Płatki owsiane gotowane na wodzie lub mleku to śniadanie, które ma wielu miłośników. Jest delikatne dla żołądka, a przy tym bardzo sycące. Dobrze się sprawdza w chłodne dni - taka gotowana owsianka genialnie rozgrzewa i dodaje energii z samego rana. Do tego składniki odżywcze znajdujące się w płatkach świetnie wpływają na układ trawienny, zapobiegają zaparciom i działają dobroczynnie na zdrowie jelit.

Owsiankę trzeba jednak umieć przygotować w odpowiedni sposób, ponieważ można ją łatwo zepsuć, czyli sprawić, że straci swoje cenne wartości.

W ten sposób marnujecie swoją owsiankę

Śniadanie w postaci owsianki zrobionej z płatków górskich lub zwykłych poleca się zwłaszcza osobom, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi. Mowa tutaj o takich dolegliwościach, jak cukrzyca czy insulinooporność. Zawarte w płatkach owsianych beta-glukany obniżają bowiem stężenie glukozy we krwi po posiłku. Warto włączyć je do swojej diety zwłaszcza wtedy, gdy jesteście w grupie ryzyka cukrzycy typu II.

Zobacz także:

Niestety, przez błahy błąd owsianka traci swoje właściwości. Chodzi tutaj o niepotrzebne dosładzanie jej cukrem czy słodkimi syropami. Nie ma ona wtedy już nic wspólnego ze zdrowym posiłkiem, szczególnie dla diabetyków.  Jeżeli uważacie, że inaczej nie dacie rady zjeść owsianki, zamiast słodzenia lekko ją posólcie. To podkręci jej smak i sprawi, że stanie się znacznie smaczniejsza - w ten sposób wydobędziecie jej naturalną słodycz.

Zdrowe dodatki do owsianki

Zamiast cukru, możecie się zdecydować na inne dodatki, które urozmaicą smak owsianki i wzbogacą ją witaminami. Dobrze sprawdzą się np.:

  • orzechy

  • świeże owoce sezonowe

  • mrożone owoce

  • owoce liofilizowane (bez dodatku cukru)

Jak zrobić zdrową owsiankę?

Owsianka to doskonały pomysł na śniadanie dla osób kontrolujących poziom cukru we krwi, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim, jak już wyżej wspomnieliśmy, nie można dosładzać jej cukrem czy słodkimi syropami. Należy też uważać na owoce - nie powinny to być owoce suszone czy kandyzowane, które zawierają bardzo dużo cukru. Lepiej postawić na świeże, mrożone lub liofilizowane owoce. 

Owsiankę można gotować, choć lepszym pomysłem jest zalanie płatków gorącą wodą lub mlekiem i odczekanie, aż płatki zmiękną. Przygotowana w ten sposób ma niższy indeks glikemiczny, niż gotowana.

W taki sposób przyrządza się też tzw. nocną owsiankę, którą należy zalać płynem wieczorem i zjeść o poranku. Zwróćcie też uwagę na płatki - najlepsze będą zwykłe albo górskie. Unikajcie płatków błyskawicznych.