śniadanie
Adobe Stock
Newsy

Jecie to na śniadanie? To pyszna trucizna. Po podgrzaniu może być rakotwórcza

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego bez niego z domu ani rusz. Wiele osób na ten posiłek najczęściej serwuje parówki na ciepło. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji spożywania takiego produktu. A wy wiedzieliście o tym?

Rozpoczynając każdy kolejny dzień nie wolno zapomnieć o zjedzeniu śniadania, a wyjście bez niego z domu jest wręcz karygodne. Dobrze skomponowany posiłek napędza organizm do dalszego działania, zaś w tym przypadku do realizowania kolejnych punktów w ciągu dnia. Można je zjeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Wśród najpopularniejszych znajdują się kanapki, koktajle, owsianki, parówki czy jajka w różnych formach. Wybór konkretnej opcji zależy od indywidualnych preferencji. 

Pierwszy posiłek to dobry start

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinien być zjedzony do godziny po przebudzeniu, a poza tym składać się z wielu cennych składników, by stanowić pełnowartościowy posiłek. Dostarcza on organizmowi większości energii potrzebnej na cały dzień. Odpowiednio skomponowany jest ważny dla dobrego samopoczucia, właściwego funkcjonowania organizmu i sytości. Przy jego przygotowaniu należy pamiętać o zachowaniu proporcji pomiędzy węglowodanami, białkiem i tłuszczami. 

Propozycje na śniadanie

Wybór odpowiedniego śniadania zależy od smaku oraz indywidualnych preferencji. Można je przygotować na zimno bądź ciepło lub słono i słodko. Możliwości jest wiele, a ostateczna decyzja uzależniona jest od kilku czynników, jak czas, chęć na konkretny smak czy dostępność danych produktów. Do najczęściej przygotowywanych śniadań należą: kanapki, owsianki, jaglanki, koktajle, parówki, jajecznica, jajka sadzone, jaja na twardo lub miękko czy omlet. Każdy z nich odpowiednio skomponowany może stanowić pełnowartościowy posiłek, który nie tylko będzie zdrową opcją, ale i nasyci na długo organizm.

Parówka parówce nierówna

Każda z nich różni się składem, ilością mięsa bądź różnymi dodatkami. Podczas zakupów warto przyjrzeć się liście składników, by wybrać te o jak najlepszym składzie. Często zawierają one zbędne dodatki. Im krótszy skład ma produkt, tym będzie on lepszy. Ta zasada sprawdza się nie tylko w kwestii parówek. Krążą również głosy o dodawaniu do mięsa podczas mielenia wiele innych składników jak wymiona, uszy czy inne rzeczy. Oczywiście jest to mitem, gdyż taki zabieg nie ma większego odzwierciedlenia w wielu punktach, chociażby ekonomicznym. Skład każdego produktu różni się, dlatego warto się z nim zapoznać. Każdy z producentów dodaje inne dodatki w różnych ilościach. To konsument wybiera najlepszą dla siebie opcję.

Negatywna strona parówek

Delikatnie podgrzane w wodzie parówki podane do śniadania, to uwielbiana opcja przez wielu, a przede wszystkim przez najmłodszych. Nie każdy jednak wie, że zawarte w produkcie substancje jak azotany i azotyny przez ocieplenie, w negatywny sposób wpływają na organizm. Mogą się przyczynić do zwiększenia ryzyka wielu chorób, takich jak białaczka czy powstanie guza mózgu lub chłoniaka. Z pozoru niegroźne mięso zawiera niebezpieczne czynniki uaktywniające się pod wpływem ciepła. Są dodawane przez producentów, aby podkreślić smak oraz kolor parówek, jednak mało kto wspomina o ich złej stronie.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA