Trudno sobie nawet wyobrazić Wielkanoc bez żurku. Najlepiej przygotować go według tradycyjnej receptury, bez korzystania z gotowego zakwasu w butelce albo co gorsza - z żurku w proszku.

W czym tkwi sekret idealnego żurku? Jakie najlepiej dodać do niego przyprawy? Przeczytajcie nasz tekst i sprawdźcie, czy wasza własna receptura różni się czymś od tej klasycznej.

Sekret idealnego żurku

Sekretem idealnego żurku jest odpowiedni balans smaków. Ten nie będzie możliwy bez należytych propozycji składników. Najlepszy żurek to oczywiście ten zrobiony na tradycyjnym domowym zakwasie. Jeśli wolicie kupić gotowy zakwas, nie szukajcie go w supermarkecie.

O wiele lepiej jest wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością – sprzedawany tam zakwas będzie nieco droższy, ale na pewno nie  będzie zawierał tylu szkodliwych składników, co ten sklepowy. 

Zobacz także:

Chcąc uzyskać idealny w smaku żurek, musimy pamiętać o dobrym zakwasie, czosnku, chrzanie i mocno mięsnym wywarze - do żurku najlepiej użyć wędzonych kości, wędzonki, szynki, smażonej kiełbasy, białej kiełbasy czy żeberek.

W żurku powinna się też znaleźć marchewka, która nada mu nieco słodkiego smaku oraz ziemniaki, dzięki którym żurek jest smaczniejszy i jeszcze bardziej sycący.

Przygotowując żurek korzystajcie z dobrych składników i trzymajcie się odpowiednich proporcji, a na pewno wyjdzie wam idealny w smaku.

Czym przyprawić żurek?

Dobry żurek to ten, który powstaje na tradycyjnym zakwasie i wędzonce.  Każdą zupę trzeba jednak na koniec doprawić. Jakie przyprawy najlepiej pasują do żurku?

Są to:

  • majeranek
  • czosnek
  • łyżka chrzanu
  • sól
  • pieprz
  • ziele angielskie (dodajemy je na początku gotowania)
  • liście laurowe (dodajemy je na początku gotowania)

Źródło: msn.com.pl