Już niedługo, czyli 24 luteg, będziemy obchodzili tłusty czwartek. To święto ruchome, które rozpoczyna ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału, który trwa do Środy Popielcowej. W tym dniu zgodnie z tradycją, możemy do woli objadać się pączkami, faworkami i innymi słodkimi przysmakami.

Przypomina nam nawet o tym  staropolskie przysłowie, które mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

Poza pączkami, w tłusty czwartek na polskich stołach często goszczą faworki. Jak zrobić idealne faworki i jakiej najlepiej użyć do nich mąki?

Jakiej mąki użyć do faworków?

Rodzaj mąki warunkuje stopień wchłaniania mokrych składników. W przypadku ciasta na faworki, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór mąki tortowej, typ 450. W przypadku przygotowywania chrustu nie ma miejsca na eksperymenty z mąką mniej oczyszczoną, zawierającą więcej błonnika z zewznętrznej warstwy ziarna.

Zobacz także:

Mąki typów 650 i tych oznaczonych wyższymi liczbami są rzeczywiście zdrowsze i świetnie nadają się do innych wypieków  i celów, ale na pewno nie do delikatnych faworków. W końcu przygotowując chrust na tłusty czwartek nikt nie ma w głowie diety!

Jak zrobić smaczne faworki?

Żeby przygotować smakowite, kruche faworki, oprócz właściwego wyboru mąki, należy trzymać się jeszcze kilku prostych zasad.

  • Składniki na faworki powinny być zimne, najlepiej więc zacznijcie przygotowywać ciasto od razu po wyjęciu ich z lodówki. Dzięki temu wasze faworki będą kruche.
  • Do ciasta warto dodać spirytus, dzięki któremu faworki nie będą wsiąkały zbyt dużo tłuszczu (możemy też zastąpić go octem).
  • Dobre napowietrzenie ciasta. Ciasto na faworki powinno być dobrze ugniecione i napowietrzone. Chcąc napowietrzyć ciasto, wystarczy, że będziecie uderzać je wałkiem, rozpłaszczać i z powrotem zwijać i uderzać. Należy tak robić do chwili, w której ciasto stanie się elastyczne.
  • Nie należy smażyć faworków, gdy ciasto jest świeżo wyrobione i ciepłe, ponieważ takie faworki będą po usmażeniu twarde. Powinno się odstawić je na minimum godzinę do lodówki.
  • Ciasto należy cienko rozwałkować. Im cieńsze będzie ciasto, tym bardziej kruchy i delikatny będzie faworek.
  • Temperatura oleju powinna wynosić 180 stopni. Chcąc sprawdzić, czy  olej jest odpowiednio rozgrzany, wystarczy wrzucić do niego kawałek surowego ciasta. Jeśli od razu wypłynie na powierzchnię, oznacza to, że tłuszcz ma już właściwą temperaturę i możemy przystąpić do właściwego smażenia.

Źródło: kobieceinspiracje.pl