Jecie takie mięso? Może powodować niedowład mięśni i trudności z mową
Pixabay
Newsy

Jecie takie mięso? Może powodować niedowład mięśni i trudności z mową

Według statystyk, Polacy nadal spożywają duże ilości mięsa. Jak je wybierać, aby na pewno nie zaszkodziło naszemu zdrowiu?

Wszyscy teoretycznie wiedzą, że nie powinno się jeść niedogotowanego mięsa. Nie każdy jednak jest świadomy, że może to mieć naprawdę katastrofalne skutki dla naszego zdrowia! 

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan udowodnili, że jedzenie niedogotowanego mięsa może przyczynić się do powstania bardzo groźnej choroby, która powoduje problemy z poruszaniem się i niedowład mięśni! Mogą także wystąpić problemy z mową i przełykaniem. Co to za dolegliwość?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zespół Guillain-Barre (GBS) - co to jest?

Schorzenie to wywoływane jest przez bakterię Campylobacter jejuni. Może się ona znajdować w produktach mięsnych, które zostały poddane nieprawidłowej obróbce technicznej: ugotowane, upieczone lub usmażone w zbyt niskiej temperaturze albo zbyt krótkim czasie. 

Do wczesnych objawów zespołu Guillain-Barre należą:

  • Drętwienie i mrowienie kończyn
  • Osłabienie siły w kończynach
  • Brak energii przy wykonywaniu standardowej ilości codziennego ruchu.

Już po kilku lub kilkunastu dniach objawy te mogą przerodzić się w poważniejsze problemy z niedowładem mięśni. Możliwe są wtedy problemy ze stawaniem na palcach, zaciskaniem pięści, a nawet wchodzeniem po schodach. W późniejszym etapie mogą pojawić się także problemy z mową, a także przełykaniem. 

Zobacz także
Choroba niedokrwienna serca zabija wielu Polaków. Unikajcie tych produktów by zachować zdrowie

Choroba niedokrwienna serca zabija wielu Polaków. Unikajcie tych produktów, by zachować zdrowie

Jecie takie mięso? Jego spożywanie może powodować choroby serca lub przedwczesną śmierć

Jecie takie mięso? Jego spożywanie może powodować choroby serca lub przedwczesną śmierć

Zespół Guillain-Barre - skutki

W rzadkich, skrajnych przypadkach GBS może doprowadzić nawet do porażenia twarzy lub kończyn, które uniemożliwi jakiekolwiek poruszanie się. Schorzenie to wpływa także na wahania ciśnienia oraz problemy układu oddechowego. Choroba może doprowadzić także do śmierci i dzieje się tak w 5 proc. przypadków.

Badacze analizują teraz czy chorobę tę mogą wywoływać także inne bakterie czy wirusy. Może to wspomóc rozwój leczenia, przyspieszyć i ułatwić diagnozy oraz spowodować, że większa ilość pacjentów będzie mogła uczestniczyć w testach skutecznych, nowoczesnych leków. Obecnie, wielu chorych na GBS jest w tak złym stanie, że nie kwalifikuje się do testowania nowych rozwiązań farmakologicznych.

Czytaj też:

Niedokładnie smażycie mięso? Uważajcie na pasożyty, mogą wywołać zapalenie mózgu
AdobeStock
Newsy
Czasem niedokładnie smażycie mięso? Uważajcie na pasożyty, mogą wywołać zapalenie mózgu
Zjedzenie surowego mięsa może mieć poważne konsekwencje - sprawdźcie, czym grozi spożycie niedosmażonych kotletów czy mięsa.

Pamiętacie, jak mama zawsze przestrzegała, by dokładnie usmażyć mięso? Miała rację. Spożycie niedosmażonego lub niedogotowanego mięsa może mieć tragiczne skutki dla zdrowia. Sprawdźcie, czym może się skończyć zjedzenie surowego mięsa. Dlaczego nie można jeść surowego mięsa? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego tatara przyrządza się tylko z wołowego mięsa, a nie na przykład z kurczaka czy wieprzowiny? To dlatego, że w tych rodzajach mięsa (a zwłaszcza wieprzowinie i dziczyźnie) mogą znajdować się pasożyty Trichinella, które wywołują chorobę zwaną włośnicą. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek spożycia niedopieczonego, niedosmażonego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego, koniny oraz dziczyzny.  Larwy włośnia z żołądka kierują się do jelit, gdzie zaczynają dojrzewać. Następnie wydane przez nie kolejne larwy przenikają do układu krwionośnego, a dalej do mięśni szkieletowych. Tam larwy dojrzewają, a gdy osiągną wiek dorosły zjadają kawałek mięśnia, na którym bytowały.  Objawy zarażenia włośnicą Oznaki obecności larw w organizmie można podzielić na etapy: faza jelitowa: występuje osłabienie, wymioty, biegunka i bóle brzucha. Objawy trwają około tygodnia.  faza inwazyjna: następuje, gdy larwy przenikają przez naczynia krwionośne do mięśni. Możliwe objawy to gorączka, zapalenie spojówek, obrzęk płuc. Mogą być też poważniejsze, jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego. faza mięśniowa: pojawiają się bóle spoczynkowe i wysiłkowe mięśni. Skutki zarażenia włośnicą Nieleczona włośnica może doprowadzić do ciężkich powikłań, np. zatoru płuc czy zapalenia mózgu. Na szczęście szybko rozpoznana jest możliwa do wyleczenia, a większość chorych przechodzi tę chorobę łagodnie. Jeżeli doszło do zaatakowania...

wpływ wieprzowiny na zdrowie
Adobe Stock
Newsy
5 powodów, dla których lepiej jest odstawić wieprzowinę. Numer 3 sprawi, że wstrzymacie oddech
Karkówka, łopatka, boczek, schab, a nawet szynka – te produkty z pewnością często pojawiają się w waszym jadłospisie. Badania dowodzą, że to właśnie mięso wieprzowe cieszy się największą popularnością wśród Polaków – statystyczna osoba zjada go aż 42 kilogramy rocznie. Niestety, takie praktyki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na wasze zdrowie.

Mięso wieprzowe, w zależności od części tuszy, którą wybierzecie, jest przede wszystkim bogate w białko. Najwięcej znajdziecie go w schabie, z kolei najmniej w żeberkach. Nie można również zapomnieć, że wieprzowina to źródło cennych soli mineralnych, takich jak sód, potas, żelazo oraz cynk. Ponadto, mięso pozyskane ze świni zawiera mnóstwo witamin z grupy B oraz witaminę A i E. Wydawać, by się mogło, że jest całkowicie zdrowe. Nic bardziej mylnego. Częste spożywanie mięsa wieprzowego może stanowić poważne zagrożenie dla waszego zdrowia, zwłaszcza jeśli je nieodpowiednio przygotujecie. Produkt ten może mieć negatywny wpływ nie tylko na wasz cholesterol i serce, ale również wątrobę oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Co to oznacza? Zaraz wszystko stanie się dla was jasne. 1. Zapalenie wątroby typu E Ta zakaźna choroba przewodu pokarmowego zwykle przebiega bezobjawowo. Istnieją jednak przypadki, w których wirus daje o sobie znać poprzez gorączkę, wymioty, powiększenie wątroby lub jej niewydolność, bóle stawów oraz brzucha, a także ogólne osłabienie organizmu. Jak się okazuje, choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ciężarnych kobiet. W 25 proc. przypadków prowadzi bowiem do śmierci matki lub płodu. 2. Choroby neurologiczne Częste spożywanie wieprzowiny może również prowadzić do wielu chorób układu nerwowego – zapalenia nerwów obwodowych, drętwienia, mrowienia i bólów kończyn, a nawet stwardnienia rozsianego, które całkowicie wyniszcza organizm. 3. Nowotwory Okazuje się, że nadmierne spożywanie mięsa wieprzowego może być bezpośrednią przyczyną raka jelita grubego, przełyku, płuc, trzustki oraz wątroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia, każde 50 gramów tego produktu, zwiększa...

Jak uratować przypalone mięso? Nie wyrzucajcie, wypróbujcie ten trik
Pixabay
Newsy
Jak uratować przypalone mięso? Nie wyrzucajcie, wypróbujcie ten trik
Każdemu zdarza się przypalić kawałek mięsa. Często jednak da się je odratować!

Nie każde spalone mięso nadaje się do wyrzucenia! Chociaż nie powinno się jeść spalonego, zwęglonego mięsa z racji na niekorzystne działanie dla organizmu, w wielu przypadkach da się je uratować przed zmarnowaniem i pozbawić go szkodliwych części albo (w ostateczności) przekształcić je w inne, kreatywne i pyszne danie! Jak uratować przypalone mięso? Poniżej znajdziecie kilka patentów na uratowanie spalonego mięsa, z których możecie skorzystać – w zależności od stopnia przyrumienienia swojego dania: Największe szanse odratowania ma kotlet, stek czy inny kawałek mięsa, który przypalił się szybko w zbyt wysokiej temperaturze, ale nie zdążył się jeszcze usmażyć w środku. Wtedy możecie szybko odkroić przypaloną część i dalej przygotowywać pozostały kawałek. Nie powinien on zmienić swojego smaku na gorzki, jeśli zawczasu zmniejszycie ogień przed smażeniem czy pieczeniem go ponownie. Mięso nie jest już surowe w środku, a ponadto całe się zwęgliło? Sprawdź, czy jego najmniej przypalone kawałki nie są gorzkie. Jeśli nie – dobra wiadomość! Możesz odkroić te najbardziej zwęglone fragmenty i zjeść resztę kawałka. Należy jednak pozbyć się większości węgla z powierzchni dania.  Może jednak być też tak, że kawałek mięsa nie będzie całkowicie spalony, ale zrumieni się na tyle mocno, że powyższe pomysły już się nie sprawdzą. Można wtedy przekształcić gotowane danie w prostą, a jednocześnie wytworną potrawkę, zwłaszcza jeśli przyrządzamy pieczeń lub stek. Wasi domownicy i goście będą zachwyceni i nigdy nie zorientują się, że podaliście im danie przyrządzone awaryjnie! Jak przygotować potrawkę ze spalonego mięsa? Przełóżcie mięso do garnka i zalejcie je mieszanką bulionu i czerwonego wina. Zamiast wina możecie użyć ciemnego piwa lub porto. Zagotujcie całość, dodajcie do...

Nie pijcie tej wody, jeśli macie zgagę lub refluks. Będą wam dokuczały wzdęcia
Adobe Stock
Newsy
Nie pijcie tej wody, jeśli macie zgagę lub refluks. Będą wam dokuczały wzdęcia
Pijecie taką wodę? Lepiej przestańcie, bo możecie sobie bardzo zaszkodzić.

Picie wody bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak woda wodzie nierówna i stając przed wyborem między wodą niegazowaną a wodą gazowaną, lepiej jest wybrać tę pierwszą. Dlaczego? Czym jest woda gazowana? Woda gazowana to woda, która została poddana działaniu dwutlenku węgla (CO2) pod wysokim ciśnieniem.  Ten właśnie prosty proces tworzy „gazowany” napój. Niektóre marki wody gazowanej mogą zawierać różne dodatki poprawiające ich smak, w tym sód, sztuczne słodziki i środki aromatyzujące. Niestety nie  mają one zbyt korzystnego wpływu na nasze zdrowie.  Kto nie powinien pić gazowanej wody i dlaczego? Pijecie wodę gazowaną? Lepiej sprawdźcie, czy to na pewno dla was zdrowe. Chociaż woda gazowana ma takie samo działanie nawilżające, jak woda niegazowana i może być znacznie zdrowszą alternatywą dla napojów gazowanych, które zawiera mnóstwo szkodliwego cukru, barwników i innych niezdrowych substancji, to regularne picie takiej wody, może mieć zgubny wpływ na wasze zdrowie. Dlaczego? Ponieważ woda gazowana zawiera gaz CO2, bąbelki mogą powodować odbijanie, wzdęcia i gazy. Niektóre marki wody gazowanej zawierają sztuczne słodziki, takie jak sukraloza, które mogą powodować biegunkę, a nawet zmieniać mikrobiom jelitowy. Jeśli więc cierpicie na problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego, szczególnie jeśli często macie biegunkę, powinniście zrezygnować z picia takiej wody. Napoje gazowane mogą również wywołać zgagę, co oznacza, że powinny jej unikać osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy. Niekorzystnie wpływają na zdrowie zębów, ponieważ proces karbonatyzacji wprowadza do wody kwas węglowy —...