Sztućce jednorazowe
Pixabay/Dennis
Newsy

Jednorazowe naczynia i sztućce zakazane w całej Unii. Znikną szybciej niż myślicie. Znamy datę

Śmieci rozkładają się w różnym tempie. Podczas gdy degradacja papieru może potrwać kilka tygodni, na rozłożenie plastiku trzeba będzie poczekać nawet setki lat.

Czy plastikowa zakrętka od butelki będzie istnieć za sto lat? Jak szybko natura poradzi sobie z papierową gazetą? Po ilu latach rozłożona zostanie metalowa puszka? Śmieci rozkładają się w różnym czasie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak długo rozkładają się śmieci?

Odpady organiczne i papier to jedne z najlepszych śmieci, rozkładają się bowiem do kilku tygodni. Czasami są wykorzystywane jako kompost. Zupełnie inaczej wygląda kwestia metalu. Można założyć, że metal rozkłada się po 50-200 latach. Wyjątkiem są metale szlachetne, które mogą pozostać w jednej postaci przez tysiące lat. Jako takie nie rozkłada się szkło. Dzięki temu to doskonały surowiec wtórny wykorzystywany w recyklingu. Stłuczkę szklaną można wielokrotnie przetwarzać. 

Prognozowany okres rozkładu plastiku

Plastik i tworzywa sztuczne obejmują bardzo szeroki zakres odpadów, w tym folie, reklamówki, opakowania, pojemniki, butelki. Tworzywa sztuczne i plastik mają niestety bardzo długi okres rozpadu i mogą być problematyczne dla środowiska, czego przykładem są zanieczyszczenia mikroplastikiem.

Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do nawet tysiąca lat, a nawet dłużej. Oponom rozkład zajmie od 50 do 80 lat. Foliowa reklamówka może potrzebować aż 300 lat na rozpad, choć wiele zależy od użytego do jej wykonania tworzywa. Butelki z tworzywa sztucznego to nawet 500 lat.

Podobnie spieniony polistyren, czyli styropian. Nawet styropianowe kubki to przynajmniej 50 lat, a coś tak banalnego jak opakowanie po cukierku, może rozkładać się 450 lat. Na szczęście plastik i tworzywa sztuczne to materiały, które chcąc tego uniknąć, można poddawać recyklingowi.

Nowe przepisy Unii Europejskiej w sprawie plastiku

Pomocne dla recyklingu i planety mają być nowe przepisy Unii Europejskiej. Zakładają, że plastikowe słomki, kubki i sztućce, mają całkowicie zniknąć do lipca tego roku. Zakaz plastikowych słomek, sztućców, kubeczków, patyczków do uszu i innego jednorazowego plastiku, wszedł w życie 1 stycznia 2021 r.

Zakaz jednorazowego plastiku wchodzi w życie od teraz. Produkty tego typu nie będą też mogły już być wprowadzane na rynek. Trwa opróżnianie magazynów, na co firmy i knajpy mają czas do 3 lipca 2021 roku. Ich miejsce zajmą alternatywne i bardziej przyjazne naturze rozwiązania.

Rozwiązanie wprowadzono w odpowiedzi na aktualny stan m.in. mórz i oceanów. Około 80% odpadów w morzach i oceanach to właśnie tworzywa sztuczne. Plastik osadza się na dnie tych zbiorników wodnych i niszczy je, jest zjadany przez zwierzęta takie jak ryby czy ptaki oraz je rani. Trafia także na nasze talerze.

Recykling - jedna z metod ochrony środowiska naturalnego

Zawsze możecie wybrać recykling. Aktualnie na rynku można znaleźć już jadalne sztućce i talerze. Bowiem recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Materiały takie bywają opatrzone kodem recyklingu.

Woda
Pixabay/Somchai Chitprathak
Zdrowie
Picie tej wody może zrujnować twoje zdrowie. Przeczytaj zanim będzie za późno 
Eksperci od zdrowego odżywiania zalecają częste picie wody. Jest ona głównym budulcem organizmu człowieka, ale i najprostszą substancją we wszechświecie. Czy może nam zagrażać?

Woda jest rozpowszechniona na całej powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają prawie 71% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Czysta chemia Znacząca część wody zatrzymuje się w atmosferze, jako chmury i para wodna. Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i woda mineralna. Z biologicznego punktu widzenia Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych. To główny środek transportu produktów przemiany materii, substancji chemicznych, hormonów. Stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej. Jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej spożywamy ją w formie butelkowej, z zaleceniem picia minimum 1,5 litra. Gdzie zatem popełniamy błąd? Rodzaj ma znaczenie Woda nie gasi wyłącznie pragnienia. Także ona definiuje świat, w którym żyjemy. Od jej globalnych zasobów zależy życie na ziemi. Jeśli chcemy pomóc planecie, ale również i zdrowiu, zrezygnujemy z wody w plastikowych butelkach. Powodów odstawienia jest co najmniej kilka.  1. Plastik zanieczyszcza planetę Trudno przewidzieć, czy tworzywa sztuczne są rzeczywiście i w całości poddawane recyklingowi. Biorąc pod uwagę przeciążenie przemysłu na całym świecie, jednoznaczna odpowiedź jest raczej niemożliwa. Kraje, które nie są poddane recyklingowi, ulegają bardzo powolnej biodegradacji. Kilka minut picia zamienia się bowiem w 1000 lat rozkładu plastiku. To właśnie butelek...