Jedni dekorują nimi dom, drudzy robią z nich ozdoby. Ale czy ktokolwiek wpadł kiedyś na pomysł, aby jeść kasztany? Jak się okazuje, grono takich osób z roku na rok robi się coraz większe. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie kasztany nadają się do spożycia przez ludzi - należy wybierać tylko te jadalne.

W tym miejscu pojawia się jeden maleńki problem - kasztany jadalne owocują z zupełnie innych drzew niż popularne w Polsce kasztanowce - należą do rodziny bukowatych. Mimo tego, że naturalnie w Polsce nie występują, są gatunkiem lokalnie zadomowionym w Polsce. Kasztany jadalne można także dostać bez większych kłopotów w dużych marketach i sklepach.

Dlaczego warto jeść kasztany?

Kasztany, także te jadalne, to prawdziwy symbol jesieni. Znane są ze swojej niskokaloryczności (100 g kasztanów dostarcza zaledwie 149 kalorii), niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości witaminy C.

Kasztany mają kolczastą łuskę i ciemnobrązową skorupę, którą należy usunąć przed jedzeniem. Są źródłem pożywienia od tysięcy lat. Mogą być spożywane na surowo, pieczone lub zmielone na mąkę. Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia kasztanów są wprost nieocenione. Oto tylko niektóre z nich.

Zobacz także:

  • Kasztany są bogate w witaminę C - pół szklanki surowych kasztanów dostarcza 35 do 45 procent dziennego spożycia witaminy C.
  • Kasztany są dobrym źródłem przeciwutleniaczy - nawet tuż po ugotowaniu. Są bogate w kwas galusowy i kwas elagowy – dwa przeciwutleniacze, których stężenie wzrasta po ugotowaniu.
  • Zawarte w kasztanach przeciwutleniacze i minerały, takie jak magnez i potas, pomagają zmniejszyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak choroby serca lub udar.
  • Kasztany mogą również pomóc w poprawie trawienia, ponieważ są dobrym źródłem błonnika, który wspiera rozwój zdrowych bakterii w jelitach. Błonnik w kasztanach może również pomóc zrównoważyć poziom cukru we krwi.
  • Kasztany są również bezglutenowe, co czyni je zdrowym wyborem dla osób z celiakią.
  • Kasztany są dobrym źródłem aminokwasów, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, fenoli i witaminy C. Znajdziemy w nich także witaminę E, A i B. Co więcej - obniżają poziom złego cholesterolu.

Surowe kasztany są bezpieczne dla większości ludzi. Zawierają jednak kwas garbnikowy, co oznacza, że mogą powodować podrażnienie żołądka, nudności lub uszkodzenie wątroby, jeśli cierpicie na choroby wątroby lub mamy problemy z nerkami.

Jak upiec kasztany?

Do upieczenia pysznych kasztanów będziecie potrzebować dwóch prostych składników.

Składniki:

  • 500 g kasztanów jadalnych
  • przyprawy: sól

Przygotowanie:

  1. Kupując kasztany pamiętajcie, żeby były pełne, ciemne i błyszczące, bez wgłębień.
  2. Kasztany należy naciąć nożem na krzyż od „ostrego“ końca do podstawy.
  3. Kasztany wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i prażyć w nagrzanym piekarniku do 225 stopni C. przez około 10-15 minut (termoobieg).
  4. Po 10 minutach potrząsnąć kasztanami i ewentualnie je odwrócić a następnie piec aż nacięte „dzioby” się otworzą (w środku powinny być miękkie, ale na powierzchni „miąższu” chrupiące).
  5. Kasztany należy podawać w łupinach, które usuwa się wraz ze znajdującymi się pod nimi skórkami poprzez rozłamanie łupinki w miejscu nacięcia.
  6. Po obraniu łupiny kasztany należy jeść na gorąco.
  7. Można dodać do nich sól, ale są też tacy, którzy jedzą je na słodko, z miodem.