Jakie utrudnienia czekają na klientów w sklepach spożywczych? Najnowsze informacje po konferencji prasowej
AdobeStock
Newsy

Jakie utrudnienia czekają na klientów w sklepach spożywczych? Najnowsze informacje po konferencji prasowej

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, przekazał informacje na temat obowiązujących obostrzeń. Sprawdźcie szczegóły.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 07, 2021

Dziś miała miejsce konferencja prasowa ministerstwa zdrowia. Minister Adam Niedzielski przekazał szczegóły na temat tego, jak będą wyglądały obostrzenia na najbliższe dni. Sprawdźcie, czy coś się zmieniło.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Konferencja ministra zdrowia

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11. Minister Adam Niedzielski rozpoczął ją od informacji o trudnej sytuacji w polskich szpitalach:

Analizowaliśmy bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., co jest parametrami niebezpiecznymi.

Później odniósł się do sytuacji na Śląsku, gdzie jest bardzo wielu chorych, a szpitale mają problemy z radzeniem sobie z taką ilością pacjentów:

Bardzo trudna sytuacja wciąż jest na Śląsku. W ostatnim czasie opracowaliśmy plan relokacji pacjentów. Mamy wsparcie woj. łódzkiego. Bardzo duże wsparcie okazał szpital w Radomsku. Od strony zachodniej pomaga woj. opolskie, a wschodnią część Śląska uzupełnia woj. małopolskie, gdzie jednak sytuacja też nie jest prosta.

Widoczny jest już lekki spadek zachorowań, ale minister podczas konferencji ostudził nadzieje na powrót do normalności w najbliższym czasie. Podkreślił, że spadek ilości zakażonych spowodowany jest przez minione święta wielkanocne, a ewentualny wzrost zakażeń po świętach będzie widoczny dopiero za kilka dni po przeprowadzeniu testów:

Konsekwencje ew. zwiększonej mobilności w czasie świąt będą widoczne w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy trzecia fala będzie opadała, czy złapie drugi oddech.

Lockdown do 18 kwietnia

Minister ogłosił, że rozpoczęty 27 marca lockdown potrwa nie do 9 kwietnia, a do 18 kwietnia włącznie. Ma nadzieję, że to oraz przyśpieszenie szczepień pozwoli zmniejszyć liczbę zachorowań:

Patrzymy na to, czy trend zmniejszonej liczby zachorowań będzie kontynuowany. Mamy perspektywę przyspieszenia szczepień i coraz większą liczbę ozdrowieńców. Przyspieszenie szczepień będzie angażowało samorządy i mam nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy stanie się on realną przeszkodą dla rozwoju pandemii.

Co ze sklepami?

Czy zmieni się coś w kwestii zakupów w sklepach? Nadal pozostają zamknięte sklepy meblowe, budowlane i ze sprzętem RTV. Szczegóły na temat obostrzeń znajdziecie we wpisie poniżej:

Czytaj także:

Komentarze