Cholesterol znajduje się w większości komórek ciała człowieka, bierze udział w produkcji hormonów, kwasów żółciowych, odgrywa ważną rolę w pracy mózgu. Jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak do właściwego działania naszych organów wystarcza tyle cholesterolu, ile samodzielnie produkuje nasz organizm w wątrobie.

Jeśli dostarczamy sobie dodatkowego cholesterolu z pożywieniem, zaczynamy mieć go za dużo, a to właśnie nadmiar jest dla nas szkodliwy. Jest przyczyną chorób serca i układu krążenia, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. To w końcu cholesterol jest dobry czy zły dla człowieka?

Dobry i zły cholesterol i ich prawidłowe stężenia

Potocznie mówimy o wysokim cholesterolu, jednak warto wiedzieć, że tak na dobrą sprawę cholesterole są dwa: dobry HDL i zły LDL. Oba wpływają na kondycję układu krwionośnego człowieka i ważne jest aby występowały we krwi w określonej proporcji, która pozwoli im prawidłowo współdziałać. Zły cholesterol LDL jest transportowany z wątroby do krwi i odkłada się w naczyniach krwionośnych, z kolei dobry HDL odpowiada za usuwanie nadmiaru i odprowadzanie go z powrotem do wątroby.

Proste badanie krwi potrafi wykazać poziom złego, dobrego cholesterolu oraz poziom tej substancji ogółem. A jakie są normy dla cholesterolu? Warto je znać, żeby wiedzieć czy mamy problem:

Zobacz także:

  • Cholesterol całkowity: poniżej 190 mg/dl (niektóre laboratoria jako normę podają 200 mg/dl);
  • Dobry cholesterol HDL: od 40mg/dl do 60mg/dl;
  • Zły cholesterol LDL: poniżej 115 mg/dl;

Badanie poziomu cholesterolu, należy robić regularnie. Jeśli wyniki odbiegają od normy trzeba się skonsultować z lekarzem. Najczęściej pierwszym zaleceniem będzie odstawienie produktów sprzyjających odkładaniu się cholesterolu i włączenie do diety tych, które go obniżają, np. orzechów włoskich.

1 garść orzechów dziennie na obniżenie złego cholesterolu LDL

Dlaczego właśnie orzechy włoskie są tym produktem, który warto jeść, jeśli chcemy obniżyć poziom cholesterolu? Tajemnicą jest bogactwo kwasów omega-3 występujące w orzechach. Badania pokazały, że u osób, które spożywają garść orzechów każdego dnia, obniża się zarówno poziom cholesterolu LDL, jak i ogólny poziom cholesterolu we krwi. 

Orzechy mają dodatkowo wpływ na jakość cząsteczek cholesterolu, które znajdują się we krwi. Te najmniejsze i jednocześnie najbardziej niebezpieczne, bo to one w większości tworzą zatory w tętnicach i są przyczyną miażdżycy, znikały w obrazie krwi u osób jedzących orzechy włoskie znacznie szybciej od pozostałych.

Spadek złego cholesterolu jest różny u kobiet i mężczyzn. U panów LDL obniża się szybciej niż u pań, co wcale nie oznacza, że tylko oni powinni zaopatrzyć się w zapas orzechów włoskich i wydzielać sobie pół filiżanki dziennie. Orzechy powinni jeść wszyscy, którym zależy na zmniejszeniu cholesterolu we krwi. 

A biorąc pod uwagę ich smak, chyba nikt nie powinien mieć z tym problemu.