Jak łączyć makaron z sosem
Flickr
Newsy

Jeden z największych błędów podczas przyrządzania makaronu. Zróbcie na odwrót, a padniecie z wrażenia

Może się to komuś podobać albo nie, ale o makaronie i sposobach jego podawania najwięcej do powiedzenia mają Włosi.
Hubert Rój
marzec 08, 2021

Z natury rozgadani i gadatliwi… makaroniarze na wszelkiego rodzaju kluskach, kluseczkach i makaronach zjedli zęby.

Sposobów na „pastę” Włosi znają bez liku. I dobrze wiedzą, jak go podawać tak, by smakował najlepiej jak się da.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego włoskie sposoby na makaron są najlepsze?

To właśnie mieszkańcy Włoch doszli do perfekcji w łączeniu smaków. Swoje mączne makarony idealnie dopasowują do gęstych sosów przygotowanych ze wszystkiego, co mają pod ręką.

Spaghetti alla carbonara, spaghetti bologhnese, aglio e oglio, cannelloni, tagiatelle i papardelle na dziesiątki sposobów, wreszcie lasagne czy tortellini.

Włosi mają w czym przebierać, jeśli chodzi o makaron. W tym przypadku nie mamy wątpliwości, że ilość została przekuta w jakość.

Każda włoska gospodyni po ugotowaniu setny już raz z kolei makaronu dowolnego rodzaju, ma wiedzę, która w Polsce wciąż uchodzi nieraz za czarną magię.

Jak solić makaron?

Niuanse i szczegóły gotowania makaronu i łączenia go z sosami dotyczą m.in. kwestii solenia wody na gotujący się makaron.

Włoskie panie domu i kucharze z najlepszych restauracji z Rzymu i okolic solą wodę na makaron dopiero po zagotowaniu wody.

Kiedy wrzątek zacznie puszczać bąbelki, wsypcie do garnka hojną ilość soli.  Na kilkulitrowe naczynie konieczne będzie wsypanie sporej łyżki soli.

Kolejnym trikiem prosto z włoskiej kuchni, jest dodawanie do sosu odrobiny wody z gotującego się makaronu.

Jaki jest niezawodny trik Włochów na podawanie makaronu?

Wszystko po to, by nadać sosowi nieco gęstości. Zagęszczenie sosu będzie możliwe dzięki działaniu glutenu, który wytrąca się do wrzątku.

Dzisiaj jednak nacisk położymy na inną kwestię. To sprawa, o której spora część polskich pań domu nie słyszała. W polskiej tradycji podawania makronu zwykle po odcedzeniu wykłada się go na talerzyki i polewa porcją sosu.

Oczywiście, inna to już sprawa, że nasza kuchnia nie obfituje w tego typu dania… Tak czy owak, w ten sposób zwykle czynią Polki i Polacy.

Jak do sprawy podawania makaronu podchodzą Włosi? Tutaj w zdecydowanej większości przepisów na „pastę” obowiązuje inna zasada.

Po odcedzeniu spaghetti, penne, czy fussili, włoskie gospodynie natychmiast wlewają do garnka z makaronem całą zawartość sosu.

Jak podawać makaron połączony z sosem w garnku?

Dzięki temu gęsta zawiesina może objąć swoim smakiem cały makaron. Danie stanie się bardziej wyraziste i zdecydowane w smaku.

Tak Włosi czynią z dużą ilością swoich makaronowych dań – np. dzieje się tak w przypadku spaghetti carbonara.

Ważne, byście pamiętali przy takim obchodzeniu się z makaronem o jeszcze jednej sprawie. Jeśli zamierzacie włoskim sposobem wymieszać sos z makaronem, ugotujcie go al dente.

Al dente, czyli na ząb. A więc tak, by wasz makaron nie stał się zbyt miękki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Makaron zmięknie jeszcze odrobinę podczas łączenia go w garnku z sosem.

Potem wystarczy już tylko wyłożyć na talerze słuszne porcje i posypać je słuszną porcją świeżo startego na tarce twardego, żółtego sera.

Komentarze