Legenda mówi, że zupę cebulową po raz pierwszy przyrządził francuski król Ludwik XV. Władca wrócił zziębnięty i głodny z polowania, a w królewskiej kuchni znalazł tylko cebule, chleb, masło i szampana. Te 4 produkty stały się składnikami pierwszej zupy cebulowej.

Bardziej prawdopodobną tajemnicą zupy cebulowej niż pusta zamkowa kuchnia jest jednak to, że zupa à l’oignon, bo tak się nazywa we Francji, powstała w biednych dzielnicach Paryża. Bo to danie jest smaczne, ciepłe i wartościowe, złożone z tanich, łatwo dostępnych składników.

Było przysmakiem kupców i turystów, często jedzone wokół słynnych paryskich hal targowych. Dziś jest specjałem znanym na całym świecie.  Nie zmieniło się to, że nadal składa się z prostych, dostępnych składników, robi się je bardzo łatwo i bardzo szybko. Jasiek Kuroń pokazuje jak.

Sekret Jaśka Kuronia na najlepszą zupę cebulową

Największym jego sekretem jest sprawdzona metoda wyciągnięcia całego smaku z cebuli. Ma na to doskonały sposób. Używa do tego masła, które powoduje, że szkląca się cebula lekko karmelizuje i oddaje daniu wszystkie swoje atuty:

Zobacz także:

Mój sekret na idealną zupę cebulową to uczciwa porcja masła przy zeszkleniu cebuli i leciutką karmelizacja - praktycznie niewidoczna w kolorze. Ponadto nie dodaję soli do przesmażonej cebuli (sól dodaję później) dzięki czemu zupa ma cudownie słodkawy smak. Do zupy obowiązkowo tymianek i grzanka - chrupiąca, aromatyczna z ciągnącym się serem! 😀

Przepis na zupę cebulową

Składniki

  • 60 g masła
  • 6 dużych cebul
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka posiekanego, świeżego tymianku
  • 50 ml brandy lub winiaku
  • 2 l bulionu
  • Ćwierć łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • Posiekany szczypiorek do podania
  • Grzanki z pikantnym serem żółtym lub serem pleśniowym

Przygotowanie

  1. W zimnym rondlu rozpuśćcie masło, dodajcie pokrojone w piórka cebule i duście na średnim ogniu. Gdy cebulka się zeszkli, dodajcie czosnek, tymianek i smażcie, mieszając, jeszcze przez 10 minut. Dodajcie alkohol i poczekajcie, aż odparuje.
  2. Do rondla wlejcie bulion i doprowadźcie do wrzenia, a następnie zmniejszcie ogień i gotujcie powoli przez 35 minut.
  3. Doprawcie zupę solą i pieprzem, podawajcie z posiekanym szczypiorkiem i grzanką.

Po przygotowaniu gorącej i pachnącej zupy nie ma co zwlekać z jedzeniem. Jak widać, kucharz jest pierwszy do zjedzenia przygotowanej przez siebie, parującej potrawy. 

Na drugim zdjęciu Aneta uchwyciła moją miłość do cebulowej. Uwielbiam! 😄❤️ Wasz Jaśko Cebulak 😂

Źródło: Instagram, Jasiek Kuroń gotuje, makro.pl