Sztućce jednorazowe
Pixabay/Dennis
Newsy

Jednorazowe naczynia i sztućce zakazane w całej Unii. Znikną szybciej niż myślicie. Znamy datę

Śmieci rozkładają się w różnym tempie. Podczas gdy degradacja papieru może potrwać kilka tygodni, na rozłożenie plastiku trzeba będzie poczekać nawet setki lat.

Czy plastikowa zakrętka od butelki będzie istnieć za sto lat? Jak szybko natura poradzi sobie z papierową gazetą? Po ilu latach rozłożona zostanie metalowa puszka? Śmieci rozkładają się w różnym czasie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak długo rozkładają się śmieci?

Odpady organiczne i papier to jedne z najlepszych śmieci, rozkładają się bowiem do kilku tygodni. Czasami są wykorzystywane jako kompost. Zupełnie inaczej wygląda kwestia metalu. Można założyć, że metal rozkłada się po 50-200 latach. Wyjątkiem są metale szlachetne, które mogą pozostać w jednej postaci przez tysiące lat. Jako takie nie rozkłada się szkło. Dzięki temu to doskonały surowiec wtórny wykorzystywany w recyklingu. Stłuczkę szklaną można wielokrotnie przetwarzać. 

Prognozowany okres rozkładu plastiku

Plastik i tworzywa sztuczne obejmują bardzo szeroki zakres odpadów, w tym folie, reklamówki, opakowania, pojemniki, butelki. Tworzywa sztuczne i plastik mają niestety bardzo długi okres rozpadu i mogą być problematyczne dla środowiska, czego przykładem są zanieczyszczenia mikroplastikiem.

Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do nawet tysiąca lat, a nawet dłużej. Oponom rozkład zajmie od 50 do 80 lat. Foliowa reklamówka może potrzebować aż 300 lat na rozpad, choć wiele zależy od użytego do jej wykonania tworzywa. Butelki z tworzywa sztucznego to nawet 500 lat.

Podobnie spieniony polistyren, czyli styropian. Nawet styropianowe kubki to przynajmniej 50 lat, a coś tak banalnego jak opakowanie po cukierku, może rozkładać się 450 lat. Na szczęście plastik i tworzywa sztuczne to materiały, które chcąc tego uniknąć, można poddawać recyklingowi.

Nowe przepisy Unii Europejskiej w sprawie plastiku

Pomocne dla recyklingu i planety mają być nowe przepisy Unii Europejskiej. Zakładają, że plastikowe słomki, kubki i sztućce, mają całkowicie zniknąć do lipca tego roku. Zakaz plastikowych słomek, sztućców, kubeczków, patyczków do uszu i innego jednorazowego plastiku, wszedł w życie 1 stycznia 2021 r.

Zakaz jednorazowego plastiku wchodzi w życie od teraz. Produkty tego typu nie będą też mogły już być wprowadzane na rynek. Trwa opróżnianie magazynów, na co firmy i knajpy mają czas do 3 lipca 2021 roku. Ich miejsce zajmą alternatywne i bardziej przyjazne naturze rozwiązania.

Rozwiązanie wprowadzono w odpowiedzi na aktualny stan m.in. mórz i oceanów. Około 80% odpadów w morzach i oceanach to właśnie tworzywa sztuczne. Plastik osadza się na dnie tych zbiorników wodnych i niszczy je, jest zjadany przez zwierzęta takie jak ryby czy ptaki oraz je rani. Trafia także na nasze talerze.

Recykling - jedna z metod ochrony środowiska naturalnego

Zawsze możecie wybrać recykling. Aktualnie na rynku można znaleźć już jadalne sztućce i talerze. Bowiem recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Materiały takie bywają opatrzone kodem recyklingu.

Szykuje się nowy zakaz: warzywa i owoce nie będą pakowane w folię. Czy jesteście za?
Adobe Stock
Newsy
Warzywa i owoce nie będą już pakowane w folię? Szykuje się nowy zakaz?
Plastik pozostawiony w środowisku naturalnym rozkłada się od 100 do 1000 lat. Jego ilość zastraszająco rośnie i zalewa nasz kraj i planetę. Czy przyszedł czas na opamiętanie?

Doszliśmy do punktu, że warzywa zapakowane w folię traktujemy jako coś normalnego. Kupując zwykłe jabłka, możemy wybrać te na tacce z folią. To samo dotyczy pomidorów czy sałaty. Przynosząc zakupy do domu, dokładnie widzimy, ile wraz z produktami spożywczymi przynosimy, a chwilę potem wyrzucamy, plastikowych opakowań. Hiszpanie i Francuzi już przygotowują się do wprowadzenia zakazu sprzedaży owoców i warzyw w folii. We Francji zacznie on obowiązywać w 2022 roku, w Hiszpanii rok później. Czy Polacy także przestaną kupować ogórki obciągnięte folią i marchew w torebkach z tworzywa sztucznego? Posłowie Koalicji Obywatelskiej za zakazem sprzedaży warzyw w folii Grupa posłów KO, pod koniec września, złożyła w Ministerstwie Klimatu interpelację w sprawie zakazu pakowania owoców i warzyw w folię. Posłowie uważają, że zanieczyszczenie plastikiem jest ogromne, a wprowadzenie zakazu sprzedaży świeżej żywności pakowanej w plastik, będzie dobrym sposobem na ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Powołują się na podobne przepisy wprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej. Dają przykład Francji, która w zakresie ograniczania warzyw w plastiku jest najbardziej zaawansowana i już od początku nowego roku przestanie sprzedawać sałatę w folii. Także Hiszpanie intensywnie pracują nad wdrożeniem podobnych pomysłów. W interpelacji można przeczytać: (...) według hiszpańskich mediów sprzedaż owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach zostanie w Hiszpanii zakazana. Zakaz będzie obowiązywał w przedsiębiorstwach detalicznych (zarówno w sklepach osiedlowych, jak i supermarketach) od 2023 r. Jest to jeden ze środków przewidzianych w dekrecie królewskim w sprawie opakowań i odpadów, który rząd hiszpański obecnie finalizuje. Zakaz,...

Ten kraj zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw. Polska powinna pójść w jego ślady?
AdobeStock
Newsy
Ten kraj zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw. Polska powinna pójść w jego ślady?
Rząd Francji podjął decyzję o zakazie używania plastikowych opakowań na owoce i warzywa. Zdaniem ekspertów, nowy zakaz może wyeliminować około miliarda sztuk plastikowych odpadów rocznie.

Rząd Francji zakazał używania tworzyw sztucznych do pakowania większości owoców i warzyw. Zgodnie z nowymi przepisami, por, marchew, pomidory, ziemniaki, jabłka i gruszki oraz około 30 innych artykułów, nie mogą być już sprzedawane w plastiku. Jak zatem będzie można je kupić? Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastikowe opakowania, wprowadzono w życie w sobotę 1 stycznia na mocy nowych przepisów, które według rządu francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona mają na celu stopniowe wycofywanie plastików jednorazowego użytku w miarę globalnego wzrostu zanieczyszczenia. Czy podobne zmiany powinny być wprowadzone w Polsce? Jak będą od tej pory pakowane owoce i warzywa? Wiele osób zastanawia się teraz, jak będą od tej pory pakowane owoce i warzywa. Zgodnie z nowymi przepisami, powinny być one owinięte w materiały nadające się do recyklingu. Plastik nadal jednak będzie w użytku, ale tylko w jednej sytuacji. Będzie on dozwolony w przypadku bardziej delikatnych owoców, takich jak jagody i brzoskwinie, ale w nadchodzących latach ma być stopniowo wycofywany. Ciekawą innowacją jest to, że od 1 stycznia restauracje sprzedające fast foody, nie będą już mogły oferować dzieciom darmowych plastikowych zabawek. Zgodnie z szacunkami rządu, nowe rozporządzenie ma wyeliminować około miliarda sztuk plastikowych odpadów rocznie. Co sądzą na ten temat Francuzi?  Francuska dziennikarka i pisarka Anne-Elisabeth Moutet powiedziała, że reakcja Francuzów na nowe przepisy, była mieszana: - To nieco schizofreniczne, ponieważ z jednej strony Francuzi doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby ograniczenia używania plastiku. Istnieje również szerokie poparcie dla nieużywania tak dużej ilości tego surowca. Jednocześnie, gdy sam kupujesz warzywa, zdajesz sobie sprawę, że nie zrobiono nic,...

W Żabce już nigdy więcej tego nie dostaniecie. Dzięki temu sieć bardzo zaoszczędzi
zabka.pl
Newsy
W Żabce już nigdy więcej tego nie dostaniecie. Dzięki temu sieć bardzo zaoszczędzi
Już nigdy więcej tego nie kupicie, ale... to dobra wiadomość! Zwłaszcza dla środowiska!

Nie da się ukryć, że Polacy kochają plastikowe torebki i znacznie ich nadużywają. Jak się okazuje, statystyczny Polak używa rocznie średnio ok. 490 toreb z tworzywa sztucznego! Sklepy starają się z tym walczyć, od dłuższego czasu za każdą torebkę trzeba zapłacić. Jednak nawet to często nie zachęca niektórych ludzi do noszenia ze sobą toreb wielokrotnego użytku. Sieć Żabka postanowiła na dobre wycofać jednorazowe plastikowe materiały. Nie znajdziecie już w sklepach: plastikowych toreb do pakowania zakupów plastikowych zrywek na owoce i warzywa plastikowych wieczek do kubków na kawę Ich miejsce zastąpią płatne, papierowe torby oraz całkowicie biodegradowalne, papierowe wieczka. Dzięki temu sieć chce zmniejszyć zużycie plastiku aż o 1000 ton rocznie! Żabka będzie zachęcać klientów do przychodzenia na zakupy z własnymi torbami wielokrotnego użytku. Działanie godne pochwały. Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Obsługując dziennie ok. 2,5 mln klientów mamy świadomość naszej roli wobec ograniczania plastiku w naszej sieci i zachęcania klientów do dokonywania świadomych wyborów, dobrych dla naszej planety. Dlatego zdecydowaliśmy się na wycofanie zbędnych materiałów z tworzyw sztucznych i zastąpiliśmy je biodegradowalnymi odpowiednikami – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu, CEO Grupy Żabka. Jakie inne działania podejmuje Żabka, aby być bardziej ekologiczna i jeszcze bardziej zredukować plastik? Przede wszystkim zwraca uwagę na opakowania gotowych produktów – chce by były jak najbardziej przyjazne środowisku. W swoich markach własnych (Foodini, Wycisk, S! i OD NOWA) wprowadziła butelki, które pochodzą w 100% z recyklingu! Do gotowych dań nie dodaje ani słomek, ani plastikowych...

gdzie wyrzucać karton
Flickr
Newsy
Gdzie wyrzucacie karton po pizzy? Właściwa segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje
Wbrew pozorom segregacja śmieci potrafi być naprawdę skomplikowana! Sprawdźcie, gdzie powinien trafić karton po pizzy.

Moda na ekologiczny styl życia panuje już w Polsce od dłuższego czasu i została bardzo ciepło przyjęta. Ludzie zdają sobie sprawę ze swojego wpływu na naturalne środowisko i starają się go minimalizować na tyle, na ile to możliwe. Najprostszą rzeczą, którą może robić każdy jest segregacja śmieci. Co więcej, od kilku lat jest praktycznie wymuszona przez przepisy i bardzo wysokie opłaty za wywóz odpadów. Zwłaszcza na wsi większość ludzi segreguje śmieci, bo to się po prostu opłaca. Jednak mimo dobrych chęci nie zawsze śmieci trafiają do właściwych pojemników! Skomplikowane zasady W teorii zasady segregacji odpadów są proste. Papier do pojemnika na papier, plastik do pojemnika na tworzywa sztuczne, a szkło do pojemnika na szkło. Niestety, sytuacja się komplikuje w momencie, gdy ma się do czynienia z odpadami z łączonych materiałów lub takich, co do których nie ma się pewności z czego są dokładnie zrobione. Często dochodzi do nieporozumień zwłaszcza w przypadku kartonów po mleku lub styropianu. Okazuje się, że nawet tak zwyczajne śmieci jak karton po pizzy nie trafiają tam, gdzie powinny! Gdzie powinien trafić karton po pizzy? Zanim po imprezie zabierzecie się za porządki i wyniesiecie kartony po pizzy na śmietnik, dowiedzcie się jak poprawnie je segregować. Dzięki temu będą mogły być poprawnie zutylizowane, z korzyścią dla środowiska naturalnego! Czystość – mycie odpadków brzmi śmiesznie, ale jest konieczne jeżeli je segregujecie. Dotyczy to zwłaszcza opakowań, w których znajdowała się żywność. Zanim wyrzucicie karton po pizzy upewnijcie się, że nie ma w nim resztek jedzenia. Jeśli jest bardzo zabrudzony, zwłaszcza tłuszczem, to wówczas nie nadaje się do ponownego wykorzystania i należy wyrzucić go do pojemnika na zmieszane odpady. Inne elementy – pizza...