Jabłka to owoce całoroczne, kupicie je zarówno latem, jak i zimą. Ich spożywanie odgrywa kluczową rolę w organizmie. W ten sposób powstało nawet powiedzenie – jabłko z wieczora i nie ma doktora. Większość z was zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele prawdy jest w tym zdaniu. Zaraz wam to uświadomimy.

Mnogość rodzajów jabłek

Na świecie istnieje ok. 10 tysięcy rodzajów jabłek. Różnią się one od siebie kolorem, kształtem, miękkością i przede wszystkim smakiem. 

Niemożliwością jest znanie i spożywanie ich wszystkich. Dlatego też w Polsce wyróżnia się kilka najbardziej popularnych odmian tego owocu. Należą do nich m.in. gala, ligol, papierówka, antonówka, kosztela, gloster oraz szampion. 

Większość osób nieprawidłowo spożywa jabłka

Jabłka to niesamowicie zdrowe owoce. Niewielu jednak wie, że najcenniejsza w nich jest skórka i gniazdo nasienne. Wiele osób nieświadomie wyrzuca je do kosza, podczas gdy to właśnie one mogą uchronić człowieka przed poważnymi chorobami. 

Zobacz także:

I o ile zjedzenie pestek może być dla wielu problematyczne, o tyle spożywanie skórki nie powinno nikogo dziwić. Oczywiście po dokładnym umyciu.

Cenne właściwości lecznicze jabłek

Jabłka przede wszystkim doskonale wspierają ogólną odporność organizmu – dzięki nim rzadziej chorujemy i jesteśmy mniej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje. Dlatego warto je spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ten niepozorny owoc zawiera w mnóstwo cennych wartości odżywczych, przede wszystkim witaminę C, zasadowe sole mineralne, potas oraz żelazo. Jego regularne spożywanie wykazuje silne działanie odkwaszające, poprawia pracę wątroby, zmniejsza poziom „złego” cholesterolu, wzmacnia mięśnie, serce, a także układ nerwowy.

Nie można również zapomnieć, że jabłka usprawniają pracę jelit, likwidują wzdęcia i wspomagają metabolizm. Spożywanie owocu co najmniej jeden raz dziennie wspaniale oczyszcza jelita z niestrawionych resztek jedzenia i zapobiega groźnym chorobom układu trawiennego, m.in. nowotworom.

Jabłka na Alzheimera

Z najnowszych doniesień naukowców wynika również, że regularne spożywanie jabłek może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera – dolegliwość dotyczącą zwyrodnienia układu nerwowego powodującą ogólne otępienie. 

Choroba prowadzi do uszkodzeń w korze mózgowej, a co za tym idzie kłopotów z pamięcią, mową czy myśleniem. Najczęściej dotyka ona osób, które ukończyły 65 rok życia. Wykazano jednak, że zawarta w jabłkach kwercetyna i kwas dihydroksybenzoesowy wspaniale wspomagają powstawanie neuronów w mózgu.