Jest wiele produktów spożywczych, które wydają się być zdrowe, a w praktyce wystarczy jeden mały błąd lub niedopatrzenie i mogą być bardzo szkodliwe. Wszyscy wiecie o tym, że nie można jeść na przykład surowych ziemniaków. Mogą powodować na przykład bóle brzucha czy gorączkę. Czy słyszeliście jednak o tym, że szkodliwa może być czerwona fasola?

Fasola powoduje więcej niż wzdęcia

Jeśli nie ugotujecie odpowiednio fasoli, możecie narazić się na nieprzyjemności. Surowa fasola zawiera bowiem lektyny. To jeden z produktów spożywczych o najwyższym stężeniu lektyn! Przy długotrwałym spożywaniu lektyny mogą prowadzić do powstania zaburzeń układu odpornościowego, bo rozregulowują proces dojrzewania limfocytów. To prosta droga do poważnej choroby, która może skończyć się źle.

Lektyny to związki, które jedzone na surowo, mogą powodować takie objawy jak:

  • Bóle brzucha
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Nudności
  • Bóle głowy i osłabienie

To wszystko objawy, na które możecie się narazić, jedząc niedogotowaną fasolę. Wystarczą już 4 ziarna surowej fasoli, by odczuć te dolegliwości.

Zobacz także:

Jak przygotowywać fasolę, by była bezpieczna?

Pamiętajcie, żeby fasolę gotować zawsze przed spożyciem. Możecie też kupić już ugotowaną fasolę konserwową w zalewie. Pod wpływem temperatury lektyny rozkładają się, ugotowaną fasolę można więc jeść bez najmniejszych obaw o zdrowie. Jeśli bardzo obawiacie się lektyn, dodatkowo płuczcie fasolę przed gotowaniem i opłuczcie ją zawsze po wyjęciu z puszki.

Jak ugotować fasolę?

  1. Jeśli macie suchą fasolę, zalejcie ją najpierw wodą. Możecie wykorzystać proporcje: 4 objętości wody do 1 objętości fasoli.
  2. Zostawcie ją do namoczenia (najlepiej na noc).
  3. Odlejcie wodę i opłuczcie fasolę.
  4. Zalejcie fasolę wodą tak, by przykrywała fasolę ponad jej poziom o ok. 5 centymetrów.
  5. Zagotujcie wodę z fasolą bez przykrywki. Po ok. 10 minutach możecie ja przykryć.
  6. Długość gotowania fasoli musicie dostosować do odmiany fasoli. Najdłużej gotować się będzie odmiana fasoli Jaś, a krócej mniejsze ziarna fasoli.
  7. Jeśli nie chcecie, żeby strączki były suche, ostudźcie je w wodzie z gotowania.

Poznajcie też ten trik na szybsze gotowanie fasoli.

Czytaj także: