Jecie takie mięso? Może powodować niedowład mięśni i trudności z mową
Pixabay
Newsy

Jecie takie mięso? Może powodować niedowład mięśni i trudności z mową

Według statystyk, Polacy nadal spożywają duże ilości mięsa. Jak je wybierać, aby na pewno nie zaszkodziło naszemu zdrowiu?

Wszyscy teoretycznie wiedzą, że nie powinno się jeść niedogotowanego mięsa. Nie każdy jednak jest świadomy, że może to mieć naprawdę katastrofalne skutki dla naszego zdrowia! 

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan udowodnili, że jedzenie niedogotowanego mięsa może przyczynić się do powstania bardzo groźnej choroby, która powoduje problemy z poruszaniem się i niedowład mięśni! Mogą także wystąpić problemy z mową i przełykaniem. Co to za dolegliwość?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zespół Guillain-Barre (GBS) - co to jest?

Schorzenie to wywoływane jest przez bakterię Campylobacter jejuni. Może się ona znajdować w produktach mięsnych, które zostały poddane nieprawidłowej obróbce technicznej: ugotowane, upieczone lub usmażone w zbyt niskiej temperaturze albo zbyt krótkim czasie. 

Do wczesnych objawów zespołu Guillain-Barre należą:

  • Drętwienie i mrowienie kończyn
  • Osłabienie siły w kończynach
  • Brak energii przy wykonywaniu standardowej ilości codziennego ruchu.

Już po kilku lub kilkunastu dniach objawy te mogą przerodzić się w poważniejsze problemy z niedowładem mięśni. Możliwe są wtedy problemy ze stawaniem na palcach, zaciskaniem pięści, a nawet wchodzeniem po schodach. W późniejszym etapie mogą pojawić się także problemy z mową, a także przełykaniem. 

Zobacz także
Choroba niedokrwienna serca zabija wielu Polaków. Unikajcie tych produktów by zachować zdrowie

Choroba niedokrwienna serca zabija wielu Polaków. Unikajcie tych produktów, by zachować zdrowie

Jecie takie mięso? Jego spożywanie może powodować choroby serca lub przedwczesną śmierć

Jecie takie mięso? Jego spożywanie może powodować choroby serca lub przedwczesną śmierć

Zespół Guillain-Barre - skutki

W rzadkich, skrajnych przypadkach GBS może doprowadzić nawet do porażenia twarzy lub kończyn, które uniemożliwi jakiekolwiek poruszanie się. Schorzenie to wpływa także na wahania ciśnienia oraz problemy układu oddechowego. Choroba może doprowadzić także do śmierci i dzieje się tak w 5 proc. przypadków.

Badacze analizują teraz czy chorobę tę mogą wywoływać także inne bakterie czy wirusy. Może to wspomóc rozwój leczenia, przyspieszyć i ułatwić diagnozy oraz spowodować, że większa ilość pacjentów będzie mogła uczestniczyć w testach skutecznych, nowoczesnych leków. Obecnie, wielu chorych na GBS jest w tak złym stanie, że nie kwalifikuje się do testowania nowych rozwiązań farmakologicznych.

Czytaj też:

Jak uratować przypalone mięso? Nie wyrzucajcie, wypróbujcie ten trik
Pixabay
Newsy
Jak uratować przypalone mięso? Nie wyrzucajcie, wypróbujcie ten trik
Każdemu zdarza się przypalić kawałek mięsa. Często jednak da się je odratować!

Nie każde spalone mięso nadaje się do wyrzucenia! Chociaż nie powinno się jeść spalonego, zwęglonego mięsa z racji na niekorzystne działanie dla organizmu, w wielu przypadkach da się je uratować przed zmarnowaniem i pozbawić go szkodliwych części albo (w ostateczności) przekształcić je w inne, kreatywne i pyszne danie! Jak uratować przypalone mięso? Poniżej znajdziecie kilka patentów na uratowanie spalonego mięsa, z których możecie skorzystać – w zależności od stopnia przyrumienienia swojego dania: Największe szanse odratowania ma kotlet, stek czy inny kawałek mięsa, który przypalił się szybko w zbyt wysokiej temperaturze, ale nie zdążył się jeszcze usmażyć w środku. Wtedy możecie szybko odkroić przypaloną część i dalej przygotowywać pozostały kawałek. Nie powinien on zmienić swojego smaku na gorzki, jeśli zawczasu zmniejszycie ogień przed smażeniem czy pieczeniem go ponownie. Mięso nie jest już surowe w środku, a ponadto całe się zwęgliło? Sprawdź, czy jego najmniej przypalone kawałki nie są gorzkie. Jeśli nie – dobra wiadomość! Możesz odkroić te najbardziej zwęglone fragmenty i zjeść resztę kawałka. Należy jednak pozbyć się większości węgla z powierzchni dania.  Może jednak być też tak, że kawałek mięsa nie będzie całkowicie spalony, ale zrumieni się na tyle mocno, że powyższe pomysły już się nie sprawdzą. Można wtedy przekształcić gotowane danie w prostą, a jednocześnie wytworną potrawkę, zwłaszcza jeśli przyrządzamy pieczeń lub stek. Wasi domownicy i goście będą zachwyceni i nigdy nie zorientują się, że podaliście im danie przyrządzone awaryjnie! Jak przygotować potrawkę ze spalonego mięsa? Przełóżcie mięso do garnka i zalejcie je mieszanką bulionu i czerwonego wina. Zamiast wina możecie użyć ciemnego piwa lub porto. Zagotujcie całość, dodajcie do...

Ten Brytyjczyk cierpi na skrajnie rzadką przypadłość. Jest „pijany” po zjedzeniu kawałka ciasta
Pixabay
Newsy
Ten Brytyjczyk cierpi na skrajnie rzadką przypadłość. Jest „pijany” po zjedzeniu kawałka ciasta
Mężczyzna jest ofiarą wyjątkowo rzadkiego schorzenia, które zamienia pożywienie w jego organizmie… w alkohol! 

Nick Carson mieszkający w Wielkiej Brytanii, cierpi na rzadkie zaburzenie zwane zespołem fermentacji jelitowej. Polega ono na tym, że mężczyzna może się upić… bez dotykania alkoholu!  Cały czas musi nosić przy sobie alkomat, aby sprawdzać, które posiłki mu szkodzą. Właściciel firmy sprzątającej zachorował po tym, jak prawie 20 lat temu, był narażony na działanie silnych chemikaliów w pracy. Minęło jednak wiele lat, zanim mężczyzna został odpowiednio zdiagnozowany. Pomógł w tym jeden z odcinków popularnego programu „Doc Martin”, który obejrzała żona chorego.  Alkoholizm jako skutek uboczny choroby? Zasadniczo stałem się mimowolnym alkoholikiem, ponieważ ten stan sprawia, że jesteś nim, czy tego chcesz, czy nie – wyznaje mężczyzna. Trochę cukru lub węglowodanów, może szybko doprowadzić Nicka do stanu upojenia alkoholowego. Na co dzień mężczyzna stara się trzymać diety keto, jednak bardzo wiele produktów zawiera węglowodany, które organizm Nicka zamienia na alkohol.  Choroba sprawia, że mężczyzna po jednym niewłaściwym posiłku, może w zaledwie kilka minut trzykrotnie przekroczyć dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu. Cierpi również na skutki uboczne nadużywania alkoholu, chociaż zupełnie go nie pije. Potrafi mieć w pamięci luki i długo odczuwa nieprzyjemne bóle głowy. Kiedyś spróbowałem małej porcji niskotłuszczowych chipsów i byłem tak odurzony, że położyłem się w salonie wymiotując, zanim ostatecznie straciłem przytomność w ciągu 45 minut po jedzeniu – relacjonuje swoje straszne objawy Nick Carson. Zespół fermentacji jelitowej – co to jest? Choroba wykształciła się u mężczyzny w trakcie pracy. Pewnego dnia nakładał warstwy...

Odchudzacie się przy pomocy kawy? To bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi o 1 sytuację
Adobe Stock
Newsy
Odchudzacie się przy pomocy kawy? To bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi o 1 sytuację 
Kawa to naturalny spalacz tłuszczu - jednak musicie uważać! Przekraczanie zalecanej dawki, może spowodować poważne konsekwencje...

Wiele osób na restrykcyjnych dietach sięga po kawę, która ma zapobiec spadkom energii, a także przyspieszyć spalanie tłuszczu. Trzeba jednak bardzo uważać z jej dawkowaniem i zwracać uwagę na sposób, w który ją przyrządzacie. Kawa na diecie - tak czy nie? Kofeina ma działanie spalające tłuszcz, dlatego chętnie sięgają po nią osoby na diecie. Koniecznie musicie jednak pamiętać o kilku zasadach: Nie należy spożywać dużych ilości kawy (tj. więcej niż 3-4 filiżanek), kiedy jesteście na diecie bardzo niskokalorycznej lub na detoksie. Niedostateczna ilość kalorii z posiłków sprawi, że kofeina znacznie szybciej przeniknie do waszego organizmu, gdzie może wywołać objawy przedawkowania oraz trwałe problemy z sercem. Po napój ten najlepiej także sięgać bez dodatków, które mogą zawierać dużo tłuszczu czy cukru, a także znacząco zwiększać kaloryczność kawy (śmietanki, polewy, tłuste mleko).  Czarna kawa ma 0 kalorii - słodzone frappe z kawiarni może mieć już nawet 300... Czy kofeina szkodzi? Kofeina naturalnego pochodzenia dostępna jest jedynie w kawie czy herbacie. Ta, którą znajdziecie w napojach energetycznych jest wytwarzania syntetycznie, dlatego szybciej może spowodować objawy przedawkowania. Nigdy nie powinno się łączyć kawy z energetykami – może to znacząco zwiększyć ryzyko uzależnienia, a także doprowadzić do poważnych zaburzeń organizmu.  Jakie są objawy przedawkowania kofeiny? Wzmożony niepokój Problemy ze snem Drżenie rąk Rozkojarzenie i problemy z koncentracją Problemy z sercem (w skrajnych przypadkach przedawkowanie kofeiny może doprowadzić nawet do zapaści) Kawy w dużych ilościach nie powinny spożywać osoby z nadciśnieniem i problemami sercowo-naczyniowymi, a także mamy karmiące czy kobiety ciężarne. Warto...

Zauważyliście taki nalot na mięsie? Natychmiast zwróćcie je do sklepu. Możecie się zatruć
Flickr
Newsy
Zauważyliście na mięsie taki nalot? Natychmiast zwróćcie je do sklepu. Możecie się zatruć
Jeżeli kupione przez was mięso wygląda nieświeżo lub jego data ważności właśnie upłynęła, lepiej zrezygnować z jego jedzenia. Z troski o własne zdrowie.

Kupując mięso, a następnie zabierając się za jego przyrządzanie, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego wygląd. To jak wygląda mięso zapakowane zwykle próżniowo w sklepie, jest obok daty ważności, pierwszym etapem sprawdzania świeżości mięsa. Jak ocenić czy mięso nadaje się do spożycia? Szczelne opakowania wykluczają niestety możliwość sprawdzenia tego, jak dany kawałek drobiu czy wieprzowiny po prostu pachnie. Podobnie podczas zakupu mięsa w marketach czy sklepach spożywczych, nie można z czystym sumieniem ocenić, czy konsystencja mięsa jest właściwa. Dopiero po otworzeniu „podejrzanego” opakowania można ocenić, czy mięso nie jest za bardzo lepkie i kleiste – to pierwsze oznaki psucia się produktu. Czy mięso z szarymi i żółtymi nalotami nadaje się do zjedzenia? Dlatego zanim kupicie mięso, dokładnie sprawdźcie je wizualnie. Nie powinno zawierać żadnych szarych przebarwień, niepokojących jasnych nalotów na swojej powierzchni. Szary kolor czy też żółkniejące naloty, to cechy charakterystyczne dla drobiu. Z kolei, nieświeża wołowina staje się za to nieco bardziej ciemna. Takim samym sygnałem alarmowym powinny być zabarwienia o odcieniu żółtym na mięsie. Świeże mięso powinno charakteryzować się żywym, jasnym kolorem bez innych odcieni. Czym grozi zjedzenie nieświeżego mięsa? Zatrucie pokarmowe wywołane pałeczkami bakterii salmonelli i E.coli, gronkowca czy clostridium (objawy – biegunka, wymioty, złe samopoczucie). Zakażenie żołądka i jelita grubego. Zatrucie jadem kiełbasianym (objawy początkowe to rozstrój żołądka, bóle brzucha, silne nudności). Ze względu na niebezpieczeństwo powyższych zatruć, oprócz dokładnego oglądania mięsa podczas zakupów, niezwykle ważne jest także jego odpowiednie...