Mrożona pizza
Adobe Stock
Newsy

Jecie mrożoną pizzę? Przetrzecie oczy, gdy poznacie jej prawdziwy skład. Bywa, że nie ma w niej ani grama...

Kiedy w brzuchu burczy, szybka mrożona pizza wydaje się być perfekcyjnym wyborem. Niestety, z prawdziwym włoskim plackiem ma niewiele wspólnego...
Hubert Rój
luty 02, 2021

W niemal każdym już sklepie spożywczym wybór mrożonych pizz jest przeogromny. Na cienkim cieście, na grubym, z serem, bez sera.

Ofertę dla klientów poszerzają także producenci. Doszło nawet do tego, że na polskim rynku zadebiutowała już nawet pizza o smaku mlecznej białej czekolady.

O dość dyskusyjnych walorach smakowych tego placka, lepiej nie wspominać. Włoscy spece od pizzy złapaliby się pewnie za głowy, gdyby zobaczyli tego typu danie…

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Skład do poprawki

Tak czy inaczej, pizza mrożona z marketów i delikatesów, podbiła serca szczególnie młodszych konsumentów.

Wygoda, szybkość przygotowania i smak… No cóż, jednym mrożona pizza smakuje, innym nie. To pozostaje kwestią gustu.

Zwróćcie uwagę na coś innego. A mianowicie na zawartość mrożonej pizzy. W niektórych przypadkach może wołać ona o pomstę do nieba!

W dużej mierze skład pizzy to po prostu mąka pszenna i najgorszego sortu dodatki na czele z najtańszymi rodzajami sera.

Sztuczne, chemiczne dodatki

Co więcej, w wielu przypadkach, o prawdziwym serze nawet nie ma tam mowy! Zdarza się, że w niektórych, szczególnie tańszych pizzach, nie uświadczycie nawet grama sera.

Zamiast niego, producenci dodają na swoje placki tzw. ser analogowy, czyli po prostu produkt seropodobny, czyli marną imitację prawdziwego krowiego lub owczego wyrobu mleczarskiego.

Zobacz także

Wartości odżywcze tych pseudo serów lepiej po prostu przemilczeć. Nie lepiej jest z szynką i innymi dodatkami do mrożonych pizz.

Wśród nich króluje wysoko przetworzona szynka z całą masą emulgatorów, stabilizatorów, konserwantów i wzmacniaczy smaku.

Ponadto, wielkim minusem mrożonej pizzy jest to, że klienci nie dostają informacji, kiedy dany placek był wyprodukowany.

Pizza od wielkiego dzwonu

Data przydatności do spożycia w przypadku takich produktów jest bardzo długa. Mimo tego, że pizze są mrożone w niskich temperaturach, nie jest to gwarancja zupełnej świeżości.

Oprócz tego, mrożone pizze zawierają naprawdę ogromne ilości soli i tłuszczów – wśród nich wiele tłuszczów nasyconych, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia.

Dlatego też eksperci radzą – lepiej postawić na pieczenie własnej pizzy we własnej kuchni. Dzięki temu mamy pewność, że na placku nie pojawią się żadne niechciane dodatki.

Jeszcze inną alternatywą jest wybór pizzy z pizzerii. To prawda, nie jest to szczególnie zdrowe jedzenie, ale spożywane od wielkiego dzwonu nie zaszkodzi zdrowiu tak, jak regularnie jedzona pizza mrożona.

Komentarze