Czy plastikowa zakrętka od butelki będzie istnieć za sto lat? Jak szybko natura poradzi sobie z papierową gazetą? Po ilu latach rozłożona zostanie metalowa puszka? Śmieci rozkładają się w różnym czasie. 

Jak długo rozkładają się śmieci?

Odpady organiczne i papier to jedne z najlepszych śmieci, rozkładają się bowiem do kilku tygodni. Czasami są wykorzystywane jako kompost. Zupełnie inaczej wygląda kwestia metalu. Można założyć, że metal rozkłada się po 50-200 latach. Wyjątkiem są metale szlachetne, które mogą pozostać w jednej postaci przez tysiące lat. Jako takie nie rozkłada się szkło. Dzięki temu to doskonały surowiec wtórny wykorzystywany w recyklingu. Stłuczkę szklaną można wielokrotnie przetwarzać. 

Prognozowany okres rozkładu plastiku

Plastik i tworzywa sztuczne obejmują bardzo szeroki zakres odpadów, w tym folie, reklamówki, opakowania, pojemniki, butelki. Tworzywa sztuczne i plastik mają niestety bardzo długi okres rozpadu i mogą być problematyczne dla środowiska, czego przykładem są zanieczyszczenia mikroplastikiem.

Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do nawet tysiąca lat, a nawet dłużej. Oponom rozkład zajmie od 50 do 80 lat. Foliowa reklamówka może potrzebować aż 300 lat na rozpad, choć wiele zależy od użytego do jej wykonania tworzywa. Butelki z tworzywa sztucznego to nawet 500 lat.

Zobacz także:

Podobnie spieniony polistyren, czyli styropian. Nawet styropianowe kubki to przynajmniej 50 lat, a coś tak banalnego jak opakowanie po cukierku, może rozkładać się 450 lat. Na szczęście plastik i tworzywa sztuczne to materiały, które chcąc tego uniknąć, można poddawać recyklingowi.

Nowe przepisy Unii Europejskiej w sprawie plastiku

Pomocne dla recyklingu i planety mają być nowe przepisy Unii Europejskiej. Zakładają, że plastikowe słomki, kubki i sztućce, mają całkowicie zniknąć do lipca tego roku. Zakaz plastikowych słomek, sztućców, kubeczków, patyczków do uszu i innego jednorazowego plastiku, wszedł w życie 1 stycznia 2021 r.

Zakaz jednorazowego plastiku wchodzi w życie od teraz. Produkty tego typu nie będą też mogły już być wprowadzane na rynek. Trwa opróżnianie magazynów, na co firmy i knajpy mają czas do 3 lipca 2021 roku. Ich miejsce zajmą alternatywne i bardziej przyjazne naturze rozwiązania.

Rozwiązanie wprowadzono w odpowiedzi na aktualny stan m.in. mórz i oceanów. Około 80% odpadów w morzach i oceanach to właśnie tworzywa sztuczne. Plastik osadza się na dnie tych zbiorników wodnych i niszczy je, jest zjadany przez zwierzęta takie jak ryby czy ptaki oraz je rani. Trafia także na nasze talerze.

Recykling - jedna z metod ochrony środowiska naturalnego

Zawsze możecie wybrać recykling. Aktualnie na rynku można znaleźć już jadalne sztućce i talerze. Bowiem recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Materiały takie bywają opatrzone kodem recyklingu.