Orzechy (koniecznie niesolone i nieprażone) powinny się znaleźć w diecie każdego z nas. Są pełne ważnych dla organizmu składników odżywczych, witamin, a przede wszystkim są źródłem zdrowych tłuszczów. Jednak wszystko w nadmiarze szkodzi i dotyczy to również orzechów. Jeśli spożywacie ich bardzo dużo, musicie się liczyć z konsekwencjami, które nie dla każdego będą przyjemne.

Ile orzechów dziennie można jeść?

Przyjmuje się, że dorosły zdrowy człowiek powinien zjadać maksymalnie jedną garść orzechów dziennie. W zależności od gatunku będzie to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu sztuk (na przykład pistacji, które są bardzo małe). Osoby bardzo aktywne, czyli sportowcy i pracownicy fizyczni mogą zjeść dwie garści dziennie. Z orzechami nie można bowiem przesadzić. Dlaczego?

W zaledwie 100 gramach takiego smakołyku znajduje się ponad 600 kalorii, a przypominamy, że dorosły człowiek powinien jeść dziennie ok. 2000-2500 kalorii. Jedna garść orzechów waży nieco ponad 30 g, co równa się 200 kaloriom. Dlatego, choć orzechy są bardzo zdrowe, nie można się nimi objadać. To może prowadzić do nadwagi, a w konsekwencji problemów zdrowotnych powodowanych przez nadmierną masę ciała. 

Zobacz także:

Jak wykorzystać orzechy w kuchni?

Najprostszym sposobem na orzechy jest chrupanie ich w trakcie pracy czy oglądania telewizji, ale z powodzeniem możecie je wykorzystać też do różnych dań i przekąsek. Urozmaici to ich smak, a przy okazji będą miały więcej składników odżywczych z orzechów. 

  • sałatki: pasują do nich najlepiej orzechy włoskie oraz brazylijskie

  • owsianka: zwykle składa się głównie z węglowodanów i niewielkiej ilości białka (o ile robicie ją na mleku), dlatego dodatek tłuszczu w postaci orzechów jest bardzo dobrym rozwiązaniem

  • smoothie: zmiksowane z orzechami owoce i warzywa to pyszna, szybka i pełna witamin przekąska

  • zupy krem: pokrojone bardzo drobno orzechy doskonale komponują się z zupą krem z pomidorów, dyni i innych warzyw