jest zdrowsze z uwagi na obecność resweratrolu, który może pomóc w zapobieżeniu chorobie Alzheimera.

5 produktów spożywczych, których należy unikać w diecie MIND:

Dieta MIND zachęca do ograniczenia spożycia masła i margaryny, sera, czerwonego mięsa, potraw smażonych, ciastek i słodyczy, ponieważ zawierają one duże ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.

Źródło: radio ZET, healthline.com