Jajka są bardzo zdrowe, dlatego koniecznie należy je uwzględnić w swoim planie odżywiania i jeść kilka razy w tygodniu. Kto nie przepada za mięsem lub zdecydował się na dietę wegetariańską, ten szczególnie powinien jeść dużo jajek, ponieważ są świetnym źródłem białka! Zawierają go o wiele więcej niż na przykład fasola i inne rośliny strączkowe polecane osobom, które nie jedzą mięsa. Czasem jednak ochota na jajka zupełnie przechodzi, gdy obieracie ugotowane jajko ze skorupki, przekrajacie, a tam… żółtko w niezbyt apetycznym, zielono-sinym kolorze! Czy takie jajko można bezpiecznie zjeść? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

 

Jeżeli zdarzyło się wam ugotować jajka, które w środku zrobiły się zielonkawe lub sine, to na pewno od razu sprawdzacie datę ważności na opakowaniu. Ale to się może zdarzyć nawet w przypadku zupełnie świeżych jajek! Dlaczego sinieją i czy można temu jakoś zaradzić? I najważniejsza kwestia – czy są zdrowe?

Dlaczego żółtko jajka sinieje?

Jajka na twardo może nie pachną za dobrze, ale stanowią niezwykle praktyczną przekąskę, którą można wszędzie ze sobą wziąć. Co prawda wasi koledzy z pracy lub współpasażerowie w pociągu nie będą zachwyceni, gdy wyjmiecie przy nich kanapkę z jajkiem, ale kto by się tym przejmował! Jajka są bardzo sycące i zdrowe, a poza tym czy naprawdę pachną gorzej od jedzenia, które ludzie pałaszują w miejscach publicznych?

Zobacz także:

Zdarza się, że jajko na twardo po ugotowaniu ma lekko siny kolor w miejscu żółtka. Po przekrojeniu okazuje się, że żółtko z wierzchu jest zielono-sine! Czy takie jajko jest zepsute? Absolutnie nie! Za ten mało ciekawy kolor odpowiada zwykła reakcja chemiczna, która jest zupełnie niegroźna dla organizmu. Podczas gotowania siarka zawarta w białku jajka wchodzi w reakcję z żelazem, które znajduje się w żółtku i stąd zielony kolor. Na szczęście można tego uniknąć!

Co zrobić, by żółtko nie zsiniało?

Ponieważ sinienie żółtka jest spowodowane zwykłą reakcją chemiczną, wystarczy postępować tak, by do niej nie doszło. Oto, co należy zrobić:

  • Zawsze gotujcie jajka dokładnie tyle, ile potrzeba by były ugotowane na twardo. Jeśli będziecie gotować je zbyt długo, to żółtko stanie się zielonkawe.
  • Po ugotowaniu zalejcie jajka zimną wodą, by je schłodzić i nie doprowadzić do reakcji siarki z żelazem.