Bakalie, orzechy
Adobe Stock
Newsy

Jedzcie je co najmniej 2 razy w tygodniu. Niesamowite, co się stanie z waszym ciałem 

Po niektóre produkty warto sięgać nie tylko od święta. Mamy na myśli coś popularnego, smacznego i zdrowego, czym można się delektować na wszelkiego rodzaju dietach.

Sposoby odżywiania, od keto po wegańskie, mają zazwyczaj określoną ilość wykluczeń pokarmowych. Jest jednak coś, co łączy wszystkie diety świata. To zdrowy i bardzo popularny produkt. Możecie włączyć go do codziennych nawyków żywieniowych.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pomimo wysokiej zawartości tłuszczu, orzechy to zdrowy wybór

Orzechy mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Wysoka zawartość witamin z grupy B i witaminy E, wpływa na pracę mózgu i kondycję skóry. Ze względu na dużą ilość białka, orzechy są bardzo ważnym elementem w diecie wegetarian. 

Orzechy dostarczają cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika oraz składników mineralnych. Znajdziecie w nich fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk i sód. Jedzenie orzechów wzmacnia układ nerwowy i krążenia, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia orzechów

Orzechy to jądra nasion, które są szeroko stosowane w kuchni lub spożywane jako przekąska. Są bogate w tłuszcz i kalorie. Zawierają twardą powłokę zewnętrzną, której zwykle trzeba się pozbyć, by dotrzeć do wnętrza orzecha. Na szczęście, w sklepach można kupić większość orzechów już łuskanych i gotowych do jedzenia.

Niektóre z najczęściej spożywanych orzechów:

  • Migdały

  • Pistacje

  • Orzechy brazylijskie

  • Orzechy nerkowca

  • Orzechy laskowe

  • Orzechy makadamia

  • Orzeszki piniowe

  • Orzechy włoskie

Orzechy są bardzo pożywne. Na przykład - tylko jedna garść orzechów brazylijskich, zapewnia ponad 100% dziennego spożycia referencyjnego  dla selenu. Orzechy są ponadto doskonałym jedzeniem na diecie niskowęglowodanowej. 

Bogactwo składników mineralnych zawarte w orzechach

Przeciwutleniacze, w tym polifenole w orzechach, mogą zwalczać stres oksydacyjny poprzez neutralizację wolnych rodników. Jedno z badań wykazało, że orzechy włoskie mają większą zdolność do zwalczania wolnych rodników niż ryby.

W innym badaniu stwierdzono, że 2–8 godzin po spożyciu całych orzechów pekan, uczestnicy doświadczyli 26-33% spadku poziomu utlenionego "złego" cholesterolu LDL,  głównego czynnika ryzyka chorób serca.

Pamiętajcie, że orzechy przede wszystkim pomogą wam także schudnąć! Mimo iż  są dość bogate w kalorie, badania pokazują, że ciało nie wchłania wszystkich z nich, ponieważ część tłuszczu pozostaje uwięziona w włóknistej ścianie orzecha podczas trawienia.

Zapobiega nowotworom i wspomaga trawienie. To ostatni dzwonek na przygotowanie tej nalewki
AdobeStock
Newsy
Zapobiega nowotworom i wspomaga trawienie. To ostatni dzwonek na przygotowanie tej nalewki
Warto zebrać orzechy włoskie już teraz, zanim dojrzeją – to właśnie z zielonych orzechów włoskich przyrządza się smaczną i bardzo zdrową orzechówkę!

Ta nalewka to prawdziwy klasyk. Dodatkowo jest bardzo prosta w przygotowaniu. A do tego jaka zdrowa! Poznajcie podstawowy przepis na nalewkę z orzechów włoskich. Właściwości zdrowotne orzechów włoskich Sporo orzechów włoskich powinny jeść przede wszystkim osoby, którym zależy na obniżeniu poziomu cholesterolu . Orzechy te zawierają bowiem bardzo dużo wielonasyconych kwasów tłuszczowych! A do tego znajdziecie w nich również L-argininę, która odpowiada za rozszerzanie naczyń wieńcowych. Latem z orzechów włoskich ucieszą się osoby cierpiące na nadpotliwość , ponieważ liście orzecha mogą pomóc w walce z tym wstydliwym problemem! Wystarczy, że sporządzicie z nich napar i wymoczycie w nim stopy lub dłonie. Można go dodać także do kąpieli. Kolejną zaletą jedzenia orzechów włoskich jest poprawa cery. Zawierają one sporo cynku, który działa ściągająco oraz antybakteryjnie, dlatego pomoże przy problemach z trądzikiem . W orzechach włoskich znajdziecie także witaminy A i E, które zwalczają wolne rodniki i utrzymują młody wygląd na dłużej. Na co pomaga orzechówka? Nalewka z orzechów włoskich jest stosowana przede wszystkim jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe. Zielone orzechy włoskie są silnie bakteriobójcze, dlatego gdy dopadnie was zatrucie pokarmowe , warto się wspomóc maleńkim kieliszkiem takiej nalewki. To naprawdę pomaga! W niedojrzałych orzechach znajdują się także sterole roślinne, które mają działanie przeciwnowotworowe. Jak zrobić nalewkę z włoskich orzechów (orzechówkę)? Przyrządzenie nalewki z orzechów włoskich jest bardzo proste, choć wymaga nieco cierpliwości. Przygotujcie sobie rękawiczki (orzechy brudzą dłonie!), szklany słój oraz poniższe składniki: Składniki:...

Zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera i mają być wykorzystane w leczeniu. Wy  już dziś możecie brać je... ze sklepu
Adobe Stock
Newsy
Ten produkt zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Kupicie go w każdym sklepie 
Dzięki dużej ilości fosforu zawartego w tym produkcie usprawniane są procesy myślowe. A znajduje się w nim znacznie więcej składników odżywczych pozytywnie wpływających na mózg niż fosfor. O jaki produkt chodzi?

Niektóre składniki diety bardzo korzystnie wpływają na zdrowie, w tym funkcje poznawcze i mózg. Opóźniają procesy starzenia się mózgu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko pojawienia się demencji czy choroby Alzheimera. Jeden z takich produktów można dostać w każdym sklepie, a ostatnie badania jeszcze potwierdziły jego dobroczynne działanie. Naukowcy zapowiadają, że będzie on wykorzystany do leczenia chorób mózgu. Jak orzechy włoskie wpływają na mózg? Badania wykazały, że orzechy włoskie zawierają największą ilość kwasu tłuszczowego omega 3 i działają korzystnie na funkcje komórkowe, a olej wyekstrahowany z nich wpływa na funkcję mitochondriów, głównego źródła energii dla komórek. Odkryli też, że działając na mitochondria, zmniejsza on produkcję substancji sprzyjającej powstawaniu płytek w mózgu związanych z chorobą Alzheimera. W rezultacie badań stwierdzono, że olej z orzechów włoskich jest bardzo obiecujący i z pewnością zostanie wykorzystany w zwalczaniu choroby: — Niektóre produkty żywnościowe pomagają twojemu umysłowi lepiej funkcjonować, podczas gdy inne mogą powodować pewne szkody w twoich zdolnościach poznawczych. Badania kliniczne wykazały, że spożywanie orzechów włoskich zwiększa funkcje poznawcze u osób starszych i zapobiega chorobie Alzheimera. Nie tylko orzechy dobrze wpływają na zdrowie mózgu. Co jeszcze warto jeść? Orzechy włoskie są jednym z najlepszych źródeł naturalnych antyoksydantów. Znajduje się w nich nawet dwa razy więcej tych substancji niż w jakichkolwiek innych orzechach. Są też źródłem wartościowego białka, witaminy E, zwanej witaminą młodości, aminokwasów i błonnika pokarmowego. Jednak nie tylko orzechy pozytywnie wpływają na zdrowie...

Brakuje orzechów włoskich. Te 2 powody mogą sprawić, że zabraknie ich już na Boże Narodzenie
Adobe Stock
Newsy
Brakuje orzechów włoskich. Te 2 powody mogą sprawić, że zabraknie ich już na Boże Narodzenie
Trudno wyobrazić sobie święta bez orzechów włoskich. U naszych sąsiadów są wręcz symbolem świąt. U nas też mają stałe miejsce w świątecznych przepisach. A jednak może ich zabraknąć.

Zauważyliście jak drogie są w sklepach orzechy włoskie? Wiele osób będzie musiało zrewidować zakupowe plany i zamiast 2 kilogramów do rodzinnego rozłupywania w czasie świąt, kupić mniejszą ilość do przybrania talerza z bakaliami. Wiemy skąd takie kosmiczne ceny. Są dwa główne podwody. Skąd się biorą orzechy włoskie w Polsce? Orzechy to nie tylko przysmak, który lubimy chrupać jako przekąskę. W kuchni polskiej mają zastosowanie w bardzo wielu przepisach. Dodajemy je do ciast, sałatek, zup czy pieczonych dań. Trudno wyobrazić sobie, że mogłoby ich zabraknąć. Oczywiście część orzechów, jakie kupujemy w sklepach, pochodzi z naszych rodzimych plantacji. Coroczne zbiory dzielone są jednak na te, które trafią do polskich sklepów i te, które opuszczą nasz kraj i zostaną wyeksportowane. Nie wszystko więc co było wyprodukowane w kraju trafi na nasze stoły. Żeby zaspokoić zapotrzebowanie Polaków, od lat sprzedawane są u nas orzechy z importu. I to właśnie te, importowane z Kalifornii, są dziś zagrożone. Dlaczego na rynku zaczyna brakować orzechów włoskich? Trwa poważny kryzys na rynku orzechów włoskich spowodowany kilkoma przyczynami. Głównym powodem są utracone kalifornijskie plantacje największego producenta orzechów włoskich w Stanach Zjednoczonych i drugiego na świecie zaraz po Chinach. Wielkie pożary, jakie nawiedziły w tym roku Kalifornię spowodowały, że zbiory są znacznie mniejsze niż planowane. Drugim powodem zmniejszonej podaży orzechów na światowych rynkach są przeciążone z powodu pandemii koronawirusa porty morskie, które mając towar w magazynach nie są w stanie systematycznie rozsyłać go do odbiorców na całym świecie. Coraz częściej się mówi, że kryzys nie zakończy się przed świętami, a to może...

Wszyscy myślą, że te orzechy są zdrowe - tymczasem są promieniotwórcze. Czy mogą zaszkodzić?
Pixabay
Newsy
Wszyscy myślą, że te orzechy są zdrowe - tymczasem są promieniotwórcze. Czy mogą zaszkodzić?
Poznajcie prawdę o tych orzechach! Niestety wykryto w nich substancje promieniotwórcze.

Radioaktywność i promieniotwórczość kojarzą się wam tylko z bombami atomowymi, energią nuklearną i katastrofą w Czarnobylu? W takim razie pewnie zdziwicie się, że substancje promieniotwórcze znajdują się w waszym… jedzeniu! Niedawno informowaliśmy o tym, że nadzwyczaj wysokie stężenie pewnego radioaktywnego izotopu pierwiastka znaleziono w miodzie . Tym razem mamy dla was jeszcze inną informację. Pewne orzechy wykazują silniejsze działanie radioaktywne niż inne… Radioaktywne substancje w żywności Substancje radioaktywne wydają się być czymś zupełnie obcym i nieobecnym w naszym świecie, o ile nie jesteśmy na skażonym terenie. To nieprawda. Radioaktywne izotopy występują naturalnie w naturze. Są w wodzie, glebie, żywności, a nawet… w nas samych! Niektóre produkty spożywcze mają jednak wyższą zawartość radioaktywnych izotopów niż inne. Domyślacie się które? Orzechy zawierające radioaktywny pierwiastek Chodzi o orzechy brazylijskie. Ta mniej popularna odmiana orzechów jest bardzo zdrowa, ale zawiera też stosunkowo dużo substancji promieniotwórczych. Drzewa, na których rosną orzechy brazylijskie, znajdują się na ziemiach bogatych w te pierwiastki i pochłaniają ich więcej, niż inne rośliny. Korzenie drzew z orzechami brazylijskimi chłoną rad i bar dosłownie jak gąbka. Przez to stężenie tych substancji w orzechach brazylijskich, może wynosić nawet 0,3%. To bardzo dużo jak na żywność! Radioaktywne izotopy w orzechach brazylijskich W orzechach znajdziecie: Radioaktywny izotop baru Radioaktywny izotop radu Radioaktywny izotop węgla Radioaktywny izotop potasu Czy pierwiastki radioaktywne z orzechów brazylijskich szkodzą zdrowiu? Na szczęście, nie macie się czego obawiać. Nie da się przekroczyć dziennej dawki pierwiastków...